مدیران خودروعصر اعتبار

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن:

۷هزارمیلیاردتومان نقدینگی مسکن یکم

عصر ساختمان- یک مقام مسئول گفت: تا کنون بر اساس پیش بینی ها باید ۳۶۰ هزار فقره حساب صندوق مسکن یکم افتتاح می شد که در حال حاضر ۱۲۰ هزار فقره حساب بیش از برنامه افتتاح شده است.

۷هزارمیلیاردتومان نقدینگی مسکن یکم
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از مهر، ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره آخرین آمار صندوق پس‌انداز مسکن یکم گفت: این صندوق در خرداد ماه 94 آغاز به کار کرد که تا نیمه مرداد ماه بیش از 480 هزار فقره حساب افتتاح شده که تعداد سپرده‌های زنده این صندوق بیش از 353 هزار فقره است.

  وی ادامه داد: بیش از 70 هزار میلیارد ریال مجموع انباشت منابع در حساب‌های زنده صندوق پس‌انداز یکم تاکنون است. همچنین تعداد واحدهای مسکونی که از تسهیلات محل این صندوق خریداری شده است، بیش از 62 هزار و 400 واحد اعلام شده که مجموع تسهیلات این واحدها 46 هزار و 700 میلیارد ریال برآورد می‌شود. 20 هزار و 620 واحد فروخته شده از محل تسهیلات صندوق یکم متعلق به زوجین با مجموع 21 هزار و 21 میلیارد ریال بوده است.

  مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن افزود: با توجه به طراحی‌هایی که برای صندوق پس‌انداز مسکن یکم انجام گرفته بود، پیش‌بینی کرده بودیم سالانه 120 هزار فقره حساب افتتاح شود. در حال حاضر که سه سال تمام از زمان افتتاح حساب‌های صندوق مسکن یکم گذشته است، بر اساس پیش‌بینی‌ها باید تاکنون بین 360 تا 370 هزار فقره حساب مسکن یکم افتتاح می‌شد، ولی این پیش‌بینی‌ها درست نبود و در حال حاضر 480 هزار حساب صندوق یکم در این بانک افتتاح شده است.

  صندوق مسکن یکم با کمبود منابع مواجه نشد

  رحیمی انارکی خاطرنشان کرد: از آنجایی که متناسب با مدل طراحی شده، از تسهیلات مسکن یکم استفاده نشده، به همین دلیل تاکنون با کمبود منابع مواجه نشده‌ایم اما همیشه در صندوق پس‌انداز مسکن یکم با یک نگرانی در زمینه کمبود منابع به دلیل تجارب تاریخی روبرو هستیم.

  وی یادآور شد: در صورتی که با کمبود منابع در صندوق یکم مواجه شویم، به سرعت از سایر منابع استفاده خواهیم کرد؛ زمان احتمالی مواجهه با کمبود منابع مشخص نیست و تابع شرایط بازار مسکن خواهد بود. همچنین سایر بازارها نیز بر بازار مسکن اثرگذار است چرا که نقدینگی قابل توجهی در جامعه در جریان است و این 1500 هزار میلیارد تومان نقدینگی موجود در جامعه در هر زمان می‌تواند بازارها را تحت تأثیر خود قرار دهد همان‌گونه که در چند ماه گذشته چنین شرایطی را در بازارهای سکه و ارز مشاهده کردیم.

  احتمال خروج نقدینگی از صندوق مسکن یکم

  مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن اظهار کرد: در صورت بازگشت تلاطمات به بازارها، احتمال دارد شاهد خروج نقدینگی سنگینی از این بانک باشیم، بنابراین پیش‌بینی‌های لازم برای مواجهه با چنین فضایی را اندیشیده‌ایم و اجازه نخواهیم داد صندوق مسکن یکم با کمبود منابع روبرو شود.

  وی ادامه داد: طبق مدلی که پیش‌بینی کرده‌ایم، این صندوق در بخشی از آن که شامل ورودی افتتاح‌کنندگان حساب است، جلوتر از پیش‌بینی‌ها عمل می‌کند ولی در بخش دیگر، عقب‌تر از مدل‌ طراحی شده در جریان است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو