عصر اعتبار

نامتعادل بودن ساخت و ساز منطقه ۲۲ نیاز به اثبات دارد ؟

عصر ساختمان:موضوع ساخت وسازهای بی رویه درمنطقه ۲۲ تهران ،امری است که بارها اززبان متولیان مربوطه گفته شده است.این معضل به حدی حاد شد که اعضای شواری شهر تهران بارها دراین باره هشدار دادند وچند نفرازاعضای آن دراظهارنظرهای مختلفی درباره این مهم اظهار نظرکردند.

نامتعادل بودن ساخت و ساز منطقه ۲۲ نیاز به اثبات دارد ؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل از صما، دراین زمینه علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر ساخت و سازهای بی‌رویه در منطقه 22 خاطر نشان کرد: کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران باید به این موضوع ورود کند و از صدور مجوزهای بی‌رویه جلوگیری کند.

  وی گفت: این کمیسیون باید پرونده‌هایی را که در مراحل مختلف صدور پروانه و یا در حال ساخت و ساز قرار دارند را مورد بررسی قرار دهد.

  همچنین اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران نیز ضمن اشاره به اینکه منطقه 22 یکی از مناطق ارزشمند شهر تهران محسوب می‌شد، بیان داشت: متاسفانه به دلیل بی‌توجهی به ساخت ‌و سازهای بی‌رویه و پایین بودن کیفیت ساخت و سازها ، شاهد بوجود آمدن بافت فرسوده در آینده ای نزدیک در این منطقه خواهیم بود.

  همچنین احمد حکیمی‌پور رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران نیز در ارتباط با منطقه 22 گفت: متاسفانه شرایط به وجود آمده در منطقه 22 مشکلات بسیاری را از لحاظ جمعیتی، زیرساخت‌ها و امکانات و همچنین حمل و نقل ایجاد کرده است و همه این موارد عدم تعادل در منطقه 22 را نشان می‌دهد که البته همه مشکلات به شهردار فعلی برنمی‌گردد.

  علاوه براین چمران رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه منطقه 22 برای این شرایط و ساخت و سازهای بی‌رویه طراحی نشده بود، گفت: حداکثر جمعیتی که برای این منطقه پیش‌بینی شده بود 400 هزار نفر بود و پیش‌تر قرار بود کمبود خدمات شهر تهران و مکان‌های تفریحی در منطقه 22 احداث شود.

  وی با تاکید بر اینکه نباید واحدهای تجاری در منطقه 22 احداث شود، گفت: ضرورت دارد که در طرح تفصیلی منطقه 22 تجدیدنظر شود و تا قبل از تصویب طرح جدید، ساخت و سازها در این منطقه متوقف شود.

  اما علاوه براعضای شورای شهر تهران،وزارتخانه راه وشهرسازی نیزدراین زمینه بارها هشدار داد به طوری که رئیس شورای‌عالی معماری و شهرسازی با اعلام تلاش‌های شورای‌عالی معماری و شهرسازی برای ایجاد آگاهی‌بخشی در جامعه گفت: هیچ ضابطه‌ای اجازه ساخت و ساز در منطقه 22 را نمی‌دهد و ساخت وسازهای اخیر مسیر قانونی کمیسیون‌های ماده 5 را طی نکرده است.

  وی با اشاره به ساخت و ساز شهرک های بزرگ در این منطقه تاکید کرد: صدور پایان کار این ساختمان ها باید منوط به تامین سرانه های آموزشی و خدماتی باشد.

  اما جالب است درمقابل این اظهار نظرها اخیرا شهردار منطقه 22 دراظهارنظری تامل برانگیز اعلام کرده است که خوشبختانه در چندسال گذشته هیچگونه ساخت و ساز غیرمجازی در منطقه 22 نداشته ایم .

  او در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آقای حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه قبلی خود به ساخت و سازهای غیرمجاز و خارج از طرح تفضیلی در منطقه 22 اشاره کرده است، گفته این ادعا را اول ایشان اثبات کند و بعد ما پاسخ می دهیم و هنوز مستنداتی در این زمینه به بنده و شهرداری تهران ارائه نشده است .

  شهردار منطقه 22 درحالی خواستار ارائه مستندات از سوی وزارتخانه راه وشهرسازی شده است ،که بی ضابطه بودن ساخت وسازهای این منطقه امری کاملا بدیهی است .

  دراین زمینه چندی پیش عباس آخوندی به ارائه خاطره ای دراین زمینه پرداخت وگفت: وقتی منطقه 22 تهران طراحی می‌شد مرحوم کازرونی اصرار داشت که این منطقه به عنوان دالان باد تهران کوتاه‌مرتبه و با حداکثر فضای سبز باقی بماند و می‌گفت اگر طرحی هم تصویب شود اجرای آن باید در طول 25 سال و به صورت تدریجی باشد. ولی آیا این همه ساختمان‌هایی که در این منطقه احداث شد واقعا برای پاسخ به نیاز تهران بود؟ آیا این همه ساختمان بلند که جریان باد تهران را متوقف کرده است هیچ سازگاری با اندیشه ایران‌شهری و کیفیت شهر برای زندگی دارد؟

  به هرروی به نظر می رسد که با توجه به اظهارات شهردار منطقه 22،زمان آن رسیده است که وزارتخانه راه وشهرسازی با ارائه مستندات خود دراین زمینه اقدام به شفاف سازی کند .بدون شک شفاف سازی واطلاع رسانی دولت باعث خواهد شد که بسیاری ازاین مشکلات دراین زمینه مرتفع شود.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۳ روز پیش
  آرشیو