مدیران خودروعصر اعتبار

هزینه متعارف بازسازی آپارتمان در تهران

عصر ساختمان- بازسازی واحدهای چندساله و قدیمی‌ساز نه‌تنها یکی از مشاغل ساختمانی در بین گروهی از فعالان بازار مسکن و ساختمان محسوب می‌شود، بلکه هر کدام از خانوارها به‌طور متوسط در طول زندگی و سکونت خود در واحدهای مسکونی دست‌کم یکبار اقدام به بازسازی فضای داخلی واحدهای مسکونی خود می‌کنند.

هزینه متعارف بازسازی آپارتمان در تهران
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد،  بازسازی واحدهای مسکونی در شرایط فعلی که قیمت آپارتمان‌های نوساز فاصله قابل‌توجهی با قیمت واحدهای چند ساله و به‌خصوص واحدهای مسکونی قدیمی‌ساز دارد بیش از گذشته رونق پیدا کرده است؛ به‌طوری‌که بسیاری از خانوارها ترجیح می‌دهند به‌دلیل بالا بودن قیمت واحدهای نوساز، اقدام به خرید واحدهای چندساله وقدیمی‌ساز با نرخ مناسب‌تر کنند و پس از انجام بازسازی در فضای داخلی واحد آن را به محل مناسبی برای سکونت خود تبدیل کنند.

    در حال حاضر قیمت واحدهای نوساز به‌طور متوسط 20 تا 30 درصد در مقایسه با واحدهای چندساله گران‌تر است؛ بازسازی فضای داخلی واحدهای مسکونی عمدتا اقداماتی از جمله تعویض کابینت‌ها، کمدها، نقاشی یا کاغذدیواری، تعویض کفپوش و نصب سرامیک‌های جدید یا لمینت، نصب پنجره دو جداره، تبدیل آشپزخانه‌های قدیمی به آشپزخانه اپن و ... را شامل می‌شود. در برخی موارد که احتمال پوسیدگی لوله‌کشی آب به‌دلیل قدیمی‌ساز واحد وجود دارد نیز تعویض لوله‌کشی آب واحد مسکونی نیز جزو فعالیت‌های بازسازی قرار می‌گیرد. تحقیقات «دنیای اقتصاد» درخصوص نرخ متعارف بازسازی واحدهای مسکونی قدیمی‌ساز بودن در آیتم‌های ساختمانی گفته‌شده نشان می‌دهد در حال حاضر هزینه متعارف برای نصب کابینت‌های MDF به ازای هر مترمربع 400 تا 700 هزار تومان است. همچنین هزینه متعارف و معمول برای نقاشی واحدهای مسکونی به ازای هر مترمربع 15 تا 20 هزار تومان برآورد می‌شود. در صورتی که در فرآیند بازسازی، مالک واحد مسکونی قصد استفاده از لمینت برای تغییر کفپوش منزل خود را داشته باشد می‌تواند با هزینه متعارف 60 تا 100 هزار تومان به ازای هر مترمربع این اقدام را انجام دهد. همچنین نرخ استفاده از سرامیک به‌عنوان کفپوش واحد مسکونی متناسب با قیمت‌های عرف بازار مترمربعی 70 تا 100 هزار تومان برآورد می‌شود. قیمت هر مترمربع کاغذدیواری نیز به‌طور متوسط در بازار حول و حوش 50 هزار تومان است و برای تعویض پنجره‌های قدیمی و جایگزینی آنها با پنجره‌های دو جداره به ازای هر مترمربع هزینه‌ای حدود 250 هزار تومان مورد نیاز است. همچنین برای تعویض درهای کمددیواری به‌طور متوسط 150 هزار تومان هزینه برآورد می‌شود که البته این میزان با توجه به کیفیت چوب و ابزار ویراق مورد استفاده می‌تواند متفاوت باشد. میانگین هزینه بازسازی واحدهای مسکونی در هر کدام از آیتم‌های ساختمانی برای بازسازی یک واحد مسکونی مصرفی و معمولی براساس قیمت‌های متعارف بازار است. ارقام اعلام‌شده مربوط به هزینه متوسط بازسازی «تکی» واحد‌های مسکونی است. تحقیقات میدانی نشان می‌دهد هزینه بازسازی در هر کدام از آیتم‌های گفته‌شده در صورت بازسازی «عمده» (بازسازی چند واحد مسکونی به‌صورت یکجا) حدود 40‌درصد در مقایسه با ارقام اعلام‌شده کمتر خواهد بود.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی