مدیران خودروعصر اعتبار

رئیس اتحادیه طلا و جواهر خبر داد

افزایش وام مسکن تاثیری بر قیمت طلا ندارد

عصر ساختمان:کشتی آرای گفت: طرح صندوق مسکن یکم تاثیری بر بازار طلا ندارد و مصنوعات طلا تنها برای سپرده‌های بانکی به پول تبدیل شده‌اند که بعید می‌دانم کسی داشته‌های طلایی خود را به پول تبدیل کند.

افزایش وام مسکن تاثیری بر قیمت طلا ندارد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل از بانکداران 24 (Banker)،شورای پول و اعتبار در تصمیم اخیر خود سقف تسهیلات صندوق مسکن یکم را برای زوجین افزایش داد و هر کدام از زوج‌ها این امکان را دارند تا به تنهایی وام خرید اولین مسکن خود را دریافت کنند.
  قاعده این صندوق بر آن بنا شده تا متقاضیان به نسبت میزان پول و زمان سپرده گذاری خود از صندوق یکم مسکن تسهیلات مسکن تا سقف 80 میلیون تومان در تهران دریافت کنند.
  نکته بسیار مهم آن است که برای دریافت این تسهیلات باید مبلغی سپرده‌گذاری شود و پیش بینی می‌شود مقداری از این سپرده از طریق فروش طلا و سکه و تبدیل آن‌ها به ریال تهیه می‌شود یا به طور کلی سپرده‌های اینچنینی از طریق سرمایه‌های سرگردان تهیه می‌شود.
  حال جای سوال دارد که آیا سرمایه‌های مردمی به شکل طلا و سکه به صندوق پس انداز یکم راه پیدا کرده است و آیا این تصمیم بر بازار طلا و سکه تاثیرگذار بوده است؟
  در رابطه با این وام برخی کارشناسان بر این باورند که اقساط بالای آن تا حدودی تقاضا را کاهش داده است و عامل دافعه این طرح  بازپرداخت 12 ساله آن و مبلغ بسیار زیاد میزان اصل و سود آن است که در در مجموع در حدود 160 میلیون تومان باید هر متقاضی پرداخت کند، این موارد در چنین تسهیلاتی تا حدودی از جذابیت آن کاسته است.
  با تمام این تفاسیر اولین دوره پرداخت وام‌های صندوق مسکن یکم باید در خرداد سال آینده پرداخت شود و حال باید دید که بانک مسکن خوش قول عمل خواهد کرد یا خیر.
  رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه که آیا سرمایه‌های سرگردان در پی اجرای این طرح راه خود را پیدا کرده‌اند، گفت: این گونه تصمیمات، تنها مسکن هستند و تنها به صورت مقطعی به کار می آیند.
  محمد کشتی آرای در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، اظهار کرد: به طور مثال وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو که پیش بینی می‌شد محرکی در این بازار باشد تا حدودی عاملی شد تا بازار خودروهای صفر کیلومتر به صورت مقطعی از رکود خارج شود.
  وی ادامه داد: مسکن‌های موقتی یک بازار آنچنان بر بازارهای دیگر تاثیر گذار نیستند و این موضوع در حالی بیان می‌شود که اکثر افراد صبر پیشه کرده‌اند تا بازار و به طور کلی اقتصاد به سمت شکوفایی حرکت کند.
  او با بیان اینکه ارائه این تسهیلات تا حدودی تحرک را به بازار مسکن خواهد آورد، خاطرنشان کرد: در رابطه با تاثیرگذاری مقطعی این تصمیم بر بازار طلا و سکه باید بازار تا اوایل هفته آینده مورد بررسی قرار بگیرد، اما اجرای این طرح از اوایل سالجاری هیچ تاثیری بر بازار طلا و سکه نداشته است.
  کشتی‌آرای در پایان تاکید کرد: به نظر می‌رسد افرادی که باید سکه و طلاهای خود را به پول نقد تبدیل کنند تا به امروز این کار را انجام داده‌اند و سپرده‌های بانکی را بهترین مکان سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اند و بعید است فردی طلا و سکه خود را در شرایط فعلی از دست بدهد.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی