مدیران خودروعصر اعتبار

مخالفت بانک مسکن با وام ۲۸۰ میلیونی خرید مسکن

عصر ساختمان- بانک مسکن اخیرا با ارائه پیشنهادی، خواهان افزایش وام مسکن به ۲۸۰ میلیون تومان شده است، مساله‌ای که انتقاد‌های بسیاری به آن وارد است و می‌توان آن را عاملی در تشدید تورم بخش مسکن ارزیابی کرد، هرچند که عقلای بانک مرکزی این پیشنهاد را رد کردند.

مخالفت بانک مسکن با وام ۲۸۰ میلیونی خرید مسکن
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از اقتصاد 24، صحبت از وام مسکن که می‌شود، بسیاری اشاره‌شان را به سمت کشور‌های توسعه‌یافته می‌برند که دولت‌های رفاه حاکم بر آنها، نزدیک به 100 درصد قیمت مسکن را به صورت تسهیلات در اختیار مردم قرار می‌دهد، اما وقتی صحبت از یک اقتصاد بحران‌زده باشد، وضعیت قدری متفاوت می‌شود.

  سال‌ها قبل بود که وام خرید 80 میلیونی مسکن مطرح شد. بعد از آن هم عدد‌های مختلفی برای وام ساخت مسکن به میان آمد تا دولت قدری خیالش آسوده شود که تسهیلات لازم را به این حوزه داده است.

  احتمال تورم‌زا بودن یک وام

  با این حال، مساله احتمال تورم‌زا بودن وام‌های مسکن همیشه به یک بحث داغ میان کارشناسان تبدیل می‌شد. اینکه سیاستگذار تلاش می‌کند از طریق ارائه تسهیلات مسکن، مردم را خانه‌دار کند از یک طرف و از طرف دیگر هم مساله احتمال ایجاد تورم از طریق ارائه این تسهیلات بود که همیشه، اما و اگر‌های خود را داشت.

  آنطور که کارشناسان می‌گویند، ارائه وام و تسهیلات خود یک نوع ایجاد نقدینگی تازه در بازار و دامن زدن به رقم آن است. کما اینکه در برخی موارد دیده شده که ارائه تسهیلات در حوزه‌هایی مانند لوازم خانگی و امثال آن، به این منجر شده که مردم تسهیلات دریافت شده را نقد کرده و در نهایت وارد بازار کرده‌اند.

  اما نکته جالب‌تر پیشنهادی است که اخیرا توسط یکی از مقامات ارشد بانک مسکن به میان آمده است. آنطور که خبرگزاری تسنیم گزارش داده، بانک مسکن پیشنهادی در خصوص افزایش وام خرید مسکن به 280 میلیون تومان به بانک مرکزی داده که با مخالفت روبرو شده است.

  پیشنهاد 280 میلیون تومانی!

  محمدحسن علمداری مدیر اعتبارات بانک مسکن در این رابطه از مخالفت بانک مرکزی با وام 280میلیون تومانی خرید مسکن خبر داده و گفته است: «به بانک مرکزی پیشنهاد افزایش سقف وام خرید مسکن به 280 میلیون تومان را دادیم که با آن مخالفت شد.»

  صحبت این مقام بانکی در شرایطی است که آخرین نرخ تورم اعلام شده عددی نزدیک به 40 درصد را نشان می‌دهد و حالا مشخص نیست اگر قرار بود این تسهیلات نهایی شود، نرخ تورم چه در بخش مسکن و چه در بخش کلی اقتصاد به چه میزان می‌رسید.

  هرچند که بسیاری از کارشناسان معتقدند که تاثیر تسهیلات مسکن بر نرخ تورم این بازار، کوتاه مدت است، اما با این حال، مطرح کردن تسهیلات 280 میلیون تومانی آن هم از سوی یک مقام ارشد بانکی، می‌تواند مانند صحبت‌های گاه و بیگاه روسای بانک مرکزی بازار را با نوسان روبرو کند؛ آن هم بازاری که همین حالا مستعد دریافت کردن این نوسان‌ها است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی