مدیران خودروعصر اعتبار

ترمز قیمت مسکن کشیده شد

اُفت معاملات مسکن در دی ماه

عصر ساختمان- براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در دی ماه امسال در شهر تهران، تنها ۶ هزار و ۸۵۶ واحد مسکونی معامله شده که رشد منفی ۱.۲ درصدی نسبت به آذرماه امسال و منفی ۶۴.۴ درصد نسبت به دی ماه پارسال را تجربه کرده است.

اُفت معاملات مسکن در دی ماه
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از میزان، براساس آمار منتشر شده از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در اردیبهشت ماه سال جاری، روند افزایش قیمت مسکن پرشتاب‌تر بوده و ماهانه 7 تا 8 درصد، رشد قیمت را تجربه کرده است؛ اما نقطه اوج رشد ماهانه قیمت مسکن در سال جاری، مربوط به مردادماه با عدد 9.3 درصدی بوده است.

  این در حالی است که پس، روند افزایش قیمت‌ها در هر ماه نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل، همچنان قابل توجه بوده است؛ به نحوی که در مقایسه با ماه‌های قبل از مرداد امسال، این روند کم‌شتاب‌تر گزارش شده است؛ به نحوی که در آذرماه سال جاری نسبت به آبان ماه 4.9 درصد و در دی ماه نسبت به آذرماه امسال، تنها 1.5 درصد افزایش قیمت مسکن را شاهد بودیم.

  براساس این آمار رشد قیمت نقطه به نقطه در ماه‌های آذر و دی 97 (رشد قیمت مسکن در مقایسه با ماه‌های مشابه سال قبل از آن) به ترتیب 92.6 و 89.9 درصد بوده است.

  به علاوه در بازار مسکن در 10 ماهه سال 97، نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن (10 ماهه سال 96)، روند کاهش تعداد معاملات مسکن بوده؛ به این صورت که در این 10 ماه، کاهش معاملات مسکن 29.5 درصد بوده است؛ اما در ماه‌های پایانی این بازه نسبت به مقطع زمانی مشابه سال قبل، کاهش معاملات مسکن به بیش از 60 درصد رسیده است.

  همچنین، این آمار حاکی از آن است که 53.1 درصد معاملاتی که در ماه گذشته در تهران انجام شده است، به واحد‌های مسکونی 40 تا 80 متر مربعی (کوچک متراژ) اختصاص دارد؛ ضمن اینکه 57 درصد از معاملات مسکن در دی ماه نیز، به واحد‌هایی که کمتر از هر متر 9 میلیون و 700 هزار تومان (به عنوان متراژ میانگین ماه گذشته) بوده اند، تعلق دارد.

  به طور کلی در دی ماه امسال در شهر تهران، تنها 6 هزار و 856 واحد مسکونی معامله شده که رشد منفی 1.2 درصدی نسبت به آذرماه امسال و منفی 64.4 درصد نسبت به دی ماه پارسال را تجربه کرده است؛ همچنین میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در ماه مورد اشاره، 9 میلیون و 780 هزار تومان بوده که نسبت به آذرماه امسال، افزایش 1.5 درصدی و نسبت به دی‌ماه پارسال، افزایش 89.9 درصدی را نشان می‌دهد.

  البته، منطقه یک تهران با میانگین متری 22 میلیون و 970 هزار تومان، گرانترین منطقه پایتخت و منطقه 18 با متری 4 میلیون و 250 هزار تومان، ارزانترین منطقه تهران در معاملات مسکن دی‌ماه بوده اند. مناطق 1، 3، 2، 6 و 5 نیز به ترتیب مناطق گران تهران هستند که از میانگین قیمت پایتخت در بازار مسکن، بالاتر بوده اند.

  در این میان مناطق 19، 17، 12، 16، 20 و 18 تهران نیز ارزانترین مناطق پایتخت به شمار می‌روند که به ترتیب قیمت آن‌ها از متری 5 میلیون تومان، پایین‌تر بوده اند. همچنین در بازه زمانی مذکور در سال 97، تعداد معاملات مسکن 107 هزار و 832 فقره بود که این شاخص در بازه زمانی مشابه در سال قبل از آن (10 ماهه سال 96)، رقم 153 هزار و 13 فقره معامله مسکن را نشان می‌دهد که نشانگر کاهش 29.5 درصدی معاملات مسکن در سال جاری بوده است.

  گفتنی است متوسط قیمت مسکن در این مقطع زمانی در سال جاری (10 ماهه سال 97)، متری 7 میلیون 782 هزار تومان بوده و این شاخص در بازه زمانی مشابه سال قبل، متری 4 میلیون و 767 هزار تومان بوده است که رشدی 66.4 درصدی داشته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی