مدیران خودروعصر اعتبار

سناریوهای پیش‌روی بازار مسکن در سال ۹۹

عصر ساختمان-فعالان بازار مسکن هر نوع پرش قیمت مسکن را مشروط به ثبات بازارهای موازی دور از ذهن می‌دانند.

سناریوهای پیش‌روی بازار مسکن در سال ۹۹
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، واسطه‌های ملکی، رکود تورمی و خرید و فروش از نوع سرمایه‌گذاری را دو سناریوی پیش‌روی بازار مسکن در سال آینده عنوان می‌کنند. پس از افزایش بیش از 100 درصدی ماهیانه تعداد معاملات در تهران که از دو عامل تغییر قیمت بنزین و خرید و فروش‌های پیش از عید نشأت گرفت برخی مالکان بین یک تا دو میلیون تومان در هر مترمربع قیمت‌های پیشنهادی را بالا بردند، اما مشاوران املاک می‌گویند که معاملات هنوز در سطح قیمت‌های قبل انجام می‌شود. چشم‌انداز پرش قیمتی نیز مشروط به ثبات قیمت در بازارهای موازی از جمله ارز، طلا و بورس بعید است.

  میانگین قیمت مسکن در شهر تهران با ثبت یک رکورد در دی‌ماه سال 1398 به 13 میلیون و 810 هزار تومان در هر مترمربع رسید که 40 درصد نسبت به سال قبل و 2.1 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت. البته رشد قیمت در ماه قبل 8.5 درصد بود که به نوعی کنترل شد.

  سه سناریوی رکود تورمی، انجام معاملات از نوع سفته‌بازانه و رونق غیرتورمی برای بازار مسکن در سال آینده تصویر می‌شود. اگر فعالان این بخش بخواهند اتفاق سوم برای این بازار بیفتد باید از دست‌کاری قیمت‌ها پرهیز کنند، چرا که تجربه نشان داده هر زمان نرخ‌های پیشنهادی بالا رفته بازار به سرعت با افت شدید معاملات مواجه شده است.

  کارشناسان نهایت افزایش قیمت مسکن در سال آینده را معادل نرخ تورم عمومی می‌دانند این بازار در سال 1398 همین شرایط را سپری کرد. پس از آنکه در سال 1398 شاهد پرش‌های قیمتی و افزایش بیش از 90 درصد قیمت‌ها در بازار مسکن بودیم، رشد قیمت در سال 1398 به حدود 40 درصد رسید و برای سال‌ آینده نیز بین 20 تا 40 درصد تصور می‌شود.

  رشد حدود 40 درصد در بازار مسکن در شرایطی اتفاق افتاده که دستمزدها حدود 15 درصد بالا رفته است. در این شرایط فاصله توان متقاضیان واقعی با افرادی که دارای مسکن هستند روز به روز عمیق‌تر می‌شود لذا می‌توان پیش‌بینی کرد معاملات از نوع مصرفی در سال 1399 کاهش خواهد یافت.

  در حال حاضر حدود 77 درصد معاملات مسکن و نوع سرمایه‌گذاری و تنها 23 درصد از نوع مصرفی که البته بخش قابل توجهی از این افراد از این گروه نیز اقدام به تبدیل به احسن واحدهای خود می‌کنند.

  در دی‌ماه 1398 مطابق اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران 13 میلیون و 810 هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل 2.1 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.9 درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه هم‌چنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 10 هزار و 700 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 12 و  59 درصد افزایش داشت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی