مدیران خودروعصر اعتبار

در همایش «تهرانِ ۱۴۰۲» مطرح شد؛

برنامه توسعه شهر آرمانگرایانه و غیرقابل اجرا نیست

عصر ساختمان- نشست فصلی کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای اسلامی شهر تهران با موضوع «تهرانِ ۱۴۰۲» در حالی به بررسی برنامه سوم توسعه شهر تهران اختصاص یافت .

برنامه توسعه شهر آرمانگرایانه و غیرقابل اجرا نیست
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱:۰۰

   به گزارش  پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل ازمهر، حجت الله میرزایی، معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران، در این نشست با بیان اینکه در تدوین این برنامه به موضوع هدفمندی و عقلانیت توجه شده است، اظهار کرد: نقد کردن یک برنامه آسان است اما تدوین برنامه حتی در حد یک حکم کار دشواری است؛ آن هم در حالی که ما در کشورمان در بخش مشارکت‌های عمومی فعالیت آنچنانی نداشته‌ایم.

  وی با تاکید بر اینکه این برنامه از سوی معاونت برنامه‌ریزی به تنهایی تدوین نشده است، تصریح کرد: ١۰ کمیته تخصصی با مسئولیت همه معاونان شهردار تهران کار تدوین برنامه در فصل‌های تخصصی را برعهده داشتند و از بدنه کارشناسان شهرداری و نخبگان مدیریت شهری هم در تدوین برنامه استفاده کردند.

  معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران با بیان اینکه نظام کارشناسی و برنامه ریزی در کشور ما به شدت افول کرده است، افزود: البته برای تدوین این برنامه از کارشناسان نام آشنا استفاده شده است.

  میرزایی مسئله محوری را مهمترین موضوع برنامه سوم دانست و گفت: شهریور ماه سال 96 و پس از آغاز به کار فعالیت دکتر نجفی به عنوان شهردار تهران، پایشی در سطح شهر اتقاق افتاد که براساس آن دغدغه‌های اصلی ‌مردم شهر مشخص شد.

  وی با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده از سوی مردم اضافه کرد: 93 درصد از دغدغه‌های تهرانی‌ها به آلودگی هوا و ترافیک و 86 درصد آن مربوط به مسایل نابرابری و ناامنی در برابر حوادث طبیعی بود؛ بخشی هم به موضوع عدم انسجام اجتماعی و پایین بودن مشارکت‌های مردم اشاره کردند.

  میرزایی به برگزاری 120 مصاحبه عمیق با کارشناسان مختلف اقتصادی، شهری، فرهنگی و حتی سینمایی اشاره کرد و گفت: در این مصاحبه‌ها سه موضوع هوشمندسازی شهر، اقتصاد و مالیه ناکارآمد و حکمروایی نامناسب شهری مورد تاکید کارشناسان قرار گرفت.

  میرزایی با بیان اینکه بر اساس پنج موضوع مطرح شده از سوی مردم و سه موضوع اعلام شده کارشناسان، 8 موضوع تبیین و این موضوعات از سوی شورای شهر به شهرداری ابلاغ شد، اعلام کرد: ساختار برنامه 5 ساله سوم در واقع براساس همین موضوعات ابلاغی تهیه و تدوین شده است.

  معاون شهردار تهران با بیان اینکه گزارش تحویل و تحول نشان می‌داد که مسئله اصلی در شهر، خود سازمان شهرداری تهران است، عنوان کرد: 52 هزار میلیارد تومان بدهی، 40 هزار میلیارد تومان پروژه ناتمام و 30 هزار نیروی مازاد، می‌تواند باعث به وجود آمدن یک سیستم ناکارآمد و فسادزا شود؛ سازمانی که گرفتار چنین مواردی باشد، نمی‌تواند متولی توسعه باشد؛ بنابراین 46 حکم از 91 حکم برنامه برای اصلاح ساختار شهرداری پیش‌بینی شده است.

  وی با اشاره به ضرورت اصلاح سازمانی شهرداری تهران و توجه به شفافیت اظهار کرد: در هیچ یک از برنامه‌های توسعه گذشته در شهرداری به موضوع حکمروایی توجه نشده بود؛ در حالی که یک فصل کامل از این برنامه به این موضوع اختصاص پیدا کرده است.

  میرزایی با بیان اینکه از برنامه سوم توسعه کشور در دهه 70 ساختار برنامه‌ریزی در کشور تغییر پیدا کرده است، گفت: برنامه باید قابلیت اجرا داشته باشد، در واقع برنامه را باید کسی تدوین کند که می‌خواهد آن را اجرا کند. برای تدوین این برنامه یا باید آن‌را، برون سپاری می‌کردیم یا از یک تیم به صورت متمرکز بهره می‌بردیم؛ اما ما راه سوم را انتخاب کردیم و از تمامی معاونت‌های شهرداری تهران برای تدوین برنامه دعوت کردیم.

  معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهردارتهران با بیان اینکه این برنامه در زمان بی‌ثباتی مدیریت شهری شروع شد، گفت: تدوین برنامه همزمان با استعفای شهردار تهران بود، دو ماه شهر با سرپرست اداره شد و با انتخاب شهردار جدید هم سه معاون شهردار تغییر کردند؛ برنامه در چنین شرایط ناپایداری تدوین شد و بخشی از زمان به این واسطه از دست رفت.

  وی ادامه داد: برای جبران این شرایط، 10 کمیته 15 نفره هر روز جلساتی را برگزار کردند و در پایان هر هفته فرآیندها اولویت‌بندی می‌شد.

  وی با بیان اینکه نزدیک به 40 سند پشتیبان تهیه شده که 17 مورد آن چاپ شده و بقیه در دست چاپ است، تصریح کرد: برای اولین بار پیش‌بینی جمعیت‌پذیری و ساخت و ساز تهران تهیه شده است؛ برای اولین بار سنجش چند بعدی فقر انجام شده و برای اولین بار سند آینده‌نگاری تهران مورد مطالعه قرار گرفته است.

  میرزایی با اشاره به اینکه تهران دیگر جایی برای ساخت و ساز ندارد، گفت: اگر بخواهیم طبق طرح جامع و تفصیلی رفتار کنیم، هیچ‌پروانه ساختی نباید صادر شود اما چنین چیزی مقدور نیست. بنابراین اگر می‌خواهیم از شلختگی جلوگیری کنیم باید دنبال یک برنامه اجرایی باشیم.

  طرح تفصیلی باید اصلاح و بازنگری شود

  معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه این برنامه و در پاسخ به برخی انتقادات در خصوص برنامه سوم، گفت: شهر چند چشم‌انداز نمی‌تواند داشته باشد و باید به نقطه‌ای برسیم که تنها چشم‌انداز شهر، برنامه توسعه باشد.

  پیروز حناچی، با اشاره به اینکه طرح جامع به عنوان یک سند بالادستی، نمی‌تواند ملاک عمل باشد، تصریح کرد: در طرح جامع، یک سقف جمعیتی برای شهر و هر منطقه تهران تعریف شده؛ در حال حاضر که با افق طرح جامع هم فاصله داریم، سقف جمعیتی برخی مناطق بالاتر رفته و در برخی مناطق هم به سقف رسیده است. اگر بخواهیم به طرح جامع عمل کنیم، دیگر هیچ مجوز ساختی نباید در تهران صادر شود اما چنین چیزی ممکن نیست.

  معاون شهردار تهران اظهار کرد: اگر بخواهیم همچنان با رویه سابق به توسعه تهران یا به صدور مجوز ادامه دهیم، با مشکل مواجه می‌شویم و از این جهت، باید در رویه‌ها اصلاح صورت بگیرد.

  وی اضافه کرد: چالش دیگری که در طرح جامع وجود دارد، مسئله آب است؛ بحران آب در تهران جدی است و در 10 سال آینده با قطعی آب روبرو خواهیم بود. با مدل توسعه‌ای که در طرح جامع آمده، نمی‌توانیم با این چالش مقابله کنیم.

  حناچی، با اشاره به اینکه در طرح تفصیلی که بر اساس طرح جامع تهیه شده، 650 طرح موضوعی و موضعی قرار دارد، تاکید کرد: بر هر کیلومتر مربع از تهران یک طرح موضوعی یا موضعی پیش‌بینی شده که قابل اجرا نیست و حتماً این برنامه باید اصلاح و بازنگری شود.

  معاون شهردار تهران، تعادل در تامین منابع را بسیار مهم دانست و گفت: پیش‌بینی شرایط فعلی دشوار است؛ شاید برنامه ایده‌آل نباشد اما باید کمک کنیم که به یک چشم‌انداز واحد و قابل قبول برای همه در شهر تهران برسیم.

  وی تاکید کرد: برنامه‌ریزی برای تهران، آنهم در این شرایط اقتصادی و با بحران‌هایی که کشور با آنها روبرو است، کار بسیار سختی است ولی شورای شهر باید کمک کند تا برنامه به شرایط قابل اجرایی برسد.

  کد خبر 4427100

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   رویداد ها در یک نگاه
   • ۰
   • ۰
   • هفته نامه
   • ۰
   • هفته نامه
   • هفته نامه
   • هفته نامه
   • هفته نامه
   • هفته نامه عصر ساختمان
   آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
   آرشیو