مدیران خودروعصر اعتبار

آزمون معرفی کارشناسان رسمی نظام‌مهندسی اصلاح می‌شود

عصر ساختمان-مقام مسئول وزارت راه از انجام اصلاحات در شیوه‌نامه برگزاری آزمون صلاحیت و معرفی کارشناسان رسمی سازمان نظام مهندسی ساختمان موضوع ماده ۲۷ قانون نظام‌مهندسی ساختمان خبر داد.

آزمون معرفی کارشناسان رسمی نظام‌مهندسی اصلاح می‌شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از تسنیم، حامد مانی فر با اعلام برگزاری پنجمین جلسه اصلاح شیوه‌نامه برگزاری آزمون اعطای صلاحیت، انتخاب و معرفی کارشناسان رسمی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان موضوع ماده 27 قانون نظام‌مهندسی ساختمان، اظهار کرد:  این اصلاحات باهدف ایجاد تغییرات در شیوه‌نامه انتخاب کارشناسان انجام می‌شود. در نظر است با همکاری شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان چهارمین آزمون کارشناسان رسمی ماده مذکور در سال آینده برگزار شود و با تدوین این شیوه‌نامه و در صورت موافقت وزیر راه و شهرسازی و ابلاغ آن این امکان را خواهیم داشت تا آزمون را برگزار کنیم.

  مانی‌ فر افزود: افرادی که از این آزمون قبول می‌شوند، صلاحیت کارشناسی موضوع ماده 27 قانون نظام‌مهندسی ساختمان را در 7 رشته معماری، شهرسازی، عمران، ترافیک، نقشه‌برداری، تأسیسات مکانیکی و تأسیسات برقی دریافت می‌کنند. 

  وی برخی از ویژگی‌های اصلاحات شیوه‌نامه برگزاری آزمون موضوع ماده 27 قانون نظام‌مهندسی را تغییر شرایط شرکت‌کنندگان عنوان کرد و توضیح داد: تاکنون صلاحیت‌هایی که به کارشناسان موضوع ماده 27  قانون نظام‌مهندسی ساختمان اعطاشده صلاحیت عمومی بوده اما هم‌اکنون در رابطه با صلاحیت‌های تخصصی در امور مهندسی هم تصمیم‌گیری شده است.

  مانی فر با بیان "به کسانی که دارای پروانه کارشناسی عمومی هستند به شرط قبولی در آزمون، صلاحیت تخصصی در امور مهندسی ارایه می‌شود، تصریح کرد: تلاش شده تا آزمون‌ها سازماندهی شده و با سازوکار مناسب تر و برنامه‌ریزی‌شده تر نسبت به گذشته برگزار شوند. همچنین، ساز و کار ارتباط بین هیئت برگزارکننده آزمون در مرکز و استان‌ها نیز در این شیوه‌نامه اصلاح شده است.

  وی  ابراز امیدواری کرد تا در جلسه آتی، شیوه نامه نهایی شده و جهت تایید و تصویب به وزیر راه و شهرسازی ارایه شود. 

  به گزارش تسنیم، در ماده 27 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان آمده است: وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، نهادها، نیروی نظامی و انتظامی، شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها می‌توانند در ارجاع امور کارشناسی با رعایت آیین‌نامه خاصی که به پیشنهاد مشترک وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت دادگستری به تصویب هیئت وزیران می‌رسد به جای کارشناسان رسمی دادگستری از مهندسان دارای پروانه اشتغال که به‌وسیله سازمان استان معرفی می‌شوند استفاده کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۳ ماه پیش
  آرشیو