مدیران خودروعصر اعتبار

پنج درسی که باید از بازار مسکن گرفت

عصر ساختمان- بانک مرکزی می‌گوید در آبان امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به چهار هزار و ۱۰۰ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۹.۵درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰ درصد کاهش داشته است.

پنج درسی که باید از بازار مسکن گرفت
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از هفت صبح، همچنین متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در تهران 12میلیون و 460هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب از دو درصد کاهش و 36درصد افزایش حکایت دارد. لطفا برای نتیجه‌گیری عجله نکنید و حداقل این نوشته را تا آخر بخوانید.

  * یک: بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در آبان ماه سال 1398 حاکی از آن است که از مجموع چهار هزار و حدود 100واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 42درصدی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم این واحد‌ها در مقایسه با آبان ماه سال قبل حدود دو درصد کاهش پیدا کرده اما در مقابل سهم واحدهایی با قدمت شش تا 10سال و 16 تا 20سال افزایش پیدا کرده است.

  * دو: توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا نیز به ما نشان می‌دهد واحدهای مسکونی در دامنه قیمت هفت و نیم تا 9میلیون تومان با سهم 12درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند و دامنه قیمت 9میلیون تا 10 و نیم میلیون تومان و شش تا هفت و نیم میلیون تومان به ترتیب با اختصاص سهم 11.5 و 10درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

  * سه: واحدهای مسکونی با ارزش 300تا 450میلیون تومان با اختصاص سهم 15درصدی، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. واحدهای دارای ارزش 450تا 600میلیون تومان و 600 تا 750میلیون تومان به ترتیب با اختصاص سهم‌های 12 و 10.6درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. به‌این ترتیب حدود 53.5درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از 900میلیون تومان اختصاص داشته است.

  * چهار: توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف تهران حاکی از آن است که منطقه 5 با سهم 17درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه‌ها را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق 2 و 4 به ترتیب با سهم 9 و 8 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

  * پنج: آبان ماه امسال، متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در تهران 12میلیون و 460هزار تومان بود که اگرچه نسبت به ماه قبل دو درصد کاهش پیدا کرده اما در مقایسه با آبان پارسال 35.8درصد افزایش داشته است. در میان مناطق 22گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده معادل 23میلیون و 480هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با شش میلیون و 50هزار تومان به منطقه 18 تعلق داشته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی