مدیران خودروعصر اعتبار

الزام ساختمان‌های جدید برای نصب تجهیزات بهینه‌سازی مصرف آب

عصر ساختمان- براساس ابلاغ ویرایش چهارم مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان از سوی سازمان نظام مهندسی، تمامی ساختمان‌های در حال ساخت موظف شده‌اند تجهیزات بهینه‌سازی مصرف آب در ساختمان‌ها و شیرهای بهداشتی مطابق استانداردهای مدیریت مصرف آب نصب کنند.

الزام ساختمان‌های جدید برای نصب تجهیزات بهینه‌سازی مصرف آب
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، مدیر دفتر مدیریت مصرف و مطالعات کاهش آب بدون درآمد آبفای استان تهران، ضوابط جدید قانون مقررات ملی ساختمان درباره انشعاب آب منازل برای صرفه‌جویی بیش‌تر مصرف آب را تشریح کرد.

  صادق یونسلو در این باره گفت: تبدیل انشعاب آب بنایی به آب شرب، تنها درصورت تایید چک‌لیست‌های آبفا توسط مهندسان ناظر سازمان نظام مهندسی قابل انجام است.

  وی یادآور شد: مطابق این مبحث از قانون مقررات ملی ساختمان، مقدار مصرف آب در لوازم بهداشتی باید به کمک شیرهای مناسب و استفاده از لوازم کنترل مقدار جریان در هر مصرف‌کننده به میزان تعیین‌شده در این قانون محدود شود.

  او افزود: بر این اساس باید حداکثر خروجی آب مصرفی در دست‌شویی خصوصی شش لیتر، دست‌شویی عمومی دو لیتر، دست‌شویی با شیر خودکار شش لیتر، دوش هشت لیتر، سینک هشت لیتر، فلاش تانک دو حالته سه و شش لیتر در هر ریزش و شیر آفتابه شش لیتر در دقیقه باشد.

  بر اساس اعلام وزارت نیرو، یونسلو ادامه داد: به منظور تدوین و پیاده‌سازی الزام‌های مدیریت مصرف آب در ساختمان‌های در حال ساخت، در تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان نظام مهندسی کشور صورت گرفته بود، نزدیک به 2000 مهندس ناظر این سازمان با اصول مدیریت مصرف آب در ساختمان‌های دولتی و مسکونی آشنا شدند.

  مبحث 16 مقررات ملی ساختمان، بیانگر حداقل الزام‌ها در مورد تاسیسات بهداشتی است و در این مبحث مواردی از قبیل لوله‌کشی و ذخیره‌سازی آب مصرفی در ساختمان، لوله‌کشی بهداشتی فاضلاب، لوله‌کشی آب باران ساختمان، توزیع آب مصرفی در ساختمان، بست و تکیه‌گاه ارائه شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی