مدیران خودروعصر اعتبار

آغاز پرداخت وام مسکن به کم‌درآمدها + جزییات

عصر ساختمان-پس از ماه‌ها رکود شدید در بازار مسکن، تازه‌ترین آمارها از بازار مسکن آذرماه حکایت از رشد ۲.۵ برابری معاملات مسکن پایتخت دارد. درهمین راستا، دولت نیز برنامه‌های تازه‌ای برای رونق این بازار و همچنین کمک به خانه دار شدن اقشار مختلف را در دستور کار دارد.

آغاز پرداخت وام مسکن به کم‌درآمدها + جزییات
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایران آنلاین، از یک سو سقف وام خرید مسکن از محل اوراق به 240 میلیون تومان افزایش یافت که اقشار متوسط و متوسط به بالا را شامل می‌شود و از سوی دیگر ساخت 200 هزار واحد مسکونی برای کم درآمدهایی که در سه دهک اول درآمدی هستند، کلید خورده است. بنابراین به نظر می‌رسد که با این اتفاقات شاهد بهبود شاخص دسترسی به مسکن باشیم.

  مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن خبر داد که امکان دریافت وام جدید مسکن به ارزش 240 میلیون تومان برای زوجین تهرانی از روز سه‌شنبه همین هفته در کلیه شعب بانک مسکن فراهم می‌شود.

  مسعود ایزدی گفت: بخشنامه وام جدید مسکن که چندی پیش به تصویب شورای پول و اعتبار رسید آماده و طی امروز و فردا به بانک‌های عامل ابلاغ می‌شود و مردم می‌توانند از روز سه‌شنبه برای دریافت این وام اقدام کنند.

  وی گفت: قرار بود روز شنبه (14 دی ماه) به طور رسمی این خبر اعلام شود که به‌دلیل شهادت سردار پر افتخار قاسم سلیمانی این بخشنامه دیرتر به بانک‌ها ابلاغ شد و از روز سه‌شنبه کلیه شعب موظف به پرداخت وام مسکن با نرخ جدید هستند.

  ایزدی گفت: در شهر تهران برای متقاضیان فردی و زوجین به ترتیب 100 و 200 میلیون تومان وام از محل اوراق تقدیم می‌شود که با تسهیلات جعاله که در همین مصوبه از 20 به 40 میلیون تومان افزایش یافت؛ متقاضیان فردی و زوجین تهرانی می‌توانند در مجموع 140 و 240 میلیون تومان وام خرید یا ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن دریافت کنند.

  به‌گفته ایزدی ساکنان فردی و زوجین مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر به ترتیب 80 و 160 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن دریافت می‌کنند که با وام جعاله 40 میلیون تومانی در مجموع 120 و 200 میلیون تومان وام از محل اوراق تسهیلات دریافت می‌کنند.

  وی گفت: متقاضیان فردی و زوجین ساکن سایر مناطق شهری نیز می‌توانند به ترتیب 60 و 120 میلیون تومان وام دریافت کنند که با ترکیب وام جعاله 100 و 160 میلیون تومان تسهیلات از محل اوراق حق تقدم دریافت می‌کنند.

  گفتنی است، نرخ سود این تسهیلات مثل گذشته 17.5 درصد با بازپرداخت حداکثر 12 ساله است. همچنین نرخ سود تسهیلات جعاله مثل گذشته 18 درصد با بازپرداخت حداکثر 5 ساله است.

  این وام که رقم جدید آن به تازگی به تأیید شورای پول و اعتبار رسیده برای همه کسانی که بدهی معوق بانکی نداشته و درصدد خرید یا ساخت خانه باشند قابل دریافت است.

  وام از طریق خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن معمولاً در فرصت کمی آماده ارائه از سوی بانک است و به همین دلیل بسیاری از افراد با نادیده گرفتن سود 18 درصدی آن به‌دلیل فوریتی که در پرداخت آن وجود دارد متقاضی دریافت آن هستند.

  وامی نیز با عنوان «تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم» وجود دارد که برای دریافت این وام باید یک سال مبلغی را سرمایه‌گذاری کرد و بعد از یکسال دو برابر آن مبلغ را می‌توان از بانک دریافت کرد و مخصوص خانه اولی‌ها است.

  تأمین مسکن کم‌درآمدها شروع شد

  کارگروه ساخت مسکن محرومان با محوریت بنیاد مسکن به این نتیجه رسید که سالانه 200 هزار واحد مسکونی برای گروه‌های کم‌درآمد احداث شود. پس از تشکیل کارگروه ساخت مسکن محرومان با محوریت بنیاد مسکن، نهادهای دولتی مثل بنیاد مستضعفان، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان بهزیستی، سازمان بسیج مستضعفان و خیرین مسکن‌ساز تلاش خواهند کرد تا سالانه 200 هزار مسکن با اعطای تسهیلات ارزان نرخ و بلاعوض احداث شود.

  محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی چندی پیش در مراسم افتتاح متروی هشتگرد در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سؤال که آیا احتمال دارد مدت بازپرداخت اقساط مسکن ملی از 12 سال به 15 سال یا 20 سال افزایش یابد گفته بود که کارگروهی با حضور بنیاد مستضعفان، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان بهزیستی، سازمان بسیج مستضعفان و خیرین مسکن‌ساز با محوریت بنیاد مسکن تشکیل شده است که براساس آن برای سه دهک اول جامعه با اعطای وام ارزان نرخ و بلاعوض، مسکن احداث شود.

  وی افزود: مقرر شد با یک همگرایی و همزبانی و هماهنگی نقشه‌ای برای شناسایی محرومان تهیه و برای مسکن سه دهک اول یکپارچه تصمیم بگیریم. ما زمین و وام بلاعوض پیش‌بینی کرده‌ایم که به آنها بدهیم و خانه‌های آنها با مشخصاتی که در طراحی‌های بنیاد مسکن است انجام می‌شود.

  ‌علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در تازه‌ترین اظهارنظر خود در خصوص فلسفه وجودی و هدف کارگروه ساخت مسکن محرومان گفته است که تأمین مسکن محرومان تلفیقی از فعالیت‌های بنیاد مسکن با دستگاه‌های متولی همچون بنیاد مستضعفان، کمیته امداد امام‌خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، سازمان اوقاف و امور خیریه و سایر نهادهای حمایتی در اقصی نقاط کشور است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی