مدیران خودروعصر اعتبار

سقوط «تملی» به زیر۲۰هزار تومان؛

بازگشت مجدد رکود به بازار اوراق تسهیلات مسکن

عصر ساختمان- وزیر راه و شهرسازی با رد هرگونه افزایش سقف در تسهیلات خرید مسکن، سبب بازگشت مجدد رکود به بازار اوراق تسهیلات مسکن شد و اوراق بانک ملی نیز به زیر ۲۰ هزار تومان سقوط کرد.

بازگشت مجدد رکود به بازار اوراق تسهیلات مسکن
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته با حضور در برنامه تلویزیونی سلام صبح به خیر اعلام کرد هر گونه افزایش تسهیلات خرید مسکن منتفی است و تنها ممکن است تسهیلات عرضه مسکن (وام ساخت مسکن) افزایش یابد؛ آن هم برای خانوارهایی که توانایی بازپرداخت اقساط تا 5 میلیون تومان در هر ماه را دارند. به این صورت که وام 250 میلیون تومانی ساخت به تولیدکننده داده شده و این وام پس از تکمیل ساخت و ساز به خریدار منتقل می‌شود و خریدار باید اقساط آن را پرداخت کند.

  این اظهارات وزیر راه و شهرسازی آب پاکی را روی دست کسانی که قصد خرید خانه دارند اما پول کافی ندارند، ریخت. چرا که در حال حاضر با ارقام فعلی وام های خرید، عملاً وام ها کارآمدی گذشته را در توانمندکردن مردم جهت خرید مسکن از دست داده اند. در شرایط فعلی برای تهران و دیگر کلانشهرها میزان پوشش دهی تسهیلات 140 میلیون تومانی خرید مسکن ویژه زوجین از محل اوراق تسهیلات مسکن کمتر از 20 درصد و تسهیلات 90 میلیون تومانی ویژه متقاضیان انفرادی در تهران از محل اوراق تسهیلات کمتر از 15 درصد شده است.

  اظهارات وزیر راه و شهرسازی سبب شد تا بار دیگر رکود به بازار اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن بازگردد قیمت اوراق بانک ملی به زیر 20 هزارتومان سقوط کند.

  به گونه‌ای که از مجموع 24 نماد معاملاتی موجود در فرابورس با نماد تسه (اوراق تسهیلات مسکن صادره از بانک عامل بخش مسکن) تنها سه نماد معاملاتی در گران‌ترین قیمت معاملات امروز به بالای 45 هزار تومان رسید و سایر نمادها همگی در گران‌ترین قیمت حداکثر 44 هزار تومان به فروش رسیدند.

  در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت امسال (تسه 9802) در گرانترین نرخ 47 هزار تومان و در ارزان‌ترین نرخ 42 هزار و 619 تومان به فروش رسید. این نماد معاملاتی در حال حاضر با نرخ میانگین 43 هزار و 855 تومان در تابلوی معاملات ثبت شده است.

  ارزان‌ترین نماد معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز به تسه 9612 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند 96) اختصاص داشت که با قیمت 41 هزار و 288 تومان به فروش رسید. گران‌ترین نرخ این نماد معاملاتی نیز 43 هزار و 980 تومان بود که با میانگین 43 هزار تومان بر تابلوی معاملات امروز بازار سرمایه نقش بست.

  سایر نمادها نیز در بازه قیمتی 42 تا 44 هزار تومان معامله شد که نشان دهنده ثبات در بازار این اوراق بود.

  همچنین بیشترین میزان خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن نماد معاملاتی تسه 9803 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در خرداد سال جاری) تعلق داشت که با معامله 22 هزار و 500 برگه در صدر معاملات این ابزار نوین بازار سرمایه قرار داشت. 2 هزار و 247 نفر نیز امروز در صف خرید و فروش این برگه‌ها بودند.

  حجم و ارزش معاملات امروز

  رتبه دوم حجم خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز به نماد معاملاتی تسه 9802 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در ارادیبهشت امسال) با معامله بیش از 10 هزار برگه اختصاص داشت که 850 نفر را در صف خرید این اوراق نشاند.

  همچنین از 24 نماد معاملاتی تسه، 12 نماد معاملاتی در حجم کمتر از یکهزار برگه معامله شدند.

  بیشترین ارزش بازار اوراق تسهیلات مسکن به نماد تسه 9803 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در خرداد 98) با 200 میلیون تومان و سپس تسه 9802 با 130 میلیون تومان و پایین‌ترین ارزش معاملات به نماد تسه 9611 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در بهمن 96) با 21 میلیون تومان اختصاص داشت.

  ارزش کل معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن به طور تقریبی به 2 میلیارد و 600 میلیون تومان رسیده است.

  اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی در سراشیبی سقوط

  از سوی دیگر کاهش قیمت‌های اوراق تسهیلات مسکن صادره از بانک عامل بخش مسکن به کاهش نرخ این اوراق در بانک ملی منجر و سبب شد تا اوراق تسهیلات مسکن با نماد معاملاتی تملی در بازه 15 تا 22 هزار تومان در فرابورس به فروش برسد.

  نماد معاملاتی تملی 706 (اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی صادره در شهریور 97) در معاملات امروز به قیمت 15 هزار تومان در دو برگه و با صف خرید یک نفره عرضه شد. تملی 709 (اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی صادره در آذر 97) نیز با قیمت 18 هزار و 490 تومان در 6 برگه به فروش رسید. گران‌ترین نماد معاملاتی تملی به اوراق تسهیلات بانک ملی صادره در دی ماه 97 با قیمت 24 هزار و 380 تومان تعلق داشت که 5 برگه از آن فروخته شد.

  هزینه دریافت انواع وام‌های خرید مسکن از محل اوراق تسهیلات

  گفتنی است با در نظر گرفتن میانگین 42 هزار تومان برای هر برگه اوراق تسهیلات مسکن صادره از بانک عامل بخش مسکن (نماد معاملاتی تسه) قیمت هر وام مسکن با سقف 140 میلیون تومان و الزام به خرید 240 برگه برای دریافت این تسهیلات، به رقم 10 میلیون و 80 هزار تومان برای متقاضیان زوجین و در صورت در نظر گرفتن سقف 90 میلیون تومانی این تسهیلات برای متقاضی انفرادی در تهران و الزام خرید 180 برگه، به رقم 7 میلیون و 560 هزار تومان می‌رسد.

  وام خرید مسکن با اوراق، معادل 20 درصد یک واحد 60 متری در تهران

  با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی در آخرین گزارش خود از وضعیت بازار مسکن، میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران را 13 میلیون و 425 هزار تومان اعلام کرده، هزینه خرید یک واحد مسکونی 60 متری در پایتخت به رقم 805 میلیون و 500 هزار تومان می‌رسد که وام خرید مسکن زوجین در سقف فعلی آن (160 میلیون تومان) تنها پوشش 19.87 درصدی هزینه خرید این واحد را دربرمی گیرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی