مدیران خودروعصر اعتبار

۷۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی در آستانه گازدار شدن

عصر ساختمان- طرح جامع گازرسانی به ۷۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی استان سیستان و بلوچستان درحالی در انتظار بررسی و تصویب است که طبق قول مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به رییس جمهور و وزیر نفت، تا پایان سال ۱۳۹۸ همه روستاهایی که امکان گازرسانی به آن‌ها وجود دارد گازرسانی خواهند شد.

۷۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی در آستانه گازدار شدن
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران، یکی از اهداف وزارت نفت در دولت دوازدهم، اتمام طرح‌های گازرسانی به شهرها و روستاها بوده و طبق آمار اعلام شده قرار است تا پایان دولت دوازدهم 96 درصد جمعیت کشور از گاز استفاده کنند. در این میان گازرسانی به سیستان و بلوچستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود که قدم نخست آن در اواخر سال 1395 برداشته و مشعل گاز این استان در دهم اسفندماه این سال با حضور رییس جمهور روشن شد. شرکت ملی گاز اعلام کرده بود اگر همه چیز آماده باشد، طی سه سال همه نقاط زاهدان گازدار می‌شوند.

  در این راستا، طرح گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان در سفر فروردین 97 رئیس جمهور به این استان با هدف گازرسانی به 300 هزار خانوار شهری و روستایی در شهرستان‌های ایرانشهر، زاهدان، چابهار، خاش، زابل و کنارک تصویب شد.

  محل تامین اعتبار این مصوبه، اجرای بند «ق» تبصره 2 قانون بودجه سال 93 به همراه اعتبار یک میلیارد و 800 میلیون دلاری بود. این طرح اواخر سال 96 و اوایل امسال بازنگری شد و سرانجام، طرح جامع گازرسانی با هدف گازرسانی به 700 هزار خانوار شهری و روستایی، صنایع و واحدهای تولیدی تا پایان سال 1401، با سقف اعتبار 2 میلیارد و 500 میلیون دلار اکنون در مرحله تصویب و بررسی قرار دارد.

  طول شبکه گاز مورد نیاز در سطح استان  4000 کیلومتر است و طبق آخرین اخبار تاکنون 1050کیلومتر شبکه گاز در استان احداث شده است که بر اساس آن دو شهر زاهدان و ایرانشهر و چهار روستا از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند.

  تعداد خانوار شهری بهره‌مند از گاز 22 هزار و 644 خانوار و تعداد خانوار روستایی بهره‌مند از گاز 471 خانوار است. بر این اساس، 6,7 درصد خانوار شهری و 0.13 درصد خانوار روستایی از گاز استفاده می‌کنند. تاکنون فقط شهرهای زاهدان و ایرانشهر با بهره‌مندی از گاز خط هفتم سراسری (عسلویه - جنوب - جنوب شرق) گازرسانی شده‌اند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی