مدیران خودروعصر اعتبار

در جلسه شورای شهر تهران انجام شد؛

قرائت گزارش مالی آبان ماه سال جاری شهرداری تهران

عصر ساختمان- خزانه دار شورای شهر تهران گزارش عملکرد درآمد هزینه شهرداری در آبان ماه سال جاری را قرائت کرد.

قرائت گزارش مالی آبان ماه سال جاری شهرداری تهران
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران، گزارش خزانه‌دار شورای شهر تهران درباره حساب‌های درآمد بر هزینه‌های شهرداری تهران در آبان ماه سال 98 در صحن یکصد و هشتاد و پنجمین جلسه علنی شورای شهر تهران امروز قرائت شد.

  در بخش عملکرد حساب درآمد و هزینه آبان ماه گزارش عملکرد حساب درآمد به شرح ذیل است:

  شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده است در برش عملکردی ماهانه خود نسبت به تأمین منابع در سقف 15 هزار و 690 میلیارد ریال اقدام و به همین میزان مصارف خود را تنظیم و تعادل میان منابع و مصارف را برقرار کند، در این ماه مبلغ 22 هزار و 716 میلیارد ریال معادل 144 درصد درآمد کسب شده است.

  از کل درآمد‌ها (22 هزار و 716 میلیارد ریال) مبلغ 15 هزار و 876 میلیارد ریال آن معادل 70 درصد نقد و 30 درصد (6 هزار و 840 میلیارد ریال) غیر نقد است. آن قسمت از درآمد‌ها در منابع شهرداری تهران که بالفعل قابلیت نقدشوندگی ندارند منابع غیر نقد هستند.

  از کل درآمد‌های نقدی وصولی (15 هزار و 876 میلیارد ریال) 31 درصد آن ناپایدار است.

  درآمد‌های پایدار آن دسته از درآمد‌های شهرداری هستند که از دو خصیصه تداوم‌پذیری و حفظ کیفیت محیط شهری، پسماند و عوارض خودرو از سرفصل‌های درآمد پایدار هستند.

  درآمد ناپایدار ثبات ندارد و وابسته به وضعیت ساخت و ساز و سایر شرایط اقتصادی کشور است، عوارض ساختمانی، تثبیت تجاری، تخلفات ساختمانی و جرائم ماده صد از جمله مهمترین درآمد‌های ناپایدار تلقی می‌شود.

  در گزارش خزانه‌دار شورای شهر تهران عملکرد هزینه‌ای مدیریت شهری در آبان ماه سال 98 به شرح ذیل است:

  شهردای تهران در بخش مصارف تا سقف 14 هزار و 506 میلیارد ریال اجاره هزینه‌کرد داشته است. با اعلام مبلغ 14 هزار و 593 میلیارد ریال هزینه صرف شده در این ماه تقریبا صد درصد مصارف خود را منظور و ثبت کرده است که از این مبلغ 98 درصد به صورت پرداخت نقدی و 2 درصد هزینه غیر نقدی است.

  در بخش عملکرد حساب درآمد و هزینه 8 ماهه آمده است:

  شهرداری تهران بر اساس بودجه موظف بوده در برش عملکردی 8 ماهه خود نسبت به تأمین منابع در سقف 125 هزار و 521 میلیارد ریال اقدام کند. طی این دوره 8 ماهه مبلغ 111 هزار و 796 میلیارد ریال معادل 89 درصد درآمد کسب شده است، بنابراین طی 8 ماهه مذکور کسری عملکرد 14 هزار و 725 میلیارد ریالی معادل 11 درصد نسبت به بودجه مصوب مشاهده می‌شود.

  از کل درآمد 8 ماهه مبلغ 87 هزار و 716 میلیارد ریال آن معادل 78 درصد نقد و 22 درصد غیر نقد است.

  در بخش عملکرد هزینه 8 ماهه آمده است در این دوره شهرداری اجازه داشته حداکثر تا سقف اعتبار مصوب به مبلغ 16 هزار و 47 میلیارد ریال هزینه کند.

  در بخش تحلیل و ارزیابی گزارش خزانه‌دار شورای شهر تهران آمده است:

  1- کسب درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان 13 درصد افزایش پیدا کرده است.

  2- ثبت هزینه‌ها در دفاتر مالی سال گذشته در همین بازه زمانی 22 درصد بوده و این شاخص در 8 ماهه اخیر به 79 درصد افزایش یافته است.

  3- افزایش شاخص ثبت هزینه‌ها در دفاتر مالی در دوره مشابه سال قبل به میزان 57 درصد علامت امیدوارکننده‌ای برای تحقق انضباط مالی مورد هدف شوراست.

  4- سهم مصارف هزینه‌ای 63 درصد و سهم تملک دارایی سرمایه‌ای و مالی به میزان 37 درصد مصارف را در 8 ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد.

  5- از کل هزینه ثبت شده در 8 ماه نخست سال جاری 98 درصد نقدی و 2 درصد غیر نقدی است.

  6- هزینه حقوق و مزایای کارکنان سازمان‌ها و شرکت‌ها و ادارات مستقل نسبت به بودجه مصوب 112 درصد است.

  7- ردیف بازپرداخت بدهی‌ها 674 درصد و اصل سود تسهیلات دریافتی 216 درصد نسبت به پیش بینی بودجه افزایش نشان می‌دهد.

  8- شاخص عدم تحقق درآمد از 19 درصد دوره گذشته به 11 درصد در این دوره کاهش یافته است. امیدواریم با تداوم روند افزایشی تحقق منابع طی 4 ماه باقی مانده سال جاری با کسری بودجه مواجه نباشیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی