مدیران خودروعصر اعتبار

اعتبار راه‌‎آهن بوشهر تا انجام فاینانس تامین شود

عصر ساختمان- مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر گفت: با هدف متوقف نشدن پروژه راه‎آهن بوشهر - شیراز باید بخشی از اعتبار موردنیاز آن تا انجام فاینانس تامین شود.

اعتبار راه‌‎آهن بوشهر تا انجام فاینانس تامین شود
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، فرزاد رستمی روز یکشنبه افزود: راه‌آهن بوشهر - شیراز - عسلویه 642 کیلومتر طول دارد و اولویت نخست آن حدفاصل بوشهر - شیراز به طول 450 کیلومتر است که عملیات اجرایی آن  پیش از این در چهار قطعه آغاز شده‌است.

  وی بیان کرد: قطعه 10 این پروژه در استان بوشهر حدفاصل اهرم - کلمه به طول 25.5 کیلومتر با برآورد اولیه 234 میلیارد تومان قرارداد آن در سال 1397 منعقد شد.

  رستمی ادامه داد: این قطعه به نوعی سخت ترین قطعه حدفاصل بوشهر - شیراز در محدوده  140 کیلومتری استان بوشهر واقع است که حدود یک سوم طول پل‌های بزرگ و یک چهارم تونل‌ها در قطعه 10 قرار دارد و پروژه نیز اکنون با پیشرفت فیزیکی مناسبی در دست اجرا است.

  وی بیان کرد: برنامه ابلاغی امسال 65 میلیارد تومان در قانون بودجه است که تاکنون 56.5 میلیارد تومان ابلاغ اعتبار صورت گرفته و 15 میلیارد تومان تخصیص مرحله نخست پرداخت شده‌است.

  رستمی اظهار داشت: اکنون بیش از 76 دستگاه ماشین آلات در قطعه 10 در حال انجام عملیات خاک‌برداری، خاک‎ریزی و احداث ابنیه فنی است و آغاز عملیات اجرایی پل‌های خاص تونل نیز در برنامه قرار دارد.

  مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر افزود: براساس مجوز شورای اقتصاد برای 450 کیلومتر این پروژه فاینانس گرفته شده که بیش از پنج میلیارد یوان چین با شرکت جهان پارس و شریک چینی آنها مذاکره‌ انجام و پیش نویس قرارداد تکمیل شده‌است ولی امکان اینکه بتوانیم بزودی قرارداد امضا کنیم، وجود ندارد.

  رستمی بیان کرد: درخواست مجموعه استان بوشهر و وزارت راه و شهرسازی این است که همانند پروژه راه‌آهن میانه - بستان آباد که با 1400 میلیارد تومان اعتبار و در مدت 15 سال اجرا شد همزمان با پیگیری فاینانس بحث اعتبارت وزارت نفت که بیشترین پروژه را در استان بوشهر دارد نیز انجام شود.

  وی ادامه داد: چنانچه وزارت نفت سالانه 100 میلیارد تومان کمک و ردیف اعتباری قانون بودجه نیز تامین شود، می‎توان تا قبل انجام فاینانس عملیات اجرایی سایر قطعه‎ها را آغاز کرد.

  رستمی ادامه داد: اکنون هفت سال است که منتظر فاینانس هستیم که با پیگیری استاندار بوشهر و حمایت‎های نمایندگان استان در مجلس 100 میلیارد تومان اعتبار برای قطعه 10 تامین شد تا انعقاد قرارداد صورت گرفت.

  وی گفت: با این حال انتظار است تا پیش از رسیدن فاینانس اعتبار مورد نیاز سایر بخش‌های پروژه فراهم شود.

  راه‌آهن بوشهر-شیراز در امتداد خود شهرهای اهرم، کلمه، بوشکان، فراشبند، فیروزآباد، بایگان، کوار، شیراز ، زرقان و مرودشت را در برمی‌گیرد.
  طول کل مسیر از سمت شیراز تا بوشهر 450 کیلومتر است که به 11 قطعه اجرایی تبدیل شده‌است که عملیات اجرایی قطعه 10 آن 27 دی ماه سال گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.
  در محدوده قطعه 10، 2 ایستگاه هور و اهرم به ترتیب به طول یکهزار و 150 متر و یکهزار و 200 متر در نظر گرفته شده است.
  در این قطعه همچنین 9 تونل به طول 2 هزار و 184 متر قرار گرفته است.
  برای بخش الف قطعه 10 حجم خاکبرداری و خاکریزی به ترتیب 650 هزار و 500 هزار و برای بخش ب نیز این حجم ها به ترتیب یک میلیون و 260 هزار و یک میلیون و 270 هزار تن است.
  هدف اصلی طرح راه آهن شیراز-بوشهر، اتصال استان بوشهربه شبکه ریلی ، جابجایی 3 میلیون تن بار در سال اول بهره برداری و افزایش تا 6 میلیون تن طی 10 سال ، جابجای یک میلیون مسافر در سال اول بهره برداری و افزایش تا 2 میلیون نفر طی 10 سال و رونق اقتصادی و اجتماعی این استان است.
  همچنین با توجه به توسعه منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی و سرمایه‌گذاری های کلان داخلی و خارجی در این منطقه اتصال بندر عسلویه به راه‌آهن از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است.
  با توجه به ویژگی های مسیر راه آهن در حمل و نقل ایمن کالا، مسافر، کاهش مصرف سوخت و آلودگی‌های زیست محیطی اتصال بندر عسلویه از طریق احداث راه‌آهن شیراز-بوشهر به شبکه ریلی مدنظر قرار گرفته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
  آرشیو