عصر اعتبار

بیش از ۷۶ درصد بودجه شهرداری کلانشهرها به ساخت و ساز وابسته است

عصر ساختمان:معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: با مطالعه بر روی ۱۰ کلانشهر کشور مشخص شد که بین ۷۶ تا ۷۹ درصد از بودجه شهرداری های آنها بطور مستقیم به ساخت و ساز وابسته است.

بیش از ۷۶ درصد بودجه شهرداری کلانشهرها به ساخت و ساز وابسته است
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل از ایرنا، پیروز حناچی روز سه شنبه در 'نشست هم اندیشی نسل جدید طرح های توسعه شهری اصفهان' افزود: این امر به معنی تخلف نیست و عوارض ماده صد، صدور پروانه ها و بخش های توافقات را شامل می شود.
  حناچی گفت:در شرایط رکود ساخت و ساز، نظام مدیریت شهری نیز ناکارآمد می شود.
  وی افزود: بودجه جاری در بدنه بسیاری از شهرداری های کشور، کل بودجه را به خود اختصاص می دهد.
  دبیر شورای عالی شهرسازی گفت: این وضعیت در کلانشهرها کمی بهتر است اما در شهرهای کوچک وضع بسیار حاد است.
  وی گفت: شهرداری ها بعضی از شهرها برای پرداخت حقوق پرسنل خود، مجبور به فروش فضای شهری می شوند.
  معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی افزود: باید تلاش کنیم تا این وضعیت ناپایدار را برطرف کنیم.
  وی افزود: حل این مشکل نیاز به سیاستگذاری از بالا و اصلاح ساختار از پایین دارد و باید از منابع محدودی که در اختیار داریم بدرستی استفاده کنیم.
  حناچی با بیان اینکه دنیا، شهر اصفهان را بدلیل ارزش ها و آثار تاریخی آن می شناسد، گفت: اگر بخواهیم برای استفاده از تسهیلات اقتصادی، آثار ثبت جهانی را درجه بندی کنیم، اصفهان جزو اولین شهرها قرار دارد.
  وی افزود: ارزش های زیادی در اصفهان وجود دارد و ما آنطور که در دنیا به ارزش های تاریخی این شهر اهمیت می دهند، به این ارزشها واقف نیستیم.
  معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: تسلط کمیت بر کیفیت یکی از مشکلات جدی در شهرهاست که ریشه های مختلفی دارد.
  وی با بیان اینکه این راه ما را به بن بست می رساند، گفت: تاکید و توجه صرف به کمیت نمی تواند مشکلات ترافیک، آلودگی و کیفیت زندگی شهرها را حل کند.
  حناچی گفت: باید در برنامه ها و شیوه های اداره شهرها تجدیدنظر کنیم .
  وی افزود: همه شهرهای ما با مشکل محدودیت منابع و وضعیت ناپایدار مواجهند و منابع محدود را هم با اولویت در جای مناسب هزینه نمی کنیم.
  معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: تنها راه حل این مشکل استفاده از خرد جمعی است.
  وی با بیان اینکه در سال های گذشته به این نتیجه رسیدیم که طرح های توسعه و عمران شهری را نمی توانیم از بالا به پایین دیکته کنیم، اظهار کرد: طرح ها باید تبدیل به یک خواسته شود و اولویت ها و موانع، فرصت ها و تهدیدها مورد توجه قرار بگیرد.
  حناچی گفت: مشکلاتی داریم که از حد مشکلات شهرسازی بالاتر است که آنها را از طریق دولت پیگیری می کنیم.
  وی تصریح کرد: در طرح های راهبردی اگر بررسی مداوم وجود نداشته باشد، بر عکس عمل می شود.
  معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت:استان اصفهان با وجود وضعیت خشکسالی، خشکی زاینده رود و آلایندگی های محیطی جزو پایدارترین مناطق کشور در طول تاریخ بوده است.
  حناچی اظهار داشت: همکاری هایی را با دولت آلمان در زمینه توسعه پایدار آغاز کردیم و در خرداد سالجاری نشستی را با حضور وزیر مسکن آلمان در اصفهان برگزار خواهیم کرد.
  وی با تاکید بر ضرورت استفاده از تجربیات دیگران گفت: ما در حال فراهم کردن فضایی برای انتقال تجربیات بویژه در حوزه کلانشهرها هستیم.
  نشست یکروزه هم اندیشی نسل جدید طرح های توسعه شهری اصفهان با حضور گروهی از کارشناسان و صاحبنظران شهرسازی و توسعه شهری برگزار شد.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک ۲۰۱۸
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو