مدیران خودروعصر اعتبار

پایلوت‌های منتخب طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست اجرایی می‌شود

عصر ساختمان- مجری طرح ایجاد بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست، اجرای اولیه بازار انرژی در پایلوت‌های منتخب به کمک دستورالعمل‌های استخراج شده توسط نهادهای ذی‌نفع را یکی از مهم‌ترین اقدامات در راستای اجرای طرح بازار انرژی و محیط‌زیست در کشور دانست.

پایلوت‌های منتخب طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست اجرایی می‌شود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، چهارمین جلسه‌ کمیته‌ فنی بازار انرژی و محیط زیست با حضور نمایندگان و فعالان این حوزه به میزبانی معاونت علمی برگزار شد.
  مجری طرح ایجاد بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست در این جلسه بر پیاده‌سازی این طرح با مکانیزم ساده و محرک اختلاف قیمت بخشی در افق کوتاه مدت تاکید کرد.
  زینب حمیدزاده در ادامه شکل‌دهی بازار انرژی بر بستر بازار بورس به کمک پروژه‌های پایلوت را قدمی مهم در اجرای طرح بازار دانست.
  وی همچنین عنوان کرد: کافی است بازار اولیه انرژی مبتنی بر گواهی‌های قابل تبادل در بورس راه‌اندازی شود و در بلند مدت جرائم مازاد مصرف انرژی و جرائم زیست‌محیطی نیز به طرح بازار اضافه شود تا بازار انرژی و محیط‌زیست به صورت آزاد و بدون اتکا بر حمایت‌های دولتی به کار خود ادامه دهد.
  حمیدزاده با اشاره به اینکه نخستین قدم برای دستیابی به اجرای موفق طرح بازار تهیه‌ دستورالعمل‌های اجرایی و اجرای آن در پروژه‌های پایلوت به صورت آزمایشی و استخراج نقصان‌ها و خطاهای احتمالی است، گفت: برای تحقق این امر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان مجری طرح بازار با تعریف همکاری‌های بین‌المللی دستورالعمل‌ها و اسناد فنی اولیه را پیشنهاد کرده است که بررسی، اصلاح و تایید نهایی دستورالعمل‌ها در کارگروه‌های تخصصی انجام می شود.
  همچنین در ادامه این جلسه پیشنهاد تعیین کارگروه‌ تخصصی در زمینه‌های مالی و تعریف ساختار ماهیت گواهی‌های صرفه‌جویی انرژی، کارگروه‌ تخصصی در فرآیند پایش، ارزیابی و گزارش‌دهی (MRV) و کارگروه اجرایی پایلوت‌های صنعتی و ساختمانی، در جلسه‌ چهارم مطرح شد تا فرآیند نهایی سازی اعضای کارگروه ها با حضور نمایندگان سازمان‌های ذی‌نفع در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت جدی پیگیری شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی