مدیران خودروعصر اعتبار

مصالح ساختمانی در تابستان گران نشد

عصر ساختمان- رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی در تابستان امسال نسبت به بهار سال جاری تقریبا صفر درصد بود. اما نسبت به تابستان سال گذشته ۲۹ درصد افزایش داشته است.

مصالح ساختمانی در تابستان گران نشد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از مهر، نگاهی به آمار مرکز آمار ایران نشان می‌دهد شاخص قیمت نهاده های ساختمانی در تابستان امسال در رقم 407 بوده که نسبت به بهار سال جاری (بارقم 406.9) ، تقریبا بدون تغییر بوده است.

  این در حالی است که شاخص قیمت نهاده های ساختمانی در تابستان سال گذشته، در رقم 315.4 قرار داشت که نشان می دهد قیمت مصالح ساختمانی در تابستان امسال نسبت به تابستان 97، رشد 29 درصدی داشته است.

  عدم افزایش قیمت مصالح ساختمانی در تابستان امسال نسبت به بهار 98 در حالی رخ می دهد که در تابستان سال گذشته نسبت به بهار همان سال (بهار 97) شاخص قیمت نهاده های ساختمانی رشد 20.4 درصدی داشته است که این موضوع می تواند ناشی از امیدوار بودن انبوه سازان به افزایش فروش و سودده شدن ساخت و ساز در آن ایام بوده باشد.

  آهنگ تغییرات قیمتی نهاده های ساختمانی در 15 گروه کالایی از قبیل، شیشه، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی، سیمان و بتن، آهن و پروفیل و میلگرد، گچ، آجر و سفال، سنگ، موزاییک و کاشی و سرامیک، شیرآلات بهداشتی، آسفالت و ایزوگام و قیرگونی و ... در مقایسه قیمت ها میان بهار و تابستان امسال نشان می دهد که در چند گروه تغییرات کاهشی بوده و در چند گروه افزایشی که سبب شده تا برآیند آنها به صورت درصد رشد تقریبا صفر به دست آید.

  کاهش 10 درصدی قیمت میلگرد و پروفیل

  مثلا در گروه میلگرد و پروفیل که بیشترین کاهش قیمت در تابستان نسبت به بهار رخ داد، افت قیمت 9.2 درصد بوده است و در گروه سیمان، شن، ماسه و بتن که بیشترین افزایش قیمت ظرف سه ماه رخ داد، رشد 13 درصدی ثبت شد.

  ضمن اینکه  قیمت میلگرد و آهن و پروفیل در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته نیز 0.6 درصد کاهش یافته است اما در سایر گروه های مصالح ساختمانی قیمت در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته افزایش شدیدی داشته است. به گونه ای که در گروه آجر و سفال رشد 60.8 درصدی و در سیمان، شن و بتن رشد 60.9 درصدی ثبت شده و این دو گروه، رکورددار افزایش قیمت ها هستند.

  از نظر تغییرات سالانه نیز در حال حاضر سال 95 با افزایش 66 درصدی قیمت مصالح ساختمانی نسبت به سال 94، بالاترین میزان افزایش قیمت نهاده های ساختمانی را طی سالهای اخیر به خود اختصاص داده است پس از آن، سال 97 با رشد 47.8 درصدی قرار دارد؛ سال 94 نیز تنها سالی در ده سال اخیر است که رشد قیمت مصالح ساختمانی در آن نسبت به سال قبل از آن (1393) منفی بوده و میانگین تمام قیمت ها 1.8 درصد کاهش یافته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو