عصر اعتبار

اپوکسی و کفپوش های بدون درز را بهتر بشناسیم

عصر ساختمان :اپوکسی نوعی پلیمر است که در ساخت انواع رنگ با خواص ویژه کاربرد فراوانی دارد. این رزین که اصولا حاصل واکنش بیس فنل A با اپی کلروهیدرین است جهت ضد آب نمودن سطوح٬ تهیه انواع چسب٬ ابزار سازی٬ صنایع الکترونیک٬ صنعت ساختمان٬ هوا و فضا و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

اپوکسی و کفپوش های بدون درز را بهتر بشناسیم
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۶:۰۰

  خواص متفاوت انواع اپوکسی به نسبت ترکیب خشک کننده اپوکسی ( هاردنر)٬ پرکننده ای بنام فیلر و سایر افزودنی های آن مربوط می شود برای مثال این رزین به همراه الیاف آرامید در ساخت ملخ هلی کوپتر٬ کلاه خودهای جنگی٬ ساخت موتور راکت ها و کپسول های تحت فشار بکار می رود.
  کفپوش های اپوکسی یا به اصطلاح کفپوش های بدون درز(کفپوش های بهداشتی) از ترکیب مقدار مناسبی هاردنر به همراه رنگدانه ها تهیه می شود از این رو دارای تنوع رنگ زیادی بوده و کیفیت و دوام بالایی دارند و سال ها پس از اجرا نیازی به بازسازی نخواهند داشت. این کفپوش ها به سهولت بر روی تمامی سطوح سیمانی٬ سنگ، موزاییک و ... قابل اجرا هستند اما توصیه می شود جهت حصول بالاترین کیفیت٬ قبل از اجرا کلیه سطوح سیمانی مسطح و یک دست شوند. کفپوش های اپوکسی در کارخانجات خودرو سازی٬ انبار های صنعتی٬ صنایع نظامی صنایع غذایی٬ صنایع شیمیایی، داروسازی٬ کارخانجات شیر و لبنیات٬ کشتارگاه ها٬ سردخانه ها٬ بیمارستان ها٬ اتاق های تمیز و استریل مورد استفاده قرار می گیرند.
  انواع کفپوش های اپوکسی :
  ● کفپوش های ترافیکی اپوکسی که در ضخامت های متفاوت بر اساس نوع و میزان تردد قابل اجرا خواهند بود.
  ● کفپوش های اپوکسی آنتی استاتیک: این نوع کفپوش بر روی شبکه ای مسی در کف اجرا شده٬ میزان رسانایی را افزایش می دهد. از کفپوش های اپوکسی آنتی استاتیک در محل سرور ها سالن های تولید و مونتاژ قطعات الکترونیک و ... استفاده می شود.
  ● کفپوش های اپوکسی ضد اسید: این رزین ها که با اصلاح فرمولاسیون و افزودنی های ویژه٬ دارای خواص ضد اسیدی بالایی بوده و در بسیاری از کارخانجات باطری سازی٬ آزمایشگاه ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد.
  مزایای اجرای کفپوش بدون درز:
  1. هنگام اجرا دارای بوی کمی بوده که به مرور زمان از بین می رود.
  2. با جذب حداقلی آب٬ پوشش ضد آب مناسبی می باشد لذا به منظور جلوگیری از انتشار آلودگی های ناشی از نفوذ آب مورد استفاده قرار می گیرد.
  3. با اجرا بر روی بتن خواصی نظیر مقاومت فشاری٬ کشش و خمش را در آن به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد. برخی از انواع اپوکسی جهت ترک های بتون و آماده سازی آن جهت نصب بولت های تحت فشار و تنش بالا مورد استفاده قرار می گیرد.
  4. به جهت مقاومت سایشی بالا به عنوان کفپوش مکان های پر تردد٬ کف واگن های مترو٬ انبار ها٬ پارکینگ ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد.
  5. عایق مناسبی در برابر جریان الکتریسیته می باشد.
  6. قابلیت ترمیم در کوتاهترین زمان را دارد.
  7. قابلیت خط کشی و طراحی.
  8. زیبایی نهایی و صرفه اقتصادی این کفپوش از دیگر مزایای این کفپوش ها می باشند.

  توصیه های مهم در اجرای کفپوش های اپوکسی:
  1. لازم است قبل از اجرا سطوح از هرگونه چربی٬ اجزای سست و لغزنده پاک شده خشک شود.
  2. کفپوش در زمانی اجرا شود که دمای محیط بین 5 تا 45 درجه سانتی گراد باشد.
  3. قبل از مخلوط نمودن روکش و هاردنر لازم است روکش به مدت حدود 2 دقیقه میکس شود.
  4. پس از اجرا می توان تجهیزات را توسط تینر اپوکسی شستشو داد.
  5. در هنگام اجرا لازم است حتما از دستکش صنعتی و ماسک استفاده شود.
  6. پس از مخلوط نمودن مواد حداکثر تا یک ساعت باید پوشش بر روی کف اجرا شود.
   

   

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
  آرشیو