مدیران خودروعصر اعتبار

پل هوایی حذف شد، اما خبری از زیرگذر نشد

عصر ساختمان- جمع آوری پل عابر پیاده ایستگاه مترو استاد معین مشکلات فراوانی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

پل هوایی حذف شد، اما خبری از زیرگذر نشد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، این روزها در پی جمع آوری پل عابر پیاده مقابل ایستگاه مترو استاد معین، شهروندان برای عبور از عرض خیابان مجبورند به هر زحمت و مشقتی که شده از لابلای نرده‌های وسط خیابان عبور کنند. این صحنه‌ها از ناهماهنگی و ناکارآمدی یکی از ارکان مدیریت شهری خبر می‌دهد.

  در همین حال دسترسی به دو طرف خیابان آزادی در محدوده ایستگاه مترو استاد معین هیچ راه دیگری  جز عبور خطرآفرین و سخت از عرض خیابان و از بالای نرده‌های بلند وسط آن ندارد.

  این وضع ضمن ایجاد مشکلات فراوان برای شهروندان باعث بروز نارضایتی برای ساکنان این منطقه شده است و احتمال وقوع تصادفات مرگبار و خسارتی را افزایش داده است.

  برخی از شهروندان که از علت برچیده شدن پل عابر پیاده بی خبر هستند می‌گویند حداقل شهرداری با جمع آوری نرده‌های فلزی وسط خیابان و خط کشی عابر پیاده عبور و مرور شهروندان از عرض خیابان آزادی را تسهیل کند.

  سید علی مفاخریان شهردار منطقه 9  تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علت جمع آوری پل عابر پیاده مقابل ایستگاه مترو استاد معین را  مشکلات فنی و خطر آفرین بودن این سازه اعلام کرد.

  وی افزود: در حال حاضر یک زیرگذر در مترو استاد معین در حال احداث است که به زودی شهروندان می‌توانند برای عبور از عرض خیابان از این  زیرگذر استفاده کنند.

  شهردار منطقه 9  در خصوص این موضوع که تا زمان افتتاح زیرگذر شهروندان می‌توانستند از پل عابر پیاده استفاده کنند، گفت: وزن پل عابر پیاده بر روی زیرگذر در حال احداث زیاد بود و از لحاظ فنی نباید چنین سازه سنگینی بر روی زیرگذر قرار می‌گرفت.

  وی در ادامه در خصوص سختی عبور از خیابان برای سالمندان و معلولین که مجبورند فاصله زیادی را تا پل مقابل شهرداری طی کنند و سپس از عرض خیابان عبور کنند، گفت:‌ ما نمی‌توانیم در هر 5 متر پل بسازیم، لذا مردم باید برای عبور از عرض خیابان از پلی که در مقابل شهرداری منطقه 9 ساخته شده استفاده کنند.

  علی امام مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه  نیز در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص علت تأخیر در افتتاح ورودی جنوبی مترو استاد معین گفت: توافقات اولیه با پیمانکار سابق صورت گرفته بود، اما هیچ گونه قراردادی منعقد نشده بود و پیمانکار به علت نوسانات ارزی حاضر به اتمام کار نشد.

  وی با اشاره به اینکه در حال انتخاب پیمانکار جدیدی برای اجرا و تکمیل این طرح هستیم، گفت: با شرایط موجود افتتاح ورودی جنوبی مترو استاد معین حداقل تا پایان سال 98 طول می‌کشد.

  با وجود این وضع و با توجه به توضیحات سازمان‌های مسئول باید گفت شرکت مترو تهران در خصوص تکمیل طرح‌های خود از زمانبندی تعیین شده عقب است و به دلیل نداشتن سازوکار قانونی برای الزام پیمانکاران به انجام همه تعهداتشان، بهره برداری از  این طرح با تأخیر یکساله مواجه خواهد شد.

  در این میان آنچه که مسلم و حتمی است ادامه مشکلات فراوان  شهروندان برای عبور از عرض خیابان آزادی در این محدوده است. مشکلاتی که با توجه به کندی اجرای طرح زیرگذر حداقل تا یکسال پابرجاست.

  در واقع باید گفت تاوان عقب افتادن شرکت مترو تهران از اجرای طرح‌های عمرانی را  مردم  منطقه  می‌دهند و علاوه بر مشکلات عدیده موجود در این زمینه، خطرهای جانی  برای شهروندان محتمل است.

  در این خصوص باید گفت سازمان‌های مسئول همچون شهرداری و مترو می‌توانند با اتخاذ تدابیر مسئولانه با ایجاد معبری امن در عرض خیابان و نصب چراغ ویژه عبور عابران پیاده و یا نصب پل عابر پیاده در نزدیکترین محل به ایستگاه مترو، علاوه بر ایمن سازی عبور شهروندان از عرض خیابان، خدمات رسانی شهری را نیز به نحو مطلوبی اجرایی و عملیاتی کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی