عصر اعتبار

ضرورت جلوگیری از ساخت و سازهای بی قاعده در پایتخت/مجوزها بر اساس طرح جامع شهری صادر شود

عصر ساختمان- نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، با انتقاد از ساخت و سازهای بی قاعده در پایتخت، گفت: شهرداری باید به صورت قاطع و جدی از ادامه روند چنین ساخت و سازهای غیراصولی و بی قاعده جلوگیری کند.

ضرورت جلوگیری از ساخت و سازهای بی قاعده در پایتخت/مجوزها بر اساس طرح جامع شهری صادر شود
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل ازخانه ملت، در واکنش به اظهارات مطرح شده از سوی یکی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر اینکه ساخت و سازهای عجیب و غریبی در سطح شهر در حال انجام است، گفت:  اصولا شهر تهران استاندارد لازم را برای ساخت و ساز ندارد و از گذشته تاکنون به مسائلی مانند ترافیک، مسائل زیستی، فرهنگی، اجتماعی  و به ویژه زیبایی شناسی  در حوزه ساخت و ساز بی توجهی شده است.

  نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت جلوگیری از ساخت و سازهای بی قاعده در پایتخت تاکید کرد و افزود: شهرداری باید به صورت قاطع و جدی از ادامه روند چنین ساخت و سازهای غیراصولی و بی قاعده جلوگیری کرده و اجازه ندهد که افراد با سودجویی چهره  شهر را نامطلوب جلوه دهند.

  این نماینده مردم در مجلس نهم، از روند قطع درختان و تخریب باغ های پایتخت برای برج سازی انتقاد کرد و یادآور شد: متاسفانه در شمال تهران افراد با تخریب باغ ها و قطع درختان اقدام به ساخت برج هایی 20 طبقه و حتی بالاتر از آن کرده اند.

  وی بر ضرورت رعایت تعادل و توازن در ساختمان سازی تاکید کرد و افزود: متاسفانه این مسائل از گذشته تاکنون در کلانشهر تهران رعایت نشده و هنوز در کوچه ها شاهد احداث ساختمان هایی نافرم و ناهماهنگ هستیم در حالی که اگر شهرداری بر ساخت و سازهای بی قاعده نظارت  نداشته باشد پایتخت درآینده با مشکلات جدی روبرو خواهد بود.

  عارفی با بیان اینکه مجوزهای ساخت و ساز بنابر یک برنامه بلندمدت و جامع شهری باید صادر شود، گفت: عدم رعایت توازن و تعادل در نظام شهری باعث بروز تبعات اجتماعی زیادی  مانند افزایش ترافیک و ... شده البته هر چند در حال حاضر در نحوه ساخت و سازها دچار چالش و بحران هستیم ولی در آینده این وضعیت بحرانی تر خواهد شد.

  نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس،  تخریب ساخت و سازهای بی قاعده و غیراصولی را در پایتخت ضروری خواند و یادآور شد: همانطور که پیشتر نیز گفتیم شهرداری باید در ابتدا چنین مجوزهایی را صادر نکند ولی اگر چنین ساخت و سازهایی شکل بگیرد باید اقدام به تخریب بنا کند البته  باید با مجوزدهندگان نیز به صورت جدی برخورد کرد.

  نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون و برنامه جامع برای ساختمان سازی در کشور نداریم، گفت: در حال حاضر مشکل ما نبود یک برنامه و قانون است که تعیین کند ساخت و سازها بر چه اساسی باید انجام شود بنابراین بهتر است برنامه جامع و قانونمندی برای همه شهرهای کشور طراحی شود.

  این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: این برنامه جامع باید بدین شکل باشد که یک برنامه 100 ساله مانند میزان فضای سبز، چگونگی عرض خیابان ها، مسیر تردد حل و نقل عمومی و مترو، نحوه ساخت پیاده روها در آن پیش بینی شده باشد، بهتر است در هنگام ساخت و سازها به مسائل زیست محیطی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی توجه شود.

  نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شورای شهرها باید نظام جامع شهری را طراحی کنند، تصریح کرد: همچنین وزارت راه و شهرسازی باید با همکاری شوراهای شهرها نظارت دقیقی بر طراحی نظام شهری داشته باشد البته دولت نیز باید در قالب شورای عالی معماری و شهرسازی، تکلیف و وظیفه خود را به درستی انجام دهد و همچنین شوراهای شهرها به عنوان ناظر از سوی شهروندان این موضوع را مدیریت و قانونمند کنند.

  عبدالحسین مختاباد یکی از اعضای شورای شهر تهران طی روزهای اخیر با اشاره به ساخت و سازهای سطح شهر تهران، گفت: ساخت‌وسازهای عجیب و غریب در سطح شهر تهران در حال احداث است، این افراد زرنگ چه کسانی هستند که می‌توانند چنین مجوزهایی اخذ کنند؟

  وی، ادامه داد: بهتر است این ساختمان‌ها تخریب شوند تا عده‌ای فکر نکنند شهرداری دچار مشکل اقتصادی شده و برخی می‌توانند زرنگی کنند و این ساختمان‌ها را بسازند.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو