مدیران خودروعصر اعتبار

تهرانی‌ها سالانه چقدر پول آب می‌دهند؟

عصر ساختمان-سرانه مصرف آب هر مشترک تهرانی ۳۵۰ مترمکعب در سال است که اگر قیمت تمام شده آب را در هر متر مکعب به‌طور میانگین ۶۰۰ تومان در نظر بگیریم، هر تهرانی در طول یک‌سال به‌طور متوسط ۲۱۰ هزار تومان هزینه آب پرداخت می‌کند.

تهرانی‌ها سالانه چقدر پول آب می‌دهند؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، هزینه تمام شده هر مترمکعب آب در تهران معادل 2500 تومان تخمین زده شده و این در حالی است که تنها یک چهارم این مبلغ از مشترکان دریافت می‌شود. به عبارت بهتر یک خانواده چهار نفره در طول یک‌ سال، 840 هزار تومان هزینه آب پرداخت می‌کنند که اگر قرار باشد قیمت تمام شده از هر مشترک اخذ شود، باید حدود 875 تومان از هر نفر اخذ شود که برای یک خانوار چهار نفره معادل 3 میلیون و 500 تومان در طول یک‌سال می‌شود.

  اما سیاست دولت و نظام این است که قیمت آب افزایشی پیدا نکند و در شرایط فعلی یک خانواده چهار نفره در یک ماه به‌طور میانگین تنها 70 هزار تومان هزینه آب می‌پردازد. این در حالی است که حدود یک میلیارد و 350 هزار مترمکعب آب، برای جمعیت حدود 14 میلیون نفری استان تهران، تولید می‌شود که از این میزان،  حدود 80 درصد از منابع سطحی و سدها و بقیه از منابع زیرزمینی به‌دست می‌آید.

  میانگین مصرف آب در شهر تهران، دوونیم برابر میانگین جهانی تخمین زده شده است، تهران کمتر از 1.1 درصد از سطح کشور را داراست، اما 20 درصد جمعیت و 45 درصد صنعت کشور را در خود جای داده که همین مساله موجب افزایش مصرف آب در پایتخت شده است و این در حالی است که در مجاورت تهران، هیچ رودخانه‌ای نیست و آب مورد نیاز پایتخت از حوضه‌های آبی مناطق دیگر تامین می‌شود.

  این در شرایطی است که در روزهای گرم سال و در اوج مصرف، چهار و نیم میلیون مترمکعب آب در استان تهران مصرف می‌شود که این رقم، معادل 52 هزار لیتر بر ثانیه، یعنی معادل 52 هزار بطری یک لیتری در هر ثانیه است که از این میزان، مصرف شهر تهران، سه میلیون و 300 هزار مترمکعب بر ثانیه تخمین زده شده است؛ به عبارتی، معادل 38 هزار بطری یک لیتری در ثانیه در شهر تهران آب مصرف می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی