مدیران خودروعصر اعتبار

اجرای طرح «شنبه‌های بدون پسماند» در پایتخت

عصر ساختمان-مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه تهرانی‌ها دو برابر میانگین جهانی زباله تولید می‌کنند، از اجرای طرح «شنبه‌های بدون پسماند» در پایتخت خبر داد.

اجرای طرح «شنبه‌های بدون پسماند» در پایتخت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از تسنیم، صدرالدین علیپور اظهار کرد: طبق آمارهای موجود، تهرانی‌ها دو برابر میانگین جهانی زباله تولید می‌کنند، این بدان معناست که در دهه‌های گذشته فرهنگ‌سازی مناسب در خصوص کاهش تولید و تفکیک پسماند از مبدا صورت نگرفته است.

  وی تصریح کرد: در این دوره از مدیریت شهری شاهد کاهش تولید پسماند در پایتخت از روزانه 7 هزار و 500 تن به 5 هزار و 300 تن بودیم که بخشی از این کاهش نتیجه اقداماتی است که در قالب طرح کاپ انجام می‌شود. با اجرای گسترده این طرح روند کاهشی تولید پسماند در تهران ادامه پیدا می‌کند. ضمن اینکه پسماند تر یا آلی باقیمانده خلوص بهتری خواهد داشت و کمپوست بهتری حاصل می‌شود.

  علیپور ادامه داد: نکته حائز اهمیت در اجرای طرح کاپ این است که در قالب این طرح پسماندهای باقی مانده که مناسب تفکیک و کمپوست نیست هم تحت عنوان «ریجکت» با افزایش ظرفیت زباله سوز تبدیل به انرژی خواهد شد.

  مدیرعامل سازمان مدیریت پسمانده شهرداری تهران تصریح کرد: یکی از تجربیات جهانی در بحث کاهش تولید پسماند اجرای طرح‌هایی چون یک روز بدون پسماند است. در همین راستا، سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در نظر دارد تا طرح «شنبه‌های بدون پسماند» را در پایتخت اجرا کند. در قالب این طرح، شهروندان این فرصت را دارند که در طول هفته پسماندهای خشک خود را به روش‌های علمی که به آن‌ها آموزش می‌دهیم فشرده سازی و تفکیک کنند و در ابتدای هفته در اختیار نیروهای سازمان پسماند قرار دهند و در ازای آن مبلغی را دریافت کنند.

  وی افزود: به طور قطع، یکی از بازوهای اجرایی ما در این زمینه دانش آموزان هستند. آموزش به این گروه نه تنها به کاهش تولید پسماند در سال‌های آینده کمک می‌کند بلکه موجب می‌شود هر یک از آن‌ها مروج و مبلغ این فرهنگ در خانواده خود باشند.

  علیپور در پایان گفت: طرح شنبه ‌های بدون پسماند در گام اول در مدارس اجرایی خواهد شد و دانش آموزان این فرصت را دارند تا در ابتدای هفته پسماند خشک را تحویل دهند و در مقابل شهرداری تهران مبلغی را برای ترویج فرهنگ کاهش تولید زباله و تفکیک پسماند از مبدا در اختیار مسئولان مدارس قرار دهد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو