مدیران خودروعصر اعتبار

۱۰ آرشیتکت برتر جهان

عصر ساختمان- ۱۰ آرشیتکت برتر جهان

۱۰ آرشیتکت برتر جهان
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰:۰۰


  سانتیگو کالاتراوا
  کالاتراوا یکی از مشهورترین مهندسین معمار معاصر است که در سال 1951 میلادی در اطراف شهر والنسیا اسپانیا متولد شده است. او در والنسیا تحصیلات معماری خود را در مدرسه هنر و معماری به پابان رساند و پس از آن به موسسه فنی فدرال سوییس رفت و پس از اتمام تز دکترای رشته مهندسی سازه تحت عنوان «چین خوردگی قاب‌های سه بعدی» به جرگه معماران پیوست.
  موزه علوم و هنر شهر والنسیا در اسپانیا، تالار موسیقی تنریفه در جزیره اسپانیایی تنریفه، موزه هنر میلواکی در ویسکانسین آمریکا و برج پیچنده در مالمو سوئد مهمترین آثار این آرشیتکت هستند.

   

   


  رنزو پیانو
  رنزو پیانو در سال 1937 در جنووا ایتالیا چشم به جهان گشود و تحصیلات خود را در دانشکده معماری فلورانس آغاز کرد و  در سال 1964 با پایان نامه‌ای در مورد «ساختمان‌های عربی در قسمتهای داخلی لیگوریا» فارق‌التحصیل شد. او در دهه 70 میلادی برای طراحی مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو با ریچارد راجرز همکاری داشت.ساختمانهای اداری B&B italia در نووه دراته کومو، مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو در پاریس، ولت‌اشتادهاوس در کلن آلمان، ساختمان مرکز علم و تکنولوژی ملی هلند و ساختمان آکادمی علوم ایالت کالیفرنیا در سانفرانسیکو آمریکا از مهمترین آثار تکمیل شده این مهندس هستند.

   


  نورمن رابرت فاستر
  فاستر در یک خانواده کارگری در شهر منچستر انگلیس زاده شد. وقتی تنها 16 سال داشت مرسه را ترک کرد و بهخدمت نیروی هوایی پادشاهی درآمد. مشهورترین اثار او طرح گنبد مجلس ملی آلمان در برلین و بنای مشهور به «خیارشور» در لندن هستند.ورشگاه نیوکمپ، مرکز تجارت جهانی (ساختمان شماره 2)، فروگاه بین‌امللی کویت و ساختمان پارلمان آلمان دیگر آثار مهم این ارشیتکت انگلیسی است.

   

   


  فرانک گری
  فرانک گری در سال 1929 میلادی در یک خانواده یهودی در شهر تورنتو کانادا به دنیا آمد. او در وجانی به آمریک مهاجرت کرد و در دانشگاه جنوب کالیفرنیا به تحصیل در رشته معماری پرداخت. سال 1956 در دانشگاه هاروارد به تحصیل در رشتهٔ برنامه‌ریزی شهری پرداخت و هم‌زمان در دفتر ویکتور گروئن مشغول به کار شد. او اکنون شهروند ایالات متحده و ساکن لس آنجلس است.مهمترین آثار گری گالری هنر انتاریو در تورنتو، خانه رقصان در پراگ، جمهوری چک و تالار کنسرت والت دیسنی اشاره کرد.


  ریچارد راجرز
  ریچارد جُرج راجرز معمار ایتالیایی‌تبار بریتانیایی است. از وی به عنوان یکی از جسورترین و جریان‌سازترین معماران مدرن سده کنونی یاد می‌شود. او در دانشگاه ییل درس خواند و مدتی با نورمن فاستر همکاری می‌کرد.در سال 1999 گنبد هزاره لندن را طراحی کرد که در طراحی آن از صور فلکی الهام گرفته است. ساختمان لویدزو و ترمینال 4 فرودگاه مادرید دیگر شاهکارهای این هنرمند معاصر هستند.


  ایرو سارینن
  سارینن در سال 1910 در فنلاند به دنیا آمد 13 سال بعد همراه با خانواده به آمریکا مهاجرت نمود. پدر او معمار سرشناسی بود و ایرو تحت تدریس پدرش در آکادمی هنر میشیگان قرار گرفت. ایرو در حرفه‌اش روشهای جدید و متنوع ابداع می‌کرد هرجند در زمان زندگی اش از سوی معماران هم دوره خود نادیده گرفته شد و گاه مورد تمسخر قرار می‌گرفت امروزه به عنوان یکی از استادان معماری آمریکایی سده بیستم به شمار می‌آید.
  از مهمترین آثار به جا مانده ار سارینن می‌توان به سازه یادبود توسعه ملی جفرسون، آزمایشگاه بل لبز در نیوجرسی و ترمینال فرودگاه جان اف کندی اشاره کرد.


  فیلیپ کورتلیو جانسون
  فیلیپ جانسون در سال 1906 در اوهایو چشم به جهان گشود، 26 سال بعد او بخش معماری و طراحی را در موزه هنر مدرن نیویورک تأسیس کرد. بعدتر در 1978 او به عنوان عضو هیئت امنای موزه، مدال طلای مؤسسه معماران آمریکا را دریافت کرد و در سال 1979 او موفق به دریافت جایزه نخستین دوره از جایزه معماری پریتزکر شد. او دانشجوی مدرسه تحصیلات تکمیلی معماری و طراحی دانشگاه هاروارد بود. جانسون در سال 2005 در اقامتگاه شیشه‌ای معروفش از دنیا رفت.برج سونی، ی پی جی پلیس، کاتدرال کریستال و خانه شیشه ای مهمترین آثار معماری این هنرمند بزرگ هستند.

   


  لودویگ میس ون در روهه
  میس فن در روهه در سال 1886 به دنیا آمد و در سال 1969 از دنیا رفت. میس ون در روهه در کنار والتر گروپیوس و لو کوربوزیه به عنوان استادان پیشرو در معماری مدرن شناخته می‌شوند. وی در جستجوی یک روش منطقی بود که باعث هدایت فرایند خلاق طراحی معماری شود. او بخاطر استفاده از کلمات کوتاه «کمتر بیشتر است» و «خداوند در جزییات است» شهرت دارد. کتابخانه یادبود مارتین لوتر کینگ جونیور در واشینگتن، برج‌های لافایت واقع در دیترویت و ورودی موزه Neue Nationalgalerie در برلین از شاهکارهای مهم و معروف این آرشیتکت بزرگ هستند.

   


  فرانک لوید رایت
  فرانک لوید در سال 1867 چشم به جهان گشود و به عنوان مشهورترین معمار تاریخ آمریکا شناخته می‌شود. او معمار، طراح داخلی و نویسنده آمریکایی است که بیش از هزار بنا و سازمان طراحی و پانصد ساختمان را کامل کرده استرایت آثار فراوانی از خود بر جای گذاشته. از مشهورترین آثار وی می‌توان به مرکز مردمی شهرستان مارین، امارت فالینگ واترز و  موزه سلیمان رابرت گوگنهایم اشاره کرد.

   


  آنتونی گادی ای کُرنت
  آنتونی گادی معمار کاتالونیایی از بزرگ‌ترین معماران دو قرن اخیر شناخته می‌شود. عمدهٔ شهرت او به خاطر سبک منحصر به فرد و غریب و بسیار شخصی آثارش در شهر بارسلون است. او در سال 1852 به دنیا آمد و در ژوئن 1926 چشم از جهان بربست. گادی زندگی‌اش را وقف حرفه‌اش معماری کرد و تا پایان عمر مجرد ماند. گفته می‌شود آنتونی یک‌بار در سال 1884 مجذوب معلمی به نام جوزفا موره شد، ولی این علاقه یک‌طرفه بود.کازا میلا در بارسلون مشهورترین شاهکار معماری تکمیل شده گادی است. همچنین کلیسای ساگرادا فامیلیا که از سال 1884 در دست ساخت است و تکمیل آن تا سال 2026 طول خواهد کشید دیگر اثر مشهور این معمار بزرگ است.

   

  پورسعیدخلیلی