عصر اعتبار

عضو هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران:

قانون نظارت بر ساخت و ساز را به مهندسان حرفه ای واگذار کرده است

عصر ساختمان:عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، آیین نامه اجرایی ماده ۳۳ و مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، نظارت بر امور ساخت و ساز کشور را به مهندسان حرفه ای واگذار کرده است.

قانون نظارت بر ساخت و ساز را به مهندسان حرفه ای واگذار کرده است
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل از ایرنا، مهدی روانشادنیا، افزود: این در حالی است که شهرداری تهران در یک دستورالعمل غیرقانونی به دفاتر خدمات الکترونیکی و شهرداری های مناطق، در فرآیند صدور پروانه های ساختمانی رویه ارجاع نظارت توسط سازمان نظام مهندسی را حذف کرده است.
  عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ایران افزود: قانون نه تنها به سازمان نظام مهندسی، اجازه تنظیم روابط و نظارت داده، بلکه ورود نظام مهندسی را به انجام امور و همکاری در زمینه خدمات مشاوره حقوقی، اجرای ایمن کارها، استاندارد مصالح و حتی همکاری با دستگاه های مربوط با سوانح و بلایا تصریح کرده است.
  به گفته این عضوهیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران، در شرایطی که عوارض ساخت شهرداری تهران در سال 1395 بیش از 20 درصد افزایش یافته است، چرا باید در یک رقابت بی ضابطه بدون هر نوع هماهنگی یک اقدام غیر قانونی انجام گیرد؟
  وی تاکید کرد: یک سال افزایش عمر مفید ساختمان ها بیش از 40 هزار میلیارد ریال به اقتصاد ملی کمک می کند و مهندسان با ساخت و ساز کیفی باید در راستای تامین منافع ملی و حرفه ای به رسالت خود در این بخش عمل کنند.
  به گزارش ایرنا، در دستورالعمل جدید شهرداری تهران به دفاتر خدمات الکترونیک و شهرداری مناطق علاوه بر اینکه سازمان نظام مهندسی به عنوان مرجع نظارت بر امور ساخت و ساز از فرآیند صدور پروانه های ساختمانی حذف شده، بلکه کنترل نقشه های فاز دوم و نقشه های فنی و ملکی ساختمانی نیز از این فرآیند از اول امسال حذف شده است.
  سازمان نظام مهندسی استان تهران به محض اطلاع از این دستورالعمل موضوع را به مراجع قانونی و وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد و معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی در نامه ای به شهرداری تهران خواستار لغو این دستورالعمل شده است.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک ۲۰۱۸
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو