مدیران خودروعصر اعتبار

معاملات مسکن دو رقمی شد

عصر ساختمان-بر اساس جدیدترین آمار مربوط به بازار مسکن که دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی منتشر کرد، در دی ماه امسال ۱۰ هزار و ۸۶۲ فقره معامله مسکن به ثبت رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل (دی ۹۷) که تعداد معاملات مسکن ۶ هزار و ۸۶۵ فقره بود، رشد ۳۶.۷ درصدی را نشان می‌دهد.

معاملات مسکن دو رقمی شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایران، همچنین در دی ماه امسال، تعداد معاملات مسکن نسبت به ماه قبل (آذر 98) که 9 هزار و 664 فقره معامله به ثبت رسیده بود نیز، با رشد 13.2 درصدی همراه شد.

  متوسط قیمت

  در دی ماه متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی 13 میلیون و 882 هزار و 700 تومان بود. میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در دی ماه سال گذشته،

  9 میلیون و 778 هزار و 400 تومان بوده که رشد 29.5 درصدی قیمت را در دیماه امسال نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.از سوی دیگر، متوسط قیمت هر متر مسکن در دی ماه نسبت به آذرماه نیز، افزایش 3 درصدی داشته است. این افزایش 3 درصدی بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی در حالی اتفاق افتاده که ماه گذشته قیمت‌ها 6.8 درصد بالا رفته بود. بنابراین سرعت رشد ماهانه قیمت، 3.8 درصد کمتر از ماه قبل بوده است.

  ارزش ریالی مبایعات انجام شده در دی‌ماه 1398 بالغ بر 11 هزار و 900 میلیارد تومان بوده که از رشد 14.2 و 111 درصدی به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.

  منطقه یک کاهشی شد

  منطقه یک که همیشه افزایش قیمت مسکن را دارد، اما در دی ماه امسال، منطقه یک با کاهش متوسط قیمت مواجه بود. منطقه یک تهران در ماه گذشته، با وجود کاهش قیمت اما همچنان گرانترین منطقه پایتخت است. این منطقه امسال میانگین قیمتی متری 30 میلیون و 218 هزار تومان را داشت ولی منطقه 20 به‌طور متوسط با متری 7 میلیون و 182 هزار و 300 تومان، ارزان‌ترین منطقه پایتخت را به‌نام خود به ثبت رسانده است.

  پرمعامله‌ترین منطقه

  پُرمعامله‌ترین منطقه تهران در بازار مسکن دی ماه نیز مانند 9 ماه گذشته، به منطقه 5 با 1661 فقره مبایعه نامه و کم معامله‌ترین منطقه نیز به منطقه 19 با 72 فقره مبایعه نامه اختصاص داشت.

  افزایش 12 درصدی ساخت و سازها

  از سوی دیگر تعداد واحد مسکونی در پروانه‌های ساختمانی صادره در آذرماه 1398 که گزارش آن در دی ماه ارائه شده حاکی از آن است که در آذرماه 5658 واحد مسکونی، پروانه ساخت گرفته‌اند که نشان می‌دهد نسبت به آبان ماه امسال 12.2 درصد افزایش داشته اما نسبت به آذرماه پارسال 10.7 درصد کاهش یافته است.

  کاهش 43 درصدی معاملات

  گزارش تجمیعی وضعیت بازار مسکن شهر تهران نیز حاکی از آن است طی 10 ماهه نخست سال 1398 تعداد معاملات 61 هزار و 109 فقره بوده که 43.3 درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش یافته است.

  متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی آپارتمانی در 10 ماهه نخست 1398 بالغ بر 12 میلیون و 989 هزار تومان بوده که از رشد 70 درصدی نسبت به 10 ماهه نخست 1397 حکایت دارد.

  ارزش ریالی مبایعات انجام شده در 10 ماهه نخست امسال 65 هزار و 300 میلیارد تومان بوده که نسبت به همین زمان در سال قبل 5.2 درصد پایین آمده است.

  تعداد واحد مسکونی در پروانه‌های ساختمانی صادره نیز 47 هزار و 929 فقره بوده که این شاخص نیز نسبت به 10 ماهه نخست سال گذشته 16.8 درصد کاهش نشان می‌دهد.

  گرانترین قیمت

  هرچند رشد قیمت مسکن در دی ماه نسب به آذرماه کاهش 3 درصدی را نشان می‌دهد اما با وجود این، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی 13 میلیون و 882 هزار و 700 تومان بود که گران‌ترین بازار مسکن در یک دهه اخیر را رقم زده و این در حالی است که میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در دی ماه سال گذشته، 9 میلیون و 778 هزار و 400 تومان بوده که رشد 29.5 درصدی را نشان می‌دهد. با توجه به اینکه بر اساس آمار مرکز آمار کشور، تورم عمومی نقطه به نقطه در دی ماه امسال نسبت به دی ماه سال گذشته، 26.3 درصد بود، به این ترتیب تورم نقطه به نقطه بخش مسکن، از تورم عمومی جلوتر زده است.

  اشباع سقف قیمتی

  نکته جالب در آمار مربوط به بازار مسکن در دیماه، این است که در منطقه یک تهران که همواره رشد قیمتی را تجربه کرد است در دیماه رشد قیمت در این منطقه متوقف و اندکی هم کاهش یافته است و برخی کارشناسان معتقدند علت کاهش رشد قیمت در منطقه یک، اشباع سقف قیمتی است و این منطقه احتمالاً در ماه‌های آینده نیز رشد قیمت نخواهد داشت.

  نکته دیگری کار کارشناسان مطرح می‌کنند این است که رشد

  6 درصدی قیمت مسکن در آذرماه احتمالاً تحت تأثیر سهمیه‌بندی شدن بنزین و افزایش قیمت آن بود و به‌همین دلیل در دیماه با تخلیه حباب تورمی، رشد قیمت مسکن کند شد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۳ ماه پیش
  آرشیو