مدیران خودروعصر اعتبار

دشواری‌های تحقق بخش درآمدی حوزه شهرسازی

عصر ساختمان- معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: تحقق بخش درآمدی درحوزه شهرسازی سخت است، اما امیدواریم این رقم را بتوانیم محقق کنیم.

دشواری‌های تحقق بخش درآمدی حوزه شهرسازی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از مهر، عبدالرضا گلپایگانی معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران در خصوص تحقق‌پذیر بودن بودجه سال 99 شهرداری در حوزه شهرسازی گفت: قرار بود سهم شهرسازی در درآمدهای شهر تهران زیر 50 درصد باشد و بودجه امسال 30 هزار و 200 میلیارد تومان است و سهم شهرسازی از این بودجه بیش از 13 هزار میلیارد تومان؛ یعنی حد نصابی که در برنامه پنج ساله مشخص شده، رعایت شده است. هر چند با توجه به وضعیت ساخت و ساز و رکودی که شاهدش هستیم، شاید مقداری تحقق 13 هزار میلیارد خوشبینانه باشد.

    وی ادامه داد: امکان تحقق چنین درآمدی از حوزه شهرسازی سخت است. طی بررسی‌های آماری که از تحولات حوزه مسکن در 20 سال گذشته انجام داده‌ایم، مشخص شده رکودهای طولانی در حوزه مسکن دوره‌های 5-4 ساله بوده و پس از چنین رکودهایی، شاهد یک جهش بودیم.

    معاون شهردار تهران اضافه کرد: این جهش‌ها از این جهت که تأمین مسکن برای کم‌درآمدها را دشوار می‌کند، بد است اما واقعیت آن است که اگر چنین اتفاقی رخ دهد و عوامل غیرقابل پیش‌بینی در سال 99 که خارج از کنترل باشد، رخ ندهد، این جهش می‌دهد بر سودآورتر شدن ساخت و ساز و تمایل و اقبال بیشتر برای گرفتن پروانه ساخت، ایجاد کند بنابراین پیش‌بینی ما رقم کمتری از عددی است که در بودجه آمده اما فاصله زیادی هم ندارد و امیدواریم بتوانیم این رقم را محقق کنیم.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی