مدیران خودروعصر اعتبار

طرح اتصال منطقه ویژه سلفچگان به شبکه ریلی در مراحل پایانی است

عصر ساختمان- مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم با تاکید بر اهمیت اتصال این منطقه به شبکه ریلی کشور گفت: این طرح در مراحل پایانی خود قرار دارد.

طرح اتصال منطقه ویژه سلفچگان به شبکه ریلی در مراحل پایانی است
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، سید مهدی علیزاده طباطبایی روز چهارشنبه در آیین افتتاح واحد صنعتی تولید انواع فیبر نوری در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم، افزود: این منطقه دارای واحدهای تولیدی فعال و موثری است که اتصال آن به راه‌آهن موجب تحولات زیادی می‌شود.

  وی بابیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان دارای 22 سال سابقه است، ادامه داد: زیربنای فاز اول و دوم این منطقه با وسعت 530 هکتار تکمیل، و مراحل اجرای فاز سوم این منطقه نیز آغازشده است.

  طباطبایی بابیان اینکه رفع مشکلات منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان همواره در اولویت مسئولان استان بوده است گفت: منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، منطقه‌ای خصوصی است که در طی حیات خود همواره با حمایت‌های مسئولان استان مواجه بوده است.

  وی بابیان اینکه استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده صادرات ازجمله مشکلاتی است که به‌تازگی گریبان گیر تولیدکنندگان این منطقه شده است گفت: همه تولیدکنندگان بر بازگشت ارز ناشی از صادرات به چرخه تولید تاکید دارند ولی از ابتدای امسال با موکول شدن استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده به تایید بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی به کشور، این موضوع مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

  وی بابیان اینکه بانک مرکزی هنوز دستورالعملی در این زمینه تدوین نکرده است، ادامه داد: با بخشنامه‌های انجام‌شده واردات 2 هزار و 400 انواع کالا و قطعات نیازمند تولید به کشور حل‌شده ولی برای ورود تجهیزات موردنیاز تولید باید ثبت سفارش کنیم که این موضوع چالشی برای تولید در این منطقه اقتصادی ایجاد کرده است.

  واحد صنعتی تولید انواع فیبر نوری، امروز  طی آیینی با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و بهرام سرمست، استاندار قم در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان این استان به بهره‌برداری رسید.

  این واحد تولیدی به‌عنوان نخستین واحد تولیدکننده کابل فیبر نوری ایندور در کشور، ازجمله معدود کارخانه‌هایی تولید فیبر نوری و تجهیزات شبکه‌های فیبر نوری است.

  مرحله نخست مجتمع تولید انواع فیبر نوری که بیش از 500 میلیارد ریال برای افتتاح آن هزینه شده، توان تولید روزانه 40 کیلومتر انواع فیبر نوری را دارد. این مجتمع علاوه بر سالن‌های تولید، دارای آزمایشگاه مجهز نیز است.

  منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در 50 کیلومتری قم در زمینی به مساحت 2000 هکتار در سال 1376 به تصویب هیات وزیران رسید. این منطقه به‌عنوان مهم‌ترین و نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی – اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه‌آهن سراسر و بزرگراه‌های اصلی شمال – جنوب و شرق – غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج‌فارس به‌منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر است نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.

  هم‌اکنون 120 واحد صنعتی و تجاری در این منطقه مشغول فعالیت می‌باشد که این رقم نمایان گر فعالیت 87 درصد واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری منطقه است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو