مدیران خودروعصر اعتبار

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) شهرداری تهران:

حذف امضاهای کاغذی در شهرداری تا یک ماه دیگر

عصر ساختمان- مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) شهرداری تهران، از گسترده‌تر شدن فعالیت‌های شهرداری در حوزه هوشمندسازی تهران خبر داد و گفت: تا یک ماه آینده امضای کاغذی در شهرداری تهران حذف و امضای الکترونیک جایگزین آن خواهد شد.

حذف امضاهای کاغذی در شهرداری تا یک ماه دیگر
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از فارس، محمد فرجود در نشست خبری که در حاشیه نمایشگاه الکامپ در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد با یادآوری اینکه شهرداری تهران از سال 1397 برنامه تهران هوشمندسازی را آغاز کرده است، نگاه و هدف از اجرای این برنامه را حرکت منظم و رو به جلو برای هوشمندسازی تهران عنوان کرد.

  وی پروژه‌های شهرداری در حوزه هوشمندسازی را در 2 حوزه این گونه توضیح داد: اقداماتی درون شهرداری انجام شده تا شهر برمبنای داده و به صورت هوشمند اداره شود؛ مانند بسترها و زیرساخت هایی مثل زیرساخت های یکپارچه سازی پایگاه داده‌های شهرداری که درواقع مهم‌ترین کار در این بخش بود. در کنار این ها، پروژه هایی مانند سامانه یکپارچه صورت وضعیت های شهرداری هم در پسماند و هم در حوزه های عمرانی ایجاد شده است.

  مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، این اقدام را در راستای شفاف سازی هزینه‌ها و اداره شهر بر مبنای دیتا دانست و گفت: یکی دیگر از اقدامات هوشمندسازی در شهرداری، ارایه برخی سرویس های دفاتر خدمات الکترونیک شهر به صورت غیرحضوری و اینترنتی است و شهروندان نیازی به مراجعه به این مراکز ندارند. همچنین برخی فرایندهای ساخت و ساز برای شهروندان شفاف و کارتابل شهروندی در حوزه شهرسازی ایجاد شده است.

  فرجود ادامه داد: تمام سامانه‌های معاملاتی مانند مناقصه ها و مزایده ها قرار است به صورت یکپارچه منتشر شود. از طرف دیگر فرایندهای ساخت و ساز در شهرداری نیاز به بازنگری دارد و شهردار تهران دستور این بازنگری را داده است و بسیاری از کارها در این حوزه قرار است به صورت الکترونیکی انجام شود. حتی تا یک ماه آینده امضای کاغذی در شهرداری تهران حذف و امضای الکترونیک جایگزین آن خواهد شد.

  وی با اشاره به اقدامات شهرداری تهران در زمینه هوشمندسازی مرتبط با شهروندان گفت: برای سرویس‌دهی بهتر به شهروندان سامانه «تهران من» ایجاد شد، البته این سامانه فقط مخصوص طرح ترافیک نیست و هر دو هفته یک بار سرویس های جدیدی در این سایت قرار می‌گیرد. مثلا نمایش پرونده های شهرسازی از سال 1397 با همه جزییات، خرید بلیت تک سفره و پارک حاشیه ای برخی دیگر از سرویس های این سامانه است.

  مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران با بیان اینکه انتخابات شورایاری محله الکترونیکی است، توضیح داد: از ثبت‌نام داوطلبان تا بررسی و هیات نظارت و اجرایی و حتی اطلاعات محلات و اینکه چه کسی نامزد می‌شود؛ از امروز در این سامانه بارگذاری می‌شود و در محل انتخابات شعب هم در قالب کارت الکترونیکی ارائه خواهد شد و کاغذی نخواهد بود.

  وی تصریح کرد: در حوزه «زیست بوم نوآوری» تعامل های خوبی صورت گرفته است. تاکنون مهم‌ترین کارهایی که انجام دادیم سه کار بوده است؛ نخست، رویداد تهران نوآوری، دو، مرکز فناوری هوشمند شهری که این مراکز را در نزدیکی دانشگاه صنعتی شریف تأسیس کردیم، سوم هم برنامه تهران هوشمند که مسئله‌محور است و یک سال است با سند و نقشه اقداماتی را صورت داده ایم.

  فرجود در پاسخ به این پرسش که چرا نمایشگاه الکامپ در «شهر آفتاب» برگزار نشد، اظهار کرد: به طور قطع شهرداری تهران از انتقال نمایشگاه‌های پرحجم به شهر آفتاب استقبال می‌کند، اما این در حوزه فاوای شهرداری نیست. برگزاری نمایشگاه هایی مانند الکامپ در «شهرآفتاب» نیاز به برخی زیرساخت ها دارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی