عصر اعتبار

پیش‌بینی بازار اجاره در تابستان + قیمت

عصر ساختمان- اجاره بها در زمستان ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۹.۳ درصد رشد داشته است اما با توجه به رشد بازارهای موازی، احتمال افزایش نسبی نرخ اجاره در تابستان ۱۳۹۷ وجود دارد.

پیش‌بینی بازار اجاره در تابستان + قیمت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، نرخ اجاره تابعی از قیمت مسکن، تورم و سودآوری بازارهای موازی است و در دو سه ماه اخیر متغیرهای اثرگذار بر بازار اجاره مسکن روند صعودی داشته‌اند.   اجاره بها در تهران طی اسفندماه 10.5 درصد و در مناطق شهری ایران طی سه ماهه چهارم سال قبل 9.3 درصد  نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد داشته است. این در حالی است که قیمت مسکن 29.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، قیمت سکه 59 درصد و قیمت دلار در بازارهای غیررسمی 57 درصد رشد را نسبت به آذرماه سال 1396 تجربه کرده‌اند. بنابراین انتظار می‌رود موجران نیز خود را با این تغییرات هماهنگ کنند. اما قطعا این رشد به اندازه سه بخش رقیب نخواهد بود؛ چرا که توان تقاضا نیز مولفه‌ای اثرگذار بر رشد اجاره بها است.

  با توجه به پایین بودن توان اقتصادی خانوارهای اجاره نشین و موجودی 490 هزارمسکن خالی در تهران و 2.6 میلیون مسکن خالی در کل کشور احتمال پرش ناگهانی نرخ اجاره دور از ذهن است، اما افزایش نسبی در تابستان امسال که فصل جابه‌جایی است قطعا رخ خواهد داد.

  مظنه اجاره بها در مناطق مختلف تهران بر اساس قراردادهای اردیبهشت 97

  محله

  متراژ

  سن بنا

  پول پیش (تومان)

  اجاره ماهیانه (تومان)

  استاد معین

  91 متر

  5 سال

  87 میلیون (رهن کامل)

  -

  آپادانا

  103 متر

  5 سال

  150 میلیون

  900 هزار

  ازگل

  117 متر

  6 سال

  48 میلیون

  3 میلیون و 600 هزار

  نارمک

  30 متر

  27  سال

  2 میلیون

  200 هزار

  شوش

  169 متر

  62 سال

  20 میلیون

  500 هزار

  امامت

  78 متر

  3 سال

  50 میلیون

  یک میلیون و 800 هزار

  شمس آباد

  66 متر

  14 سال

  45 میلیون

  یک میلیون و 200 هزار

  چهارصد دستگاه

  77 متر

  9 سال

  70 میلیون

  100 هزار

  قیطریه

  100 متر

  5 سال

  245 میلیون (رهن کامل)

  -

  صادقیه

  170 متر

  8 سال

  100 میلیون

  3 میلیون و 300 هزار

  آرژانتین ساعی

  50 متر

  8 سال

  114 میلیون (رهن کامل)

  -

  ونک

  100 متر

  22 سال

  185 میلیون (رهن کامل)

  -

  نرگس رزبان کارشناس بازار مسکن در بررسی روند بازار اجاره سال جاری با تائید این موضوع، گفته است: با توجه به اینکه مکانیزم اجاره ­داری در ایران مبتنی بر شیوه‌­ی سنتی است و اکثریت قریب به اتفاق موجرین، افرادی هستند که مسکن را به عنوان یک دارایی و با انگیزه حفظ قدرت خرید پول و به عبارتی با انگیزه سفته­ بازی خریداری می­ کنند، طبیعی است که میزان اجاره­ بها در تراز سودآوری سایر بازارها، تغییرات قدرت خرید پول (تورم) و قیمت مسکن قرار خواهد گرفت.

  وی خاطرنشان کرد: طی سالهای اخیر تولید مسکن از یک سو کاهش داشته و از سوی دیگر فزونی تولید در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90، پدیده افزایش تعداد خانه ­های خالی را به دنبال داشته است، بنابراین نمی­ توان قضاوت دقیقی از کمبود واحد اجاره­ ای در مجموعه بازار داشت، اما در سطح واحدهای کوچک متراژ با توجه به ساختار عرضه، با کمبود مواجه هستیم. طی سال­های اخیر بیش از 50 درصد واحدهای مسکونی ساخته شده مساحت بیشتر از 90 متر مربع داشته اند اما حداقل 60 درصد معاملات خرید و اجاره به واحدهای کمتر از 90 مترمربع اختصاص دارد که این نابرابری خود باعث رشد قیمت شده است.

  رزبان همچنین به تاثیرگذاری عوامل روانی بر تعیین نرخ اجاره بها اشاره کرد و افزود: عوامل روانی اغلب در سه ماهه دوم سال به دلیل تقارن با فصل نقل و انتقالات بروز می­ کند و در افزایش هیجانی اجاره ­بها اثرگذار است.

  در فروردین ماه 1396 معاملات مسکن شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل 6.3 درصد کاهش یافته اما قیمتها با کاهش 3.9 درصدی نسبت به ماه قبل 29.5 درصد رشد را نسبت به ماه مشابه سال قبل به ثبت رساند. در این ماه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی شهر تهران 5 میلیون و 530 هزار تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 29.5 درصد افزایش یافته است. شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن به ترتییب 10.4 و 9.3 درصد رشد نشان می‌دهد

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۰ ساعت پیش
  آرشیو