عصر اعتبار

استاندارد، حقله مفقوده ساختمان سازی

عصر ساختمان:عضو کمیسیون عمران مجلس تراکم فروشی را ناشی از نبود منابع مالی پایدار شهرداری ها خواند و گفت: متاسفانه در اکثر ساخت و سازهای شهری مقررات و ضوابط شهرسازی رعایت نشده است.

استاندارد، حقله مفقوده ساختمان سازی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل از خانه ملت، علی نعمت چهاردولی،  با بیان اینکه شهرداری‌ها، سازمان نظام مهندسی و در راس آن وزارت راه و شهرسازی در تراکم فروشی مسئول هستند، تصریح کرد: باید دانست چرا با وجودی که کشور ما وارث فرهنگ، تمدن و معماری اسلامی است اما در  نما و ساخت شهرها اصول شهرسازی ایرانی- اسلامی رعایت نمی شود؟ چه اتفاقی افتاده که در حال حاضر پایتخت کشور به پارکینگی برای ماشین ها تبدیل شده است.

  اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی در رفع ریشه ای مشکلات حوزه شهری موثر است
  نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی را در رفع ریشه ای مشکلات حوزه شهری موثر خواند وگفت: متاسفانه بسیاری از دلالان و واسطه‌گران از طریق فروش تراکم سودهای بی‌ضابطه وکلانی را به جیب زده اند در حالی که  اگر اصول شهرسازی در شهرهای کشور رعایت می شد در حال حاضر شاهد فشرده‌تر شدن ساختمان‌ها و بی نظمی در نمای ساختمان‌ها نبودیم.

  تراکم فروشی در کشور ریشه در کمبود منابع مالی شهرداری ها دارد
  این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه اشکال عمده و ریشه ای در موضوع تراکم فروشی نبود منابع مالی پایدار برای شهرداری ها است، افزود: چون شهرداری ها از منابع مالی پایدار برخوردار نیستند از این رو با ارائه مجوزهای غیرقانونی برای ساخت و سازها و تراکم فروشی اقدام به تامین منابع مالی مورد نیاز خود می‌کنند در حالی که اگر جلوی این کار گرفته نشود خطر عدیده ای را در آینده متوجه شهرهای کشور می کند زیرا اگر قرار بر تراکم فروشی باشد باید بر اساس یک مطالعه دقیق این کار انجام شود.

  نقش ضعیف و فراموش شده نظام مهندسی در ساختمان سازی
  وی با انتقاد از نقش ضعیف و فراموش شده نظام مهندسی در ساختمان سازی، تصریح کرد: در حالی که باید در تراکم فروشی ها به اصول و فاکتورهایی مانند جنس خاک، نور، امنیت، گودبرداری، متراژ کوچه و خیابان و ...توجه شود ولی متاسفانه دستورالعمل های نظام مهندسی در ساختمان سازی ها رعایت نمی شود که  در همین زمینه شاهدیم که در خیابان‌های شمال تهران با عرض کم  برج‌های چندین طبقه ساخته شده که این ناهمگونی موجب بروز حجم بالای ترافیک شده است.
  این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: مثلا در بخش هایی از کشور آلمان به بیشتر از چهار طبقه مجوز ساخت نمی دهند یعنی تمامی ساختمان ها 4 طبقه هستند و بر اساس شرایط اقلیمی، جنس خاک، نوع آب و هوا، وضعیت مسکن های جانبی  مجوز چندمرتبه سازی داده اند در حالی که در پایتخت کشور ما در یک کوچه 6 متری که به بیشتر از 4 طبقه نباید مجوز داد شاهد ساخت ساختمان هایی 10 طبقه هستیم.
  عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه دستگاه ها و سازمان های مرتبط با حوزه شهری به صورت جزیره ای عمل می کنند، یادآور شد: متاسفانه دستگاه های مرتبط با حوزه شهری در بحث ساختمان سازی هر کدام جداگانه به وظایف خود عمل می کنند بدون اینکه در این خصوص با هم همکاری لازم را داشته باشند.

  باید مدیریت واحدی میان دستگاه‌های مرتبط با حوزه شهری ایجاد شود
  چهاردولی با بیان اینکه باید مدیریت واحدی میان دستگاه های مرتبط با حوزه شهری برای جلوگیری از تخلفات ایجاد شود، ادامه داد: شهرداری‌ها، سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی باید سازوکارهای لازم را برای جلوگیری از تراکم فروشی و رفع مشکلات حوزه شهری اتخاذ کنند به طوری که اگر قرار بر صدور مجوزهای ساخت و ساز باشد بر اساس توافق همگانی و امضای  دستگاه های مرتبط انجام شود.

  ضرورت برنامه ریزی برای جلوگیری از تراکم فروشی
  نماینده مردم ملایر در مجلس نهم، بر ضرورت برنامه‌ریزی برای جلوگیری از تراکم فروشی در سال جاری تاکید کرد و افزود: از آنجایی که در سال 94 بازار مسکن در حالت رکود بود بنابراین کمتر شاهد تراکم فروشی بودیم که البته طبق پیش بینی ها ممکن است این رکود سه الی چهار سال ادامه داشته باشد.

  انتقاد از روند حذف پارکینگ در ساختمان سازی
  عضو کمیسیون عمران در مجلس نهم، از روند حذف پارکینگ در ساختمان سازی انتقاد کرد و گفت: با توجه به مصوبات سال های اخیر شورای شهر، چنانچه سازنده ها به هر دلیلی نتوانند حداقل پارکینگ مورد نیاز ساختمانی را تامین کنند با پرداخت عوارض پارکینگ را از ساختمان حذف می‌کنند در حالی که این امر برخلاف اصول شهرسازی است و در آینده مشکلات جبران ناپذیری را در کشور ایجاد خواهد کرد.

  دولت باید در موضوع تراکم فروشی به صورت جدی ورود کند
  نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت باید در موضوع تراکم فروشی به صورت جدی وارد شود، تصریح کرد: البته می توان قواعد تراکم فروشی را به عنوان یک طرح یا لایحه در مجلس نیز تصویب نمود که مجوز چندمرتبه سازی بر اساس شاخص های مختلف توسط سه مرجع ذی ربط یعنی نظام مهندسی، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها صورت گیرد زیرا در حال حاضر نتیجه جزیره ای عمل کردن دستگاه های ذی ربط را در اکثر کلانشهرها شاهد هستیم.

  لزوم کنترل بلندمرتبه سازی در کشور
  چهاردولی، افزود: برای کنترل بلندمرتبه سازی در کشور باید این سه دستگاه ذی ربط یک مرجع مرکزی تصمیم گیری داشته باشند که نظر هر کدام از این دستگاه‌ها در صدور مجوزهای ساخت وساز درنظر گرفته شود.
  نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در آینده ای نزدیک با وجود کمبود نقدینگی در کشور موج ساخت و سازهای جدید شروع  و افرادی که دنبال پول های هنگفت یک شبه هستند پول های خود را از بانک ها خارج و در بخش مسکن هزینه می کنند از این رو در حال حاضر باید به فکر راهکاری برای جلوگیری از بلندمرتبه سازی های غیراصولی در کشور باشیم و در این مورد چاره اندیشی اساسی شود چرا که شرایط کشور نشان می دهد که بعد از هر رکود مسکن درکشور که ممکن است بین یک الی 5 سال طول بکشد مجددا رونق زیادی را در بحث مسکن شاهد خواهیم بود.

  تراکم فروشی‌های غیراصولی در مناطق مختلف پایتخت
  عضو کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی، از فروش نامناسب و غیراصولی  تراکم در مناطق مختلف پایتخت انتقاد کرد وافزود: فروش غیراصولی تراکم در برخی از مناطق تهران به نحوی است که در دادن مجوز برای ساخت یک برج هیچ توجهی از سوی مسئولان شهرداری نسبت به زلزله خیز بودن زمین آن نمی شود در حالی که همین امر سبب شده که بلندترین ساختمان های کلانشهر تهران روی گسل یا در نزدیکی آن ساخته شوند.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو