مدیران خودروعصر اعتبار

سنددار شدن ۳.۵ میلیون خانه روستایی در دوران انقلاب

عصر ساختمان- معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سنددار کردن ۳.۵ میلیون خانه روستایی، روسازی ۱۹۵ میلیون متر مربع از معابر و احداث بیش از ۱۰ هزار فضای خدماتی را بخشی از اقدامات بنیاد مسکن طی سال‌های پس از پبروزی انقلاب اسلامی اعلام کرد.

سنددار شدن ۳.۵ میلیون خانه روستایی در دوران انقلاب
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، محمدرضا شاملو اظهار کرد: طی بیش از چهار دهه پیروزی انقلاب اسلامی و از زمان تشکیل بنیاد مسکن به فرمان حضرت  امام (ره) در سال 1358 تا کنون برای 97.8 درصد روستاهای بالای 20 خانوار طرح هادی تهیه شده است. در حال حاضر 39 هزار و 456 روستای بالای 20 خانوار در کشور داریم که 38 هزار و 601 روستا دارای طرح هادی هستند و حدود 20 میلیون نفر ساکنین روستاها تحت پوشش این طرح قرار دارند؛ در حالی که قبل از انقلاب، چنین طرحی وجود نداشت.

  وی افزود: بیش از 31 هزار کیلومتر در حدود 19 هزار روستای کشور طی این سالها بهسازی شده است. بالغ بر 195 میلیون متر مربع از معابر روستاها نیز در قالب سنگ فرش، آسفالت، قطعات پیش ساخته بتنی یا بتن درجا روسازی انجام گرفته است.

  معاون عمران روستایی بنیاد مسکن با بیان این‌که در دوران انقلاب اسلامی 220 میلیون متر مکعب عملیات خاکی در روستاها انجام شده است، گفت: هم‌چنین 56 هزار کیلومتر اجرا و دفع آب‌های سطحی و 8 هزار و 920  پروژه شامل مواردی همچون ساماندهی گلزار شهدا، احداث بوستان‌های روستایی، احداث مراکز محلات، احداث سالن‌های ورزشی و فضاهای خاص ویژه مثل  ساماندهی  چشمه‌ها انجام شده است.

  شاملو تصریح کرد: احداث بیش  از 1120 پروژه از جمله خانه بهداشت، کتابخانه، مسجد، فضای آموزشی، خانه عالم و ساختمان‌های عمومی، فعالیت‌های به سرانجام رسیده در دوران انقلاب به اسلامی بوده است. احیای سیما و منظر روستاها در جهت  احیا و معماری بومی روستاها و بهینه‌سازی حدود 3 میلیون و 150 هزار متر مربع  از معابر روستایی در قالب طرح‌های هادی بوده  است.

  وی، یکی از فعالیت‌های مهم  بنیاد مسکن را سنددار  کردن املاک روستایی دانست و گفت: سنددار کردن املاک روستایی کار بسیار بزرگی بوده که با همکاری سازمان ثبت املاک و اسناد انجام می‌شود. مهم‌ترین اثر این  اقدام، ثبت  مالکیت افراد و کاهش دعاوی حقوقی در قوه قضاییه  بوده است. 3 میلیون و 500 هزار سند برای رواحدهای روستایی صادر شده که از  این تعداد 3 میلیون و  309 هزار واحد برای مناطق روستایی بوده و در شهرهای زیر 25 هزار نفر هم حدود 235 هزار واحد سنددار شدند.

  معاون عمران روستایی بنیاد مسکن با بیان  این‌که توسعه گردشگری در برنامه‌های بنیاد مسکن قرار دارد گفت: بحث احیای بافت روستاها و توسعه گردشگری با همکاری سازمان برنامه، میراث فرهنگی  و بنیاد مسکن انجام می‌شود که در این زمینه شناسایی و  اولیت‌بندی روستاها در دستور کار قرار می‌گیرد. تا کنون در 102 روستا از 150 روستا عملیات اجرایی گردشگری صورت گرفته است.

  به گفته  شاملو، بیش از 650 هزار قطعه زمین به افراد نیازمند در روستاها واگذار شده است. ارایه خدمات فنی برای ساخت و سازها و استعلاماتی که انجام می‌شود نیز بیش از 2 میلیون و 600 هزار مورد بوده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو