مدیران خودروعصر اعتبار

اعتبار اسکان دائم زلزله زدگان آذربایجان شرقی تامین شد

عصر ساختمان- رئیس بنیاد مسکن از تامین اعتبار برای اسکان دائم زلزله زدگان اخیر خبر داد و افزود: تاکنون بانک مرکزی ۲۰۰ میلیارد تومان به منظور وام به بانک های عامل تزریق کرده و ۱۰۰ میلیارد تومان هم بصورت بلاعوض تامین مالی شده که ۵۰% آن به حساب ها واریز شده است.

اعتبار اسکان دائم زلزله زدگان آذربایجان شرقی تامین شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴:۰۰

   به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از تسنیم ، علیرضا تابش در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان این که در زلزله آذربایجان‌شرقی خانه‌هایی که از طرح ویژه ما استفاده کرده بودند سالم مانده‌اند افزود: زلزله اخیر شمال شرق کشور عمدتاً تخریب هایی در سازه های غیر مهندسی و غیر فنی ایجاد کرد.

  او ادامه داد: تا این لحظه طبق آمارگیری های انجام شده در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی حدود 3 هزار واحد احداثی و 1500 واحد هم تعمیراتی شناسایی شده است.
   تابش تصریح کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته اولین اقدام امدادی ما آوار برداری از واحدهای تخریب شده بود که حدود 700 واحد مشمول این طرح می شوند. در آوار برداری های شتاب زده عمل نمی کنیم زیرا آوار برداری باید به گونه ای باشد که بخشی از مصالح و زیر ساخت های ساختمان ها قابل استفاده باشد. برای این امر هم ماشین آلات کافی به تعداد تقریبی 200 ماشین در محل مستقر کرده ایم .
  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در شرایط فعلی آمادگی سرعت بخشیدن به آوار برداری وجود دارد پس ازآن هم باید عملیات احداث به سرعت انجام پذیرد.
   تابش افزود: اسکان موقت در مناطق زلزله زده شمال شرق کشور به دو شیوه امکان پذیر است اول به کسانی که در شروع یا همان مناطق دارای اقوام بودند و برایشان امکان اسکان در خانه اقوام وجود داشت 10 میلیون تومان دریافت نمودند تا بدنبال اجاره مسکن بروند قسط دوم این امر را هم پس از استقرار دریافت می کنند.
  او در پرداختن شیوه دوم گفت: این شیوه به آنهایی مربوط می شود که کسی را ندارند به این اشخاص اتاقک هایی تحویل می شود که تا این لحظه حدود 200 واحد از این اتاقک هایی طراحی و نصب گردیده است.
  به نظر می رسد به بیش از این تعداد اتاقک نیازی باشد اگر هم متقاضی مازاد وجود داشت امکان نصب اتاقک بیشتر وجود دارد.
   تابش در خصوص چادر نشینان زلزله زده شمال شرق کشور خاطر نشان کرد: اینکه تعدادی چادرنشین هستند بستگی به نوع ثبت در خواستشان دارد اگر از ما اتاقک خواستند برایشان آماده می کنیم بنابراین گمان نمی کنم دیگری کسی در چادر به سر ببرد.

  محمدرضا پور محمدی استاندار آذربایجان شرقی در ارتباط زنده تصویری از این استان با برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: مرحله اسکان اضطراری با مشارکت سازمان های ذیربط انجام گرفته و میتوان ادعا کرد اکثر آسیب دیدگان تعیین تکلیف شده اند و شاید حدود 90% از آسیب دیدگان پذیرفته اند که 10 میلیون تومان کمک بلاعوض را دریافت و نزد خویشانشان زندگی کنند . برای 15% باقیمانده هم اتاقکهای طراحی شده بنیاد مسکن و کانکس های اهدایی تهیه و داده شده است.

  او افزود: آندسته از افرادی که در چادر زندگی می کنند یا 3 میلیون تومان اولیه را دریافت کرده اند و باید چادر را جمع کنند تا 7 میلیون تومان باقیمانده را دریافت نمایند گفتنی است چادر یا اسکان اضطرای به کسانی تحویل داده می شود که احراز سکونت آنها در میانه ، سراب و مناطق آسیب دیده انجام شده باشد.
  پورمحمدی تصریح کرد: وسایل گرمایشی به تعداد و اندازه کافی میان آسیب دیدگان تقسیم شده است.
  استاندار آذربایجان شرقی افزود: طبق آخرین آمار تاکنون 830 نفر کمک هزینه های اولیه را دریافت کرده و حدود 1000 نفر هم تعیین تکلیف شده اند و در روزهای آتی مبلغ کمک هزینه به حسابشان واریز خواهد شد.
  پورمحمدی در خصوص دام های بلاتکلیف مناطق آسیب دیده گفت: تا عصر امروز حدود 30 جایگاه برای دام های بلاتکلیف طراحی و اجرا شده، متولی این طرح جهاد کشاورزی می باشد.
  او ابراز امیدواری کرد: ظرف حداکثر هفته آینده تعیین تکلیف و سامان یافتن آسیب دیدگان زلزله و سیل مناطق میانه و سراب به سرانجام خواهد رسید البته این زمان به شرطی مقرر خواهد بود که شرایط اسکان دائم ساکنین روستاها احراز گردد وگرنه افرادی که ساکن آن مناطق نبوده مشمول این طرح نخواهند بود زیرا روستاهایی بوده که قبل از حادثه 14 خانوار داشته اند و پس از حادثه به 32 خانوار افزایش یافته اند.

  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استودیو گفتگوی ویژه خبری در تکمیل گفته های استاندار آذربایجان شرقی گفت: جمعیت مازاد روستاها، افرادی هستند که بصورت فصلی درآنجا ساکن هستند و باقی سال را در شهرها به سر می برند . با این حال هر کس فرم درخواست تسهیلات و کمک هزینه را پر نموده باشد ما آمادگی امدادرسانی داریم اما افراد باید اسکان دائم خود را در روستاهای آسیب دیده احراز نمایند.

  تابش از تامین اعتبار برای اسکان دائم آسیب دیدگان خبر داد و افزود: تاکنون بانک مرکزی 200 میلیارد تومان به منظور وام به بانک های عامل تزریق کرده و 100 میلیارد تومان هم بصورت بلاعوض تامین مالی شده که 50% آن به حساب ها واریز شده.
  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی زمان تقریبی پایان کار واحدهای تعمیری را 22 بهمن 98 و احداث واحدهای دائمی را تیرماه سال آینده عنوان کرد.
  تابش در خصوص سیل زدگان کشور گفت: 70 هزار واحد تعمیراتی در 23 استان داشتیم که کار همه این تعداد به اتمام رسیده و ساکنان آن مستقر شده اند.
  هادی حق شناس استاندار گلستان در ارتباط تصویری از این استان با گفتگوی ویژه خبری در خصوص آخرین وضعیت مناطق سیل زده این استان گفت: هنوز مشغول لایروبی مناطق هستیم که عید امسال دستخوش سیل قرار گرفتند . احتمالا یک ماه آینده عملیات لایروبی 5 کیلو متر از منطقه آسیب دیده آق قلا به اتمام می رسد. البته برای سال آینده هم اعتباراتی دیده شده تا لایروبی برخی مناطق انجام شود.
  او ادامه داد: در بخش لایروبی، حوزه گرگان رود، قره سو و خلیج گرگان پیمانکاران مشغول کارند، در حوزه اترک هم بدنبال پیمانکار هستیم روی هم رفته کل هزینه و اعتبار لازم جهت لایروبی همه مناطق را می توان 300 میلیارد تومان عنوان کرد.
  حق شناس از پیشرفت 70% پروژه لایروبی سد نرم آب خبر داد و افزود: می توان امیدوار بود که با تزریق اعتبار لازم حدود 7 ماه آینده پروژه مخزن این سد به اتمام برسد.
  استاندار گلستان در خصوص مشکلات کشاورزان این استان گفت: در بخش اعتبارات بلاعوض 136 میلیارد تومان پول به حساب آمد و تا امروز حدود 96 میلیارد تومان تخصیص یافته است امید می رود ظرف مدت 20 روز آینده مابقی اعتبارات پرداخت گردد.

  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استودیو گفت: در استان گلستان عملیات حدود 9 هزار و دویست واحد تعمیری پایان یافته از 7700 واحد احداثی حدود 7500 واحد به بانک معرفی شده اند.

  تابش آمار کلی واحدهای احداثی کل کشور را 65000 واحد عنوان کرد و افزود: واحدهای تعمیراتی کل کشور هم حدود 70 هزار واحد می باشد که در استانهای لرستان گلستان، خوزستان بصورت همزمان و برابر در حال پیشرفت هستند .
  او ادامه داد: از 65 هزار واحد احداثی حدود 50 هزار واحد به بانک معرفی شده که از این تعداد 40 هزار واحد بتن ریزی شده است.
   تابش از پرداخت رقم کل 94 میلیون تومان کمک هزینه برای هر واحد آسیب دیده شهری در مناطق زلزله و سیل زده خبر داد و گفت: اگر مالکان بلند پروازی کنند باید خودشان هم هزینه نمایند. مردم باید خودشان هم آورده داشته باشند.
  موسی خادمی استاندار لرستان در دیگر ارتباط تصویری از این استان، گفت: نظر به مصوبات دولت درخصوص پرداخت تسهیلات به باغات خسارت دیده حادثه سیل باید گفت: ارزش باغ آبخیز با باغهای سیب و دیگر میوه ها متفاوت است اما از آنجا که این مصوبه کلی می باشد ممکن در برخی موارد نتواند کل خسارت را جبران کند.
  البته قصد دولت هم جبران همه خسارت نیست و فقط کمک هزینه جبران خسارت مدنظر می باشد.
  او از پرداخت 41 میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان استان لرستان خبر داد و افزود: حدود 4 میلیارد تومان دیگر هم آماده پرداخت می باشد البته رقم کل تسهیلات بلاعوض برآورد شده حدود 125 میلیارد تومان است جای امیدواریست ظرف مدت 2 هفته آینده همه خسارت های برآورد شده پرداخت گردد.
  استاندار لرستان همچنین به پرداخت 13/5 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به کشاورزان خبر داد و گفت: پروژه های لایروبی هم در مناطق خسارت دیده آغاز شده علی رقم اینکه منابع مورد نیاز برای 120 نقطه پرخطر حدود 1000 میلیارد تومان برآورد شده اما تا کنون منابع مالی کافی بر ما اختصاص نیافته است.

  فاضل عبیات معاون عمرانی استانداری خوزستان دردیگر ارتباط تصویری از اهواز با این برنامه گفت : پروژه 250 کیلو متری سیل بند درکناره رودخانه آغاز شده و حدود 70 کیلو متر در شهرستان های شوش ، شوشتر و اهواز احداث شده است.

  او ادامه داد: بالا بردن و اضافه کردن ارتفاع سطوح واحدهای مسکونی در مناطق آسیب دیده وسیل زده هم آغاز و در برخی مناطق به انجام رسیده است.
  عبیات در خصوص رسیدگی به پرونده های کشاورزی استان خوزستان گفت: از مجموع 23 هزار و پانصد و چهل و یک پرونده 18 هزار و پانصدو نه پرونده تایید نهایی و مسئول پرداخت تسهیلات شده اند. پرونده های باقیمانده هم هفته آینده رفع اشکال و پرداخت 50 درصدی به آنها انجام خواهد شد.

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی