مدیران خودروعصر اعتبار

سیاست ملی شهری؛ ابزاری برای کنترل مهاجرت

عصر ساختمان- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور بر کاربست مجموعه شهری تهران و نظارت بر حریم به عنوان ظرفیت توسعه آتی شهرها تاکید کرد.

سیاست ملی شهری؛ ابزاری برای کنترل مهاجرت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد در نشست شهرداران استان تهران که در شهر صالحیه سخن می گفت،‌ با اشاره به اهمیت توجه به مجموعه‌های شهری افزود: انجام مطالعات جمعیت با مولفه‌هایی چون توزیع، عوامل موثر در رشد جمعیت، ساختار جمعیت و خانوارها، چشم انداز آینده جمعیت در شهرها و روستاها از ابزارهای کنترلی موثر در شکل گیری شهرها هستند.

  جمالی نژاد با بیان اینکه توجه ویژه به مطالعات اقتصادی در طرح مجموعه شهری تهران و شهرهای اطراف برای توازن جمیعت ضروری است، گفت: در بخش اول با رویکردهای توزیع فضایی فعالیتها و اشتغال در مجموعه شهری در گذشته و حال و تحلیل مکان گزینی فعالیت‌ها و جمعیت در مجموعه شهری می توان توزیع مناسبی از جمعیت را برنامه ریزی کرد.
  وی با تاکید بر انجام دقیق مطالعات اجتماعی در مجموعه شهری تهران افزود: قشر بندی اجتماعی و مسکن، نظام اسکان در منطقه شهری تهران، توزیع شاخص‌های مسکن و خدمات اجتماعی در مجموعه شهری و پیش بینی قشربندی اجتماعی در منطقه شهری تهران می تواند الگوی مناسبی برای رفع نیازهای اجتماعی در شهر تهران و شهرهای پیرامونی آن و کاهش آسیبهای اجتماعی باشد.
  وی بر توجه به مطالعات زیست محیطی، کالبدی و حمل و نقل شهری در مجموعه شهری تهران برای ایجاد شرایط مناسب به منظور فراهم کردن شرایط پایدار در شهرهای استان تهران تاکید کرد.

  رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریها در ادامه بر اهمیت تهیه نقشه سیاست ملی شهری(NUP) اشاره کرد و افزود: تهیه این نقشه نیز یکی از سیاستهای کلیدی و مهم حوزه مدیریت شهری بوده و برای کشور ما نیز در حال تهیه و انجام است.

  وی سیاست ملی شهری را ابزاری دانست که دولت می تواند از آن برای کنترل و تغییر جمعیت شهرنشینی و کنترل جریان مهاجرت استفاده کند.

  جمالی نژاد همچنین با بیان اینکه همواره به برخی مشکلات شهرهای استان تهران بخاطر نزدیکی به پایتخت و مشکلات شهرهای بزرگ این استان توجه اصولی نشده است، تصریح کرد: برای اینکه از رشد بی رویه پایتخت و شهرهای بزرگ استان تهران جلوگیری کنیم باید به شهرهای کوچک و روستاها توجه بیشتری داشته باشیم.
  وی افزود: از آنجا که جذابیت ساخت و ساز و عطش تراکم فروشی در شهرهای اقماری پایتخت به عنوان مادرشهر فراوان می باشد، قانونگرایی و جلوگیری از تخلفات ساختمانی از الزامات توسعه پایدار این شهرها به شمار می آید.
  رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در ادامه با بیان اینکه یکی از مهمترین اهداف شهرداری ها خدمت رسانی صادقانه به مردم و تلاش برای حل مشکلات آنها و ایجاد رضایتمندی در جامعه است، افزود: مدیریت‌های شهری در استان تهران، که دارای اهمیت ویژه ای است، باید برای بهبود کیفیت زندگی و افزایش امکانات زندگی برای همه شهروندان تلاش و ضمن احصاء مشکلات اصلی مردم با تهیه اطلس نیازسنجی برای رفع آنها برنامه ریزی کند.
  وی همچنین با اشاره به ظرفیت کمیسیون خاص کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای دولت، که رییس آن وزیر کشور است، گفت: با توجه به این ظرفیت می توانیم پیشنهادها و نظرات مربوط به مدیریت شهری استان تهران را در این کمیسیون مطرح و به صورت طرح و لایحه برای تصویب به دولت و مجلس ارایه کنیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی