مدیران خودروعصر اعتبار

بانک مرکزی اعلام کرد

منابع صندوق پس انداز مسکن، ۴۱ درصد رشد کرد

عصر ساختمان- طبق آمارهای بانک مرکزی در تیر امسال منابع صندوق پس انداز مسکن با رشد ۴۱ درصد طی یک سال به ۹.۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

منابع صندوق پس انداز مسکن، ۴۱ درصد رشد کرد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از مهر، آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می دهد که در تیر امسال، سهم منابع صندوق پس انداز مسکن به میزان 9.2 هزار میلیارد تومان رسیده است. این رقم در تیر سال قبل به میزان 6.5 هزار میلیارد تومان گزارش شده بود. بنابراین طی یک سال منتهی به تیر 41 درصد به منابع صندوق پس انداز مسکن افزوده شده است. همچنین در 4 ماه نخست امسال 9.3 درصد به منابع صندوق پس انداز مسکن افزوده شده است که نشان تداوم اقبال به این بخش دارد.

  بانک مرکزی در کنار این آمار، میزان سپرده های کوتاه مدت و بلندمدت را نیز مشخص کرده است. بر اساس آمارهای بانک مرکزی در تیر امسال میزان سپرده های کوتاه مدت به 450 هزار میلیارد تومان رسیده که این رقم نسبت به تیرماه سال قبل افت منفی 23 درصدی را تجربه کرده است، اما در 4 ماه نخست امسال 14.5 درصد به منابع کوتاه مدت افزوده شده است.

  از سوی دیگر، حجم سپرده های بلندمدت نظام بانکی در تیر امسال به 830 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال قبل افزایش 64 درصدی را ثبت کرده است، اما در 4 ماه نخست امسال به میزان 1.1 درصد از سطح آن کاسته شد.

  رشد منفی سپرده های مدت دارد 4 ماه نخست امسال بی ارتباط به نوسان های بازار ارز و سایر بازارهای دارایی نبوده است. این موضوع نشان می دهد که بخشی از سپرده های بلندمدت روانه این بازارها شده است، اگرچه نمی توان اظهارنظر دقیقی در خصوص حجم منابع خارج شده از بانک ها که وارد بازار دارایی می شوند، عنوان کرد.

  بر اساس آمارهای گزارش بانک مرکزی حجم نقدینگی در تیر امسال به 1602 هزار میلیارد تومان رسیده است آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در تیرماه حدود 19.5 هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه شده، به بیان دیگر در هر روز تیرماه، 650 میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده شد.

  نکته نگران‌ کننده نقدینگی، تداوم روند رو به رشد آن در ماه‌های جاری است، اما نکته امیدوارکننده این است که نرخ رشد آن در بازه‌های زمانی کاهش یافته است. رشد ماهانه نقدینگی در تیرماه معادل 1.2 درصد ثبت شده، که این رقم در مقایسه با آمار خرداد با ثبت رقم 2درصد، روند نزولی را ثبت کرده است.

  نقدینگی در بازه‌های زمانی دیگر نیز رشد کمتری را نسبت به دوره‌های مشابه سال قبل داشته است. در 4 ماه نخست امسال 4.7 درصد به حجم نقدینگی افزوده شده، این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل رشد نقدینگی به میزان 6.4 درصد بوده است. از سوی دیگر، رشد نقطه به نقطه نقدینگی در تیر ماه به سطح 20.1 درصدی رسیده است، که این رقم در خرداد ماه امسال 20.4 درصد ثبت شده بود. همچنین در تیرماه سال 1396، رشد نقطه به نقطه این متغیر پولی 23.3 درصد بوده است.

  نقدینگی از دو جزء اصلی پول و شبه پول تشکیل شده است. در ادبیات اقتصادی پول معادل سپرده‌های دیداری، اسکناس و مسکوک است، که این جزء نقدینگی اصولا خاصیت تورمی دیگری نسبت به جزء دیگر یعنی شبه پول دارد. شبه پول نیز معادل سپرده‌های غیردیداری معرفی می‌شود.

  بر اساس آمارهای بانک مرکزی در تیر امسال حجم پول 214 هزار میلیارد تومان گزارش شده است. مطابق این آمار، رشد نقطه به نقطه پول نخستین‌ماه تابستان به سطح 34.7 درصد رسیده، این رشد بالاترین سطح طی نیم دهه گذشته بوده است. حجم شبه پول در تیر امسال 1387 هزار میلیارد تومان بوده است. در تیر ماه رشد نقطه به نقطه شبه پول به 18.1 درصد رسیده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو