مدیران خودروعصر اعتبار

رئیس بنیاد مستضعفان:

هشدار برای باز پس گیری املاک بنیاد مستضعفان

عصر ساختمان-فتاح گفت: برای کسانی که متصرف املاک بنیاد هستند و نه اجاره نمی‌دهند و نه تخلیه نمی‌کنند، حکم قضایی تخلیه را خواهیم گرفت.

هشدار برای باز پس گیری املاک بنیاد مستضعفان
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران، سید پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در برنامه شنبه شب نگاه یک با اشاره به شهادت سردار سلیمانی و عظمت حضور مردم در تشییع پیکر این شهید بزرگوار گفت: عظمت حضور مردم در تشییع پیکر شهید سلیمانی به دلیل نفس ذکیه او بود و خداوند محبت او را در دل مردم انداخت و همه شاهد بودیم حتی آن‌هایی که بعضا با نظام زاویه داشتند و یا خارج نشین بودند هم از شهید سلیمانی به عنوان یک میهن پرست به نیکی یاد کردند.

  رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به سفر مشترکش با سردار سلیمانی به سوریه و احترام خاصی که بشار اسد رئیس جمهور سوریه برای سردار سلیمانی داشت، خاطره‌ای از سفر به عراق دوران وزارتش را ذکر کرد و گفت: در دوره‌ای که وزیر بودم سفری به عراق داشتم و آن زمان جلال طالبانی رئیس جمهور عراق بود؛ ما خصوصی دیداری داشتیم؛ در حین گفتگو، آقای طالبانی به من گفت، «مدتی پیش در همین جا میزبان آقای سلیمانی بودم؛ در حین گفتگو با سردار سلیمانی، منشی من پیام داد که رئیس جمهور (سابق) امریکا، پشت خط است؛» آقای طالبانی به من گفتند «وقتی با رئیس جمهور (سابق) آمریکا صحبت کردم به او گفتم که می‌دانید چه کسی روبروی من است؛ ژنرال قاسم سلیمانی؛» آقای طالبانی گفت، «وقتی من این را گفتم، (رئیس جمهور آمریکا) گفت: جدی می‌گویی؟! وطوری این جمله را گفت که من احساس کردم که از ابهت سلیمانی، او (رئیس جمهور آمریکا) ایستاد.»

  فتاح با اشاره به دستور ترامپ برای ترور سردار سلیمانی گفت: شهید سلیمانی گفته بود که من یقین دارم به دست شقی‌ترین مردم شهید می‌شوم و همین هم شد.

  او با بیان اینکه مردم وفاداری خود را به شهید سلیمانی نشان دادند، گفت: با شهادت سردار سلیمانی وحدت ملی ما قوی‌تر شد و سطح مقاومت منطقه بالاتر رفت و گرچه ما انسان بزرگی از دست دادیم، ولی راه مقاومت جدی‌تر پیموده خواهد شد.

  رئیس بنیاد مستضعفان، حمله سپاه پاسداران به عین الاسد را در تاریخ بی نظیر خواند و افزود: این پاسخ، عزت و اقتدار ما را بالا برد و دشمنان عقب نشینی کردند.

  فتاح با اشاره به ماجرای سقوط هواپیما، آن را حادثه‌ای تلخ و یک امتحان الهی بسیار سخت توصیف کرد که همه ایران را متاثر و غمگین کرد.

  او ادامه داد: ما همه داغدار شدیم و بعید هم نیست دست خائن آن‌ها نیز دربعضی زوایای این قضیه دخیل بوده باشد، چون آن شب ایران از نظر نظامی برای حمله متقابل آماده باش بود و باید به خانواده‌های این عزیزان تسلیت بگوییم.

  رئیس بنیاد مستضعفان درخصوص ماجرای سیل سیستان و بلوچستان و اقدامات این بنیاد نیز گفت: وسعت سیل اخیر تا شرق هرمزگان و جنوب کرمان و جاسک هم رسید، ولی بیشترین تخریب در استان سیستان و بلوچستان بود؛ من هم در همان روز اول با استاندار صحبت کردم و با توجه به نزدیکی محل دپوی آب معدنی ما، 300 هزار بطری آب از کرمان و مشهد به این مناطق اعزام کردیم و اعلام کردیم با توجه به ضروی بودن دسترسی مردم مناطق سیل زده به آب آشامیدنی سالم، تمام آب مصرفی این مناطق را تامین می‌کنیم.

  فتاح ادامه داد: علاوه بر این، 5 هزار بسته مواد غذایی و امدادی و همچنین 5 هزار تخته پتو نیز به مناطق سیل زده اعزام کردیم و بنده نیز اعلام کردم تمام سیمان مورد نیاز برای بازسازی مناطق سیل زده در استان هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان را به صورت رایگان تامین خواهیم کرد.

  او در ادامه افزود: این سیمان در محل تحویل خواهد شد و در صورتیکه برای ساخت و ساز هم نیاز به کمک ما باشد، امکانات خودمان را بسیج خواهیم کرد و بنیاد مستضعفان با همه توان در خدمت مردم عزیز و وفادار سیستان و بلوچستان است.

  در ادامه در پاسخ به سوال مجری این برنامه در تشریح وظایف بنیاد مستضعفان گفت: بنیاد مستضعفان همزاد انقلاب اسلامی است و بنیاد مستضعفان یک یا دو هفته بعد از پیروزی انقلاب با دستور شخص حضرت امام متولد شد؛ وقتی نظام شاهنشاهی سرنگون شد، اموال وابستگان دربار که برای بیت المال بود و به زور به چنگ آورده بودند، باید در یک جایی متمرکز می‌شد.

  فتاح ادامه داد: برای حفظ، مدیریت و اداره کارخانجات و اموال و املاک رها شده رژیم سابق با حکم دادگاه انقلاب و حکم قضائی در اختیار بنیاد قرار گرفت.

  او با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب تا امروز بخش عمده‌ای از کارخانجات و اموال و املاک، واگذار شده است گفت: این اموال و املاک یا از طریق مزایده، یا از طریق بورس و یا به روش‌های مختلف به مردم واگذار شده، ولی هنوز بخشی از آن در تملک بنیاد مستضعفان قرار دارد و بنیاد وظیفه نگهداری، بازسازی و تولید در آن‌ها را به عهده دارد و البته ما در نظر داریم که از بخش‌هایی از این فعالیت‌ها خارج شویم چراکه مردم می‌توانند آن‌ها را اداره کنند.

  رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: بنیاد مستضعفان امروز، نسبت به بنیاد در 30 یا 40 سال پیش بسیار متفاوت است؛ مثلا ما امروز حدود 5 تا 6 هزار مگاوات نیروگاه داریم؛ درحالی که هیچ نیروگاهی از رژیم سابق به ارث برده نشده بود و همه این‌ها ایجادی است؛ یعنی بخشی از اموال قبلی که فروخته شد، تبدیل به اموال مولد جدید شده است. یا مثلا بنیاد مستضعفان کارخانه فولادی را از رژیم قبل به ارث نبرد، ولی امروز 10 درصد فولاد کشور را بنیاد مستضعفان تولید می‌کند.

  فتاح در خصوص شائبه سهم بالای بنیاد مستضعفان و برخی نهاد‌های حاکمیتی در اقتصاد کشور، با رد این اظهارات گفت: آمار و ارقام این را نشان نمی‌دهد و واقعا در این موارد اغراق می‌شود چراکه جمع این چند نهاد، روی هم عدد بسیار پایینی از جی دی پی را تشکیل می‌دهد.

  رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: بگذارید مثالی بزنم تا موضوع روشن شود؛ ما امسال اگر با همه توانمان کار کنیم طبق برنامه، رکورد فروش 35 هزار میلیارد تومانی خواهیم داشت و در 10 ماه هم به این برنامه نزدیک هستیم؛ حالا شما اگر این رقم را با بودجه‌ای که دولت به مجلس ارائه داده که 2000 هزار میلیارد تومان است مقایسه کنیم، می‌شود 1.7 درصد؛ حالا اگر این درآمد 35 هزار میلیاردی را با جی دی پی بسنجیم، سهم ما زیر یک درصد خواهد بود.

  او تاکید کرد: متاسفانه عمدتا این اظهارات از سوی کسانی مطرح می‌شود که عمدتا از بی اطلاعی گویندگان ناشی می‌شود.

  فتاح در ادامه در خصوص سود بنیاد مستضعفان نیز گفت: اگر برنامه ریزی ما برای فروش 35 هزار میلیارد تومانی بنیاد در سال جاری محقق شود برآوردمان این است که 20 درصد این رقم، سود ما و سهم شرکا خواهد بود که حدود 7 هزار میلیارد تومان می‌شود که البته این رقم، برآورد ما است قبل از پرداخت مالیات

  رئیس بنیاد مستضعفان با تاکید بر پرداخت مالیات از سوی بنیاد مستضعفان گفت: ما در حال حاضر 169 شرکت فعال در بنیاد مستضعفان داریم که ثبت شده هستند و طبق قانون تجارت عمل می‌کنند و حتما باید مالیات بدهند.

  او افزود: برای سال 97، بنیاد مستضعفان 670 میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده که در صورت تسویه کامل، این رقم احتمالاً به 1000 میلیارد تومان هم می‌رسد و آقای نوبخت هم اعلام کردند که بنیاد مستضعفان و نهاد‌ها هم مالیات پرداخت می‌کنند و در بودجه 98 هم برای بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی 1600 میلیارد تومان مالیات درنظر گرفته اند.

  به گفته فتاح، بنیاد مستضعفان به هیچ وجه بدهی مالیاتی ندارد و معافیت مالیاتی ندارد و سازمان مالیاتی هم گواه این مدعا است.

  فتاح در پاسخ به این سوال که سود 7 هزار میلیاردتومانی بنیاد مستضعفان کجا خرج می‌شود گفت: از این رقم حدود 1000 تا 1200 میلیارد تومان برای مالیات پرداخت می‌شود و 50 درصد نیز برای سرمایه گذاری مجدد شده و صرف نوسازی و بازسازی می‌شود که اشتغال ایجاد می‌کند؛ در واقع 3000 میلیارد تومان می‌ماند که صرف محرومیت زدایی می‌شود.

  او با بیان اینکه اگر این نهاد‌ها نبودند و این خدمات داده نمی‌شد، صورت مساله فقر جور دیگری بود تاکید کرد: آنچه محرومیت ایجاد می‌کند و فقر را تولید می‌کند، اقتصاد مریض ما است که یکباره نرخ ارز چند برابر می‌شود و به یکباره فقر را به قشر کارمند هم تحمیل می‌کند.

  رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: قطعا اقدامات انجام شده برای رفع فقر موثر است، ولی ناکافی است و نظام برای اینکه حریف دشمن سرسخت فقر شود بایستی بیشتر به مساله محرومیت زدایی توجه کند.

  به گفته فتاح، وظیفه ذاتی بنیاد مستضعفان رسیدگی به مستضعفان است، ولی اینکه همه این مسئولیت به گردن ما باشد اینچنین نیست و مجموعه دولت هم مسئولیت و هم ردیف بودجه دارد و البته اگر این اقدامات نبود، وضعیت به مراتب بدتر بود.

  تمام خانواده‌های دارای 2 معلول و بیشتر تا پایان سال 99 خانه دار می‌شوند/ واگذاری 600 هزار تن سیمان رایگان برای بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل و زلزله

  او بنیاد مستضعفان را دارای 2 بال دانست و افزود: بنیاد مستضعفان دارای 2 بال است؛ 169 شرکت، بال اقتصادی آن هستند و بنیاد علوی بال محرومیت زدایی آن؛ البته بنیاد علوی نباید کاری مثل کمیته امداد کار کند بلکه باید مثل پروژه قلعه گنج اقدامات محرومیت زدایی کند و کمک کند تا مردم این مناطق روی پای خودشان بایستند و اشتغال زایی کند.

  فتاح با بیان برخی اقدامات بنیاد علوی، به ساخت مسکن برای خانواده‌های دارای 2 معلول و بیشتر اشاره کرد و گفت: ما طبق قرارداد با بهزیستی، 14 هزار مسکن با مشارکت بهزیستی برای خانواده‌های دارای دو معلول و بالاتر احداث می‌کنیم و انشالله تا پایان سال بعد این پروژه به اتمام می‌رسد و مشکل تمام خانواده‌های دارای دو معلول و بالاتر حل می‌شود.

  به گفته فتاح 600 هزار تن سیمان رایگان برای بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل و زلزله از سوی بنیاد مستضعفان واگذار شده و تمام سود بنیاد مستضعفان برای محرومیت زدایی هزینه خواهد شد.

  رئیس بنیاد مستضعفان در ادامه این برنامه با اشاره به واگذاری اسناد زمین‌های مصادره شده توسط خاندان پهلوی به مالکان اصلی آن گفت: تا امروز بیش از 85 هزار فقره از این اسناد در قالب اسناد علوی به صورت رایگان به روستائیان واگذار شده است تا مالکان آن‌ها بتوانند بر روی آن‌ها کار کنند و از سند آن برای وثائق بانکی استفاده کنند و در دهه فجر 7000 سند دیگر را واگذار می‌کنیم که مجموعا 92 هزار سند می‌شود.

  او در پاسخ به سوالی درباره استفاده از ارز 4200 تومانی توسط بنیاد مستضعفان گفت: با اطمینان می‌گویم مجموعه بنیاد مستضعفان ارز 4200 تومانی نگرفته است؛ البته اگر به 3 سال قبل برگردیم، ما برای احداث کارخانه فولاد ارز 4200 تومانی گرفتیم و معادل ریالی آن را هم برگرداندیم، ولی در سال 97 که ارز به بیش از 13-14 هزار تومان رسید و عده‌ای رفتند ارز 4200 تومانی گرفتند و کالایی که آوردند را به نرخ آزاد فروختند، اصلا بنیاد از این روش، حتی یک دلار هم استفاده نکرده است.

  فتاح با بیان اینکه ما مراقب هستیم فعالیتمان اخلالی در نظام اقتصادی ایجاد نکند افزود: بنیاد مستضعفان هم از سوی سازمان بازرسی کل کشور، که بر نهاد‌های دولتی که بودجه دولتی می‌گیرند ناظر است، مورد نظارت قرار می‌گیرد، هم شرکت مفید راهبر و هم حراست و اطلاعات بر مجامع و صورت حساب‌های ما نظارت دارند و ما نیز به هرجایی که در نظام لازم باشد پاسخگو هستیم.

  به گفته او بنیاد مستضعفان باید بیش از این به مردم پاسخگو باشد و شفافیت داشته باشد.

  او درخصوص شرکت‌های سود ده و ضررده بنیاد مستضعفان نیز گفت: 33 شرکت از شرکت‌های بنیاد مستضعفان در سال گذشته ضررده بودند که این وضعیت به دلیل نوسانات اقتصادی کشور بود، ولی در مجموع خوشبختانه، بنیاد مستضعفان به دلیل سبد وسیع فعالیتش، حدود 5400 میلیارد تومان سوددهی داشت. البته امسال بسیاری از آن شرکت‌ها از ضرردهی خارج شده اند و امسال درآمد ما نسبت به سال قبل، 30 درصد بالا می‌رود.

  بنیاد به هیچ وجه رقابتی با بخش خصوصی ندارد

  رئیس بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه این بنیاد به هیچ وجه رقابتی با بخش خصوصی ندارد گفت: بنیاد مستضعفان از ابتدای انقلاب تاکنون سیر چابک سازی داشته است؛ یعنی زمان آقای رفیقدوست تعداد شرکت‌های بنیاد مستضعفان حدود 700 شرکت بود، در دوره آقای فروزنده 400 شرکت و در دوره آقای سعیدی کیا 250 شرکت شد و حالا این تعداد به 169 شرکت رسیده است؛ یعنی شرکت‌های بنیاد یا ادغام، یا منحل و یا در بورس عرضه می‌شوند؛ البته باید مراقبت کنیم که واگذاری‌ها نحوه درستی داشته باشند و نباید اشتباهی که در برخی خصوصی سازی‌ها رخ داد تکرار شود.

  به گفته فتاح، 31 شرکت تا امروز در بورس عرضه شده و 10 شرکت نیز به زودی در بورس عرضه خواهند شد و این یعنی سهیم شدن مردم در سود این شرکت‌ها و شفاف سازی فعالیت آنها.

  او ادامه داد: 10 درصد جنرال مکانیک را 3 ماه پیش واگذار کردیم که 650 هزار نفر از مردم سهام آن را خریداری کردند و ما سهم 20 تا 80 درصدی را در شرکت‌های بورسی خودمان داریم و این سهم را مرتب کاهش خواهیم داد و تعداد شرکت‌های ما از این به بعد حتما کاهشی خواهد بود.

  فتاح بیان کرد که سازمان بورس و فرابورس کشور کاملا از عملکرد شرکت‌های بورسی بنیاد مستضعفان رضایت دارند.

  او با اشاره به مشارکت شرکت‌های خصوصی در ساخت پروژه بزرگ آزادراه تهران شمال گفت: در آزادراه تهران شمال، 17 شرکت کار کردند و تنها 2 شرکت، جزو شرکت‌های بنیادی بودند و تمامی مشاوران این پروژه غیربنیادی بودند؛ یعنی شرکت‌های بخش خصوصی بودند و کار در دست آن‌ها بود.

  فتاح اضافه کرد: این پروژه که بزرگترین پروژه عمرانی کشور بود، بنیاد مستضعفان، نقش سرمایه گذار را داشت و 10 هزار میلیارد تومان را از محل سود شرکت‌های بنیاد در این پروژه سرمایه گذاری کرد.

  رئیس بنیاد مستضعفان در پاسخ به چرایی طولانی شدن احداث بزرگراه و 23 سالی که برای احداث آن زمان برد گفت: قرار بود چینی‌ها بیایند آنجا و نیرو هم آوردند، ولی سر تحریم ها، رها کردند و رفتند.

  او بیان کرد: البته رفتن چینی‌ها اتفاق خوبی بود و این افتخار نظام اسلامی است که چنین بزرگراه بی بدیلی به دست مهندسان ایرانی انجام شد و سودش هم به جیب مشاور و پیمانکار ایرانی رفت.

  رئیس بنیاد مستضعفان در پاسخ به سوالی درباره آثار تحریم‌ها بر فعالیت بنیاد مستضعفان گفت: تحریم‌ها هیچ اثری در فعالیت‌های ما و حتی در بزرگترین مجتمع فولادی ما یعنی فولاد کاوه جنوب کیش، ما در حال اضافه کردن 1.2 میلیون تن به ظرفیت فولاد این مجموعه هستیم که 100 درصد به دست مهندسان و کارگران ایرانی در حال اجرا است و به لطف خداوند هیچ جیزی بخاطر تحریم‌ها معطل نمانده است و تولیدات ما در بنیاد، امسال جهش قابل توجهی داشته است.

  او با بیان اینکه ما در بنیاد مستضعفان در حد امکان شرکت‌ها را در بورس خواهیم فروخت و با سرمایه حاصل از فروش این شرکت ها، در صنایعی وارد شویم که اساسی و مورد نیاز جدی نظام و کشور است، گفت: برخی از کار‌های ما می‌تواند به بخش خصوصی واگذار شود، ولی نباید فراموش کنیم که ما برخی از این اموال را به ارث برده ایم و نباید آن را به گونه‌ای که در برخی خصوصی سازی‌ها واگذار شد و نتیجه بدی داشت، رها کنیم.

  به گفته فتاح بنیاد به سمت چابک سازی و محدود شدن در سبد فعالیت‌ها حرکت خواهد کرد.

  فتاح در ادامه در پاسخ به سوالی درباره بازگشت سرمایه بنیاد مستضعفان در پروژه آزادراه تهران شمال گفت: 40 درصد سرمایه ما از محل عوارض برمی گردد و 60 درصد از محل واگذاری زمین‌ها از سوی دولت خواهد بود که بخشی از آن داده شده و بخشی نیز هنوز به صورت مطالبات باقی است.

  رئیس بنیاد مستضعفان افزود: نرخ گذاری عوارض بر عهده دولت است، ولی حتماً با توجه به صرفه جویی بنزین و زمان در عبور از آزادراه، عوارض تعیین شده حتماً کمتر از این صرفه جویی‌ها خواهد بود.

  او بیان کرد: اگر به 23 سال قبل و زمان کلنگ زنی آزادراه توسط مرحوم هاشمی رفسنجانی برگردیم، شاید سراغ پروژه آزادراه نمی‌رفتیم، ولی ما به تدبیر گذشتگان و اصرار دولت‌ها احترام می‌گذاریم.

  او با بیان اینکه کار آزادراه تقریبا تمام است گفت: در حال حاضر آزادراه تهران شمال درحال تکمیل روشنایی، خط کشی و نصب علائم است و در دهه فجر آماده عبور موقت خواهد بود، ولی هر زمانی که مسئولین بخواهند، آزادراه در بهمن ماه آماده بازگشایی است.

  فتاح ادامه داد: با عبور از آزاد راه یک ساعت در زمان و 10 لیتر در مصرف بنزین صرفه جویی می‌شود و ما با نصب تابلویی در آزادراه، یادآوری می‌کنیم که تمام عوارض آزادراه خرج محرومیت زدایی در 13 نقطه کشور خواهد شد.

  رئیس بنیاد مستضعفان در پاسخ به سوالی درباره کسانی که مدعی زمین و املاک در اختیار بنیاد مستضعفان هستند گفت: اگر کسانی که مدعی هستند زمین هایشان جزو 2000 روستا و میلیون‌ها هکتاری است که رضا شاه و فرزند ناخلفش سندش را به نام خودشان زده اند، حتما این زمین‌ها را به مالکانشان که عمدتا خرده مالکان هستند واگذار می‌کنیم، ولی یک موقع ادعا بر سر عرصه‌های بالاتر است که یا توافق می‌کنیم یا باید در مسیر قضائی این مشکل را حل و فصل کنیم.

  فتاح در پاسخ به سوال دیگری درباره املاکی که به برخی افراد خاص رسیده نیز گفت: برخی مواقع بنیاد املاکی را فروخته و ثمن معامله را گرفته؛ ولی آن‌هایی که متصرف املاک بنیاد هستند و در واقع ملک را گرفته اند و اجاره نمی‌دهند و تخلیه نمی‌کنند، حکم قضایی تخلیه را خواهیم گرفت و ما در این چند ماه گفته ایم با کسی شوخی نداریم. البته ما علاقمند نیستیم در این وادی برویم و سرو صدا کنیم و مساله برای کشور درست کنیم؛ با زبان خوش باید بیایند پس بدهند وگرنه با حکم قضایی و عوامل انتظامی باید تخلیه کنند.

  او ادامه داد: در همین 6 ماه از شخصیت‌های سیاسی، گروه‌های سیاسی و مسئولین بودند که آمدند و توافق کردند و اجاره می‌دهند و گفتند تا فلان تاریخ تخلیه می‌کنیم، ولی آن‌هایی که با زبان نرم، املاک را تخلیه نمی‌کنند حتما ما از زبان قضائی باید استفاده کنیم و با مدرک سراغشان برویم و حتما این کار را خواهیم کرد.

  فتاح اضافه کرد: قوه قضائیه بسیار جدی است و شخص آقای رئیسی به من گفتند که شخصاً این موارد را به ما بدهید و شعب مخصوصی برای این کار درنظر گرفتند.

  رئیس بنیاد مستضعفان در مورد اینکه برخی از این مسئولان چطور به این املاک دسترسی پیدا کردند نیز گفت: ما نمی‌خواهیم اسامی را اعلام کنیم، ولی اگر یک موقعی لازم شد در یک شرایطی چاره‌ای جز اعلام نخواهد بود و انشالله کار به آنجا نکشد.

  با مدیران متخلف شوخی نداریم

  او در ادامه با تاکید بر حساسیت بنیاد مستضعفان نسبت به پرداخت حقوق پرسنل و کارگران گفت: بنیاد مستضعفان نسبت به شرکت‌های خودش احاطه و کنترل دارد و حتی در این شرایط سخت اقتصادی بغیر از یک یا دو شرکت، حقوق معوق نداریم.

  فتاح در پاسخ به سوالی درباره برخورد با فساد نیز گفت: ما شوخی با مدیران متخلف و کارمند متخلف نداریم و حتما با جدیت و همه جانبه به هر موردی رسیدگی خواهد شد و قطعاً کار متخلفان با دادگاه خواهد بود.

  به گفته رئیس بنیاد مستضعفان همه پرداختی‌ها و حقوق مدیران بنیاد در چارچوب ضوابط است.

  او در ادامه در خصوص سرانجام بازسازی و احداث پلاسکو نیز گفت: ساختمان پلاسکو متشکل از دو ساختمان بود که یکی بر ساختمان جمهوری و یکی ساختمان 5 طبقه که در آن حادثه گرچه فرونریخت، ولی آسیب دید؛ کسبه آن ساختمان که حدود 300 نفر بودند، خودشان امضا کردند و قبول کردند مسئولیت بازسازی را متقبل شوند، ولی 300 کسبه ساختمان 15 طبقه مانده اند که بنیاد علی رغم آنکه از نظر حقوقی موظف به ساخت پلاسکو نبود، قبول کرد که این ساختمان را احداث کند.

  فتاح اضافه کرد: در ساختمان 15 طبقه پلاسکو، بنیاد سرقفلی مغازه‌ها را فروخته بود و چندین دست فروخته شده بود و یک اجاره حداقلی گرفته می‌شد و تنها اسم بنیاد به عنوان مالک آنجا بود؛ ولی در آن شرایط، آن حادثه تلخ روح مردم را جریحه دار کرده بود و چند تن از آتش نشانان در آن حادثه تلخ شهید شدند و چند نفر دیگر از کسبه جان خود را از دست دادند، گفته شد بنیاد آن ساختمان را می‌سازد؛ البته این به معنای آن نبود که با هزینه بنیاد ساخته شود، ولی روال طوری جلو رفت که هزینه آن به دوش بنیاد مستضعفان افتاد درحالی که بنیاد می‌توانست خودش مدعی باشد اموالش از بین رفته، ولی به هرحال بنیاد قبول کرد این ساختمان 15 طبقه را احداث کند.

  رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: دستگاه‌ه