مدیران خودروعصر اعتبار

۱۵ درصد اراضی عباس آباد تحت فعالیت‌های عمرانی است

عصر ساختمان- مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد گفت:حدود ۱۵ درصد اراضی تحت فعالیت‌های عمرانی است و امیدوارم تا ۳ ماه آینده مابقی پروژه‌های عمرانی نیز تمام شود ضمن اینکه : نمونه باغ کتاب کارکرد خود را بخوبی انجام می ‌هد و لاکچری بودن آن هم هیچ مشکلی ندارد.

۱۵ درصد اراضی عباس آباد تحت فعالیت‌های عمرانی است
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷:۰۰

  به گزارش  پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از تسنیم، نشست تخصصی نقد سیاست‌های اتخاذ شده برای تپه‌های عباس‌آباد با حضور  محمدحسین حجازی مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد، حمید میرمیران مدیرعامل نقش جهان پارس، امیر منصوری و محمدرضا مثنوی اعضای هیات علمی دانشگاه تهران با هدف بررسی اینکه آیا آنچه برای اراضی عباس آباد اتفاق افتاده، رویکرد و روندی متناسب با منافع شهر و شهروندان بوده یا در این خصوص کوتاهی هایی صورت گرفته است در پژوهشکده نظر برگزار شد.

  در ابتدای این جلسه امیر منصوری رییس پژوهشکده نظر ضمن بیان اهداف برگزاری چنین نشست‌هایی گفت: رویکرد ما در برگزاری چنین جلساتی نقد است و نقد هم کمی با آنچه در اذهان عمومی وجود دارد متفاوت است. نگاه ما به نقد، کلاسیک نیست و ما معتقدیم نتیجه نقد باید سازنده باشد و ممکن است خود نقد ویرانگر باشد چراکه تا مساله‌ای تخریب نشود نمی‌تواند دوباره ساخته شود.

  وی در ادامه با بیان اینکه در این نشست فرض ما بر این است که در خصوص عباس آباد کوتاهی صورت گرفته و باید این روند اصلاح شود اظهار داشت: 560 هکتار زمین با ارزش و ویژه در مرکز شهر تهران از دوره پیش از انقلاب در تهران وجود داشته و مدیران رژیم سابق قصد داشتند این اراضی به عنوان ارگ حکومتی ذخیره شود بنابراین یک جایگاه حکومتی به آن داده بودند. بعد از انقلاب این اراضی بلاتکلیف ماند و با توجه به نابسامانی‌های مدیریتی روزهای اول انقلاب، این خطر وجود داشت که این اراضی توسط سازمان‌ها و نهادها تصرف شود که تا حدودی این اتفاق افتاد و بخشی از این اراضی به عنوان مصلی تهران در نظر گرفته شد، بخشی در اختیار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و... قرار گرفت و بخشی هم در اختیار شرکت نوسازی عباس آباد قرار دارد.

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: در این دوره طرحی به رهبری هادی میرمیران و گروهی دیگر تهیه و به شورای عالی شهرسازی و معماری ارائه و شدکه این اراضی سبز تهران با بارگذاری حداقلی با کاربری‌های تفرجی و فرهنگی ذخیره شود و به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسید اما سال 84 این اراضی به ادارات واگذار می‌شوند و از میان آن‌ها وزارت راه ، استانداری و کشتیرانی اقدام به ساختمان سازی می‌کنند.اما بعد از آن این اراضی از دولت پس گرفته شد و سپس شرکت نوسازی عباس آباد پروژه‌هایی را برای آنجا تعریف کرد و آنچه ساخت شد با تراکم و سطح اشغال مصوب متفاوت بود و این اراضی به عنوان یک مرکز بزرگ سبز و تفریحی در مرکز تهران به عنوان پروژه‌ای که وجه گردشگری بر آن قالب است مد نظر قرار گرفت.

  منصوری افزود: این که اراضی عباس آباد چه بشود سوال مهمی است که در روند تصمیم گیری برای تهران مورد بررسی و مطالعه قرار نگرفت و برای حفظ این اراضی دچار شتابزدگی و دستپاچگی شدیم.از همین جهت ما امروز شاهدیم این اراضی به اندازه ظرفیتشان به شهر سرویس نمی‌دهند.

  وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین موضوعاتی که همیشه مورد تاکید بوده اینست که ما در تهران بدنبال یک پلازا می‌گردیم که اجتماعات شهر تهران در آنجا شکل بگیرد و نقطه کانونی تهران باشد ادامه داد: ما اکنون شاهدیم برای رخدادهای مهم شهری از خیابان و معابر استفاده می‌شود و برای هر اتفاقی خیابان‌ها مسدود می‌شوند در حالی که این اراضی می توانست به مرکز اجتماعات مردم تبدیل شود.

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان این که اراضی عباس آباد به عنوان یک جزیره قلمداد شد که متصدیان طرح جامع عباس آباد به آن ورود نکردند و اکنون از این ظرفیت بزرگ بهره برداری کوچکی می شود، گفت: اکنون اراضی با این وسعت صرفا به فضای تفرجی و گردشگری اختصاص داده شده که روزها خالی از جمعیت است و کمترین امکان تردد و تعامل با زندگی شهری را دارد، و این یک فرصت سوزی در لوای حفظ اراضی و ظرفیت اکولوژیک است و به همین دلیل است که هرروز دست اندازی به این اراضی شدت می‌گیرد.

  در ادامه این جلسه حمید میرمیران با اشاره به سابقه طرح اراضی عباس آباد گفت: در دوره اول که به این اراضی پرداختیم حفظ این اراضی مهم ترین رکن بود، چراکه در معرض اتفاقاتی بود که امکان دست اندازی به اراضی وجود داشت. دردهه هفتاد در طرح ساماندهی شهر تهران که مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری بود در بندی موضوع عباس آباد مطرح شد که این اراضی برای فضای سبز و فرهنگی استفاده شود، این اولین مصوبه‌ای بود که شورای عالی شهرسازی و معماری برای این اراضی داشت که این مصوبه از طرف رهبری هم تنفیذ شد.

  امیر منصوری در ادامه این نشست با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی سخنرانان جلسه گفت: مطرح شد در اراضی میدانی ساخته شده که 100 هزار نفر ظرفیت دارد اما چه فایده دارد که هیچ فردی برای تعاملات اجتماعی به آنجا مراجعه نمی‌کند، یا مطرح شد که مردم اراضی عباس آباد را به نام آب و آتش می‌شناسند بنابراین باید گفت که تنها یک هکتار از این اراضی نمایندگی 500 هکتار را انجام می‌دهد و این نشان دهنده اینست که مابقی اراضی هیچ جایگاهی بین مردم ندارد. موضوع اینست که عباس آباد باید وارد چرخه زندگی مردم شود، ما می‌توانستیم با رعایت سطح اشغال و حفظ یکپارچگی و ظرفیت اکولوژیکی، پروژه‌های دیگری با شان و جایگاه اجتماعی داشته باشیم.

  وی افزود: می بایست اراضی از یک جزیره ایزوله به یک جای عمومی تبدیل شود و مردم بصورت خودبه خود در آنجا فعالیت اجتماعی داشته باشند نه صرفا با برنامه ریزی مسئولین، بنابراین راه حلی که برای اراضی عباس آباد داده شده نا تمام است و باید بصورت اتوماتیک زندگی اجتماعی را جذب کند.

  منصوری ادامه داد: بعد از این طرح ، طرح دیگری تهیه شد که مصوب کمیسیون ماده 5 بود که ساختمان‌های فعلی در اراضی عباس آباد محصول آن طرح است. بعد از آن نهاد برنامه ریزی شهر تهران تاسیس شد، در آن زمان حبیب الهیان این طرح را امضا نکرد اما با تصویب کمیسیون ماده 5 یکسری از زمین‌ها بصورت بی برنامه واگذار شد و این ساختمان‌ها ساخته شدند. بعد از آن که طرح تفصیلی تهران تهیه شد با توجه به تمایل شورای شهر تهران برای تهیه طرح جدید برای عباس آباد ، طرحی تهیه شد که صرفا دید اکولوژیک نداشت و در مقیاس ملی و فراملی به تصویب رسید.

  مدیرعامل نقش جهان پارس تصریح کرد: در ساختار طرح جامع شهر تهران به جز سیستم اکولوژیک شهر تهران اصلی ترین موضوع مد نظر ما، محوری است که 4 نقطه اکولوژیک را به هم متصل می‌کند. اگر محور اکولوژیک با این 4 نقطه از طریق همت و رسالت – حکیم به هم متصل می‌شد، 30 درصد آلودگی شهر تهران کاهش پیدا می‌کرد چراکه باد تهران از غرب به شرق است. البته به شرطی که بیمارستان میلاد و مجتمع مسکونی در همت ساخته نمی‌شد و به این دلیل عباس آباد باید سبز می‌بود. از طرفی اراضی عباس آباد در مرکز پهنه مرکزی شهر تهران که 60 درصد فعالیت‌های تهران را در بر می‌گیرد، قرار دارد.

  وی ادامه داد: در دوره اول به دلیل هجمه‌ای که روی این اراضی وجود داشت و ممکن بود به فروش رود، ما اعم از شهرداری، دولت، جامعه حرفه‌ای تصمیم گرفتیم که اراضی عباس آباد را به عنوان یک فرصت حفظ کنیم.از نظر من عباس آباد جزیره نیست، چراکه تمهیداتی دیده شده که با سایر نقاط شهر تعامل داشته باشد به عنوان مثال خط یک مترو از این اراضی عبور می‌کند. در دوره دوم به حیات اجتماعی عباس آباد پرداخته شد.

  میرمیران با بیان اینکه یکسری مغایرت‌هایی درعباس آباد اتفاق افتاد، اظهار داشت: 4 مورد وجود دارد یکی اطلس پلازا است که مدام به طبقات آن اضافه می‌شود که روی محور اصلی عباس آباد است. دیگری دائره المعارف اسلامی است که نباید به شکل فعلی ساخته می‌شد. در بخش بانک مرکزی قرار بود موزه جواهرات سلطنتی باشد اما اکنون یک برج آنجا ساخته شده است و هتل دیدار که ارتفاع آن باید تعدیل شود اما نقیصه بزرگ در عباس آباد موضوع مصلی است که حدود 200 تا 300 هکتار اراضی تحت اختیار پروژه‌ای است که تمام نمی شود و دائما کارگاه ایجاد می‌شود اما به نتیجه‌ای نرسیده است.

  سپس امیر منصوری در واکنش به سخنان میرمیران گفت: متاسفانه به حیات اجتماعی اراضی عباس آباد پرداخته نشده و فنداسیونی که برای عباس آباد ایجاد شده اجازه نمی‌دهد عباس آباد وارد عرصه زندگی فعال شهری شود. اگر سیاست ما نگهداری یک زون بی دفاع با هزینه‌های نجومی و ساخت باغ کتاب لاکچری که به درد مردم شهر نمی‌خورد است، اقدامات فعلی توجیه پذیر است اما اگر قرار است این اراضی در خدمت مردم باشد و برای حل مشکلات شهر باشد، این اقدامات راه حل روشنی نیست. کلیت فضای عباس آباد متعلق به 9 میلیون شهروند تهرانی است که توسط نهادهایی مانند وزارت ارتباطات، شرکت عباس آباد،مصلی و... تصرف و تبدیل به امپراتوری‌هایی شده که مردم را از استفاده از آن محروم کرده است.

  محمدرضا مثنوی در ادامه این بحث گفت: در طرح‌هایی که در قالب طرح تفصیلی برای عباس آباد بررسی می‌شد بدلیل سه گانگی بین منطقه 3، 6 و 7 در این محدوده ، ممکن بود که تخریب این اراضی بیشتر شود و در همین زمان بسیاری از بخش‌های اراضی به نهادهای خصوصی و دولتی واگذار شد که اگر ادامه پیدا می‌کرد مابقی زمین‌ها نیز به سایر نهادها واگذار می‌شد. به همین دلیل در آن زمان مشاورین به شهرداری تهران و کمیسیون ماده 5پیشنهاد کردند که اراضی به صورت واحد و خارج از مناطق 22 گانه شهر تهران در نظر گرفته شود بعد از تصویب کمیسیون ماده 5، پیشنهاد شد که طرح مربوط به عباس آباد نیز بصورت واحد و جدا از طرح تفصیلی شهر تهران تهیه شود که مشاورین نسبت به تهیه طرح جامع اراضی عباس آباد اقدام کردند.

  وی تصریح کرد: البته نگاهی هم وجود داشت که اراضی عباس آباد یک لکه سیاه است که موجب گسست بافت‌های شرق و غرب و شمال و جنوب شده است و نقش خود را برای ارتباط بافت شهر درست ایفا نمی‌کند. با این نگاه گزینه‌هایی تهیه شد که محور شرقی - غربی که جلفا را به جردن وصل می‌کند و محور شمالی جنوبی که قنبرزاده را به میرداماد متصل می‌کرد .این گزینه به چالش کشیده شد و با این نگاه که ما طبیعت را از گذشتگان به ارث نمی‌بریم بلکه از آیندگان به امانت گرفته‌ایم به این سمت رفتیم که برای این اراضی نمی‌توان ارزش مالی تعیین کرد. بنابراین تا جایی که ممکن است نباید در این اراضی مداخله کرد و این ایده مورد قبول کنسرسیوم چهارگانه قرار نگرفت.

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه از آنجاییکه امکان تغییر کاربری فضای سبز به فضای بهداشتی درمانی در کمیسیون ماده 5 وجود داشت که زمینه را برای از بین رفتن این اراضی فراهم می کرد ادامه داد: به همین دلیل تصمیم گرفتیم نام باغ را بر روی بخش‌های مختلف اراضی بگذاریم تا حساسیت بر روی حفظ آن بیشتر شود مانند باغ فرهنگ و... . ضوابط کلانی که فکر شد این بود که مالکیت و مدیریت این اراضی یکپارچه شود، مالکیت این اراضی مالکیت عام است یعنی مردم مالک آن هستند و کسی نمی‌تواند آن را خرید و فروش کند. دیگر اینکه این اراضی دارای فواید ویژه خودش باشد و حفظ مورفولوژی و کاراکتر تپه‌های عباس آباد از مسایل اصلی بود و حتی بهسازی شود و مصوب شدکه ما 16 باغ مفهومی و موضوعی در آنجا داشته باشیم و در هر باغ با حداکثر سطح اشغال 8 درصد ساخته شود تا فعالیت‌های اداری و کاربری داشته باشد تا هزینه خود را جبران کند. همچنین تراکم ارتفاعی به دو موضوع بستگی داشت یکی اینکه در هر باغ یک کوشک بیشتر ساخته نشود و ارتفاع آن هم از تپه مجاور این کوشک بیشتر نشود تا تپه ها دیده شود. برای TOD ها نیز کاربری‌هایی تجاری اداری دیده بودیم تا هزینه‌های اداره اراضی تامین شود و در کنار آن پارکینگ‌های بزرگ دیده شده بود.

  وی اضافه کرد: اتصال عباس آباد با بافت‌های مجاور در طرح دیده شده بود و ارتباطات قوی شمالی و جنوبی و شرقی و غربی هم در نظر گرفته شده ، پس ارتباطات محلی برقرار است. همچنین پل طبیعت لکه بالا را به پایین وصل می‌کند و یک پیوستگی وجود دارد، داخل اراضی میدانی به ابعاد 150 متر در 300 متر که فضای تعامل جمعی است. حفظ اراضی صرفا مربوط به فضای سبز نیست، بلکه موضوعات فرهنگی، تفریحی، مدیریت بحران و شرایط اضطراری و اکولوژیک و... نیز وجود دارد اما اراضی به عنوان کپسول اکسیژن باید حفظ می شد.

  مثنوی در واکنش به موضوعی که در خصوص خلوت بودن اراضی آباد مطرح شد اظهار داشت: اکنون بوستان آب و آتش با انفجار جمعیت مواجه است که این نشان می‌دهد تصمیم اشتباهی برای جذب زندگی اجتماعی وجود نداشته است و زندگی اجتماعی در آنجا شکل دارد، پارک طالقانی نیز همینطور اما باید گفت که دسترسی به اراضی مشکل است و دلیل آن عدم اجرایی شدن زیرساخت های طرح است.

  وی ادامه داد: باغ کتاب طرحی مبتنی بر توصیه‌ها و الزامات طرح نیست و سطح اشغال زیادی را زیر ساخت و ساز برده و ما امروز بصورت حریصانه می‌خواهیم که بیشتر بسازیم. بانک مرکزی نیز کلا ضابطه طرح را نقض کرده است و 5 برابر آنچه که باید، ساخت و ساز انجام داده است. باید گفت دغدغه‌های مطرح شده در این طرح دیده شده اما اجرایی نشده است، خطاهایی هم در حال وقع است که قانون را نقض می‌کند. ما همچنان معتقدیم اراضی عباس آباد باید به عنوان ریه تنفسی شهر حفظ شود.

  محمد حسین حجازی مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد نیز در ادامه این نشست با اشاره به گذشته گفت: مقدمات مجموعه شهستان پهلوی در سال 44 با سرمایه یک میلیارد تومان به ثبت رسید و در سال 53 در مجلس قانون شد بنابراین شرکت نوسازی عباس آباد یک استحکام قانونی دارد و رویکردها و فعالیت‌های ما در راستای خدمت به مردم است.

  وی ادامه داد: رویکرد مدیریت اراضی عباس آباد فرهنگی و گردشگری با زون بندی‌های مختلف علمی، مذهبی و... است. یکی از ماموریت‌های ما اینست که بخش فرهنگی آن را به نتیجه برسانیم. حدود 15 درصد اراضی تحت فعالیت‌های عمرانی است و امیدوارم تا 3 ماه آینده مابقی پروژه‌های عمرانی نیز تمام شود. همچنین بهره برداری از این اراضی برای مردم هم اتفاق افتاده مانند برگزاری کنسرت خیابانی یا در مجموعه برج پرچم که سال‌ها بلااستفاده بود ، پرچم یاحسین که مقام سوم را در دنیا دارد در آنجا به احتزاز درآمد که خود یک رخداد فرهنگی است.از ابتدای تابستان نیز برنامه پیاده روی خانوادگی را در پارک طالقانی و با حضور حداکثری مردم داشتیم که تداوم هم خواهد داشت.

  مدیرعامل شرکت نوسازی عباس آباد اضافه کرد: پارک آب و آتش تقریبا یک هکتار است و مردم اراضی عباس آباد را بنام آب و آتش می‌شناسند و این بدلیل اینست که با فکر شکل گرفته و دارای حیات مدنی است و اینجا یک هویت تاریخی و اجتماعی است.

  وی با اشاره به باغ کتاب اظهار داشت: نمونه باغ کتاب کارکرد خود را بخوبی انجام می ‌هد و لاکچری بودن آن هم هیچ مشکلی ندارد و لیاقت مردم ما است که چنین فضایی در اختیارشان باشد. همچنین باید بگویم مصوبات طرح جامع عباس آباد به جد اجرا خواهد شد حتی طبقات اضافی ساخته شده در ساختمان‌ها مجموعه تخریب می‌شوند.

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   رویداد ها در یک نگاه
   • ۰
   • ۰
   • هفته نامه
   • ۰
   • هفته نامه
   • هفته نامه
   • هفته نامه
   • هفته نامه
   • هفته نامه عصر ساختمان
   آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
   آرشیو