مدیران خودروعصر اعتبار

خواهرخواندگی تهران با شهرهای دیگر جهان چه فایده ای دارد؟

عصر ساختمان-یک عضو شورای شهر تهران در یادداشتی که نوشته است درباره دیپلماسی شهری و خواهرخواندگی تهران با سایر شهرهای جهان توضیح داده است.

خواهرخواندگی تهران با شهرهای دیگر جهان چه فایده ای دارد؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱:۰۰

    به گزارش  پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از خبرآنلاین، محمدجواد حق شناس، رئیس کمیته فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در یادداشت خود عنوان کرده است: در گذشته انحصار دیپلماسی مربوط به رابطه مشخص و دقیق تعریف شده بین دولتها بود. با روندی که در دهه های اخیر در جهان روبرو هستیم در کنار دولتها می بینیم سازمانهای عمومی، نهادهای اجتماعی و شاید رسانه ها و حوزه هایی که شاید در کنار دولتها قرار نداشتند امروزه بین رابطه ملتها و دولتها تعیین کننده شده و جایگاه رفیعی یافته اند. مدیریت شهری در این روند با توجه به تاثیری که در تصمیم سازی و تصمیم سازی و جهت دهی به افکار عمومی دارد، جایگاه جدی تری یافته است. شاید به همین مفهوم است که امروزه ما به اصطلاحی مانند خواهرخواندگی در شهرها رسیده ایم و شهرها از این طریق راه حلی را برای ارتباط مستقیم تری برای تبادلات خویش یافته اند.

    او در ادامه نوشته است: در این میان نمایندگان مردم در شورای شهر و شهرداران، نقش کلیدی در حوزه دیپلماسی شهری دارند. مثلا شهر تهران با شهر سئول در کره جنوبی خواهرخوانده است. در واقع زبان فرهنگ و هنر است که کمک می کند روابط بین دو حوزه شهری شکل بگیرد. نام خیابانها دیگر امروز فقط یک نماد نیست. در سئول نامی را به نام خیابان تهران داریم که یکی از خیابانهای معروف و شناخته شده آن شهر است و در تهران، خیابانی به نام سئول داریم، این پیوند برای شهرهای دو شهر پرسش جدی را مطرح می کند که تهران یا سئول کجاست یا چه ویژگی هایی دارد و چه ارتباطی بین دو شهر است؟ این مقدمه کارهاست ولی کافی نیست.

    متن کامل این یادداشت را (اینجا) بخوانید.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی