عصر اعتبار

رییس نمایندگی وزارت امور خارجه استان قم:

احیای معماری اصیل ایرانی نیاز به تحول عمیق دارد

عصر ساختمان:رییس نمایندگی وزارت امور خارجه استان قم گفت: احیای معماری اصیل ایرانی نیاز به تحول عمیق دارد.

احیای معماری اصیل ایرانی نیاز به تحول عمیق دارد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل از ایسنا، حمید مکارم شیرازی روز چهارشنبه در حاشیه نشست علمی معماران برجسته کشور ایتالیا با معماران استان قم پیرامون سبک معماری اسلامی ایرانی در دفتر نمایندگی امور خارجه در قم، با اشاره به اهمیت جایگاه معماری اسلامی در شهر قم به عنوان الگوی معماری اسلامی و ام القرای جهان اسلام افزود: استفاده از تجربیات نخبگان در معماری اسلامی و ایرانی دارای اهمیت بسیاری است.

  رییس نمایندگی وزارت امور خارجه استان قم، در مورد برخی از آسیب‎های موجود در معماری و شهرسازی در قم عنوان کرد: شهر قم قبل از انقلاب مورد محرومیت‎های شدید قرار گرفت و بودجه و امکانات خوبی به این شهر تخصیص نمی یافت.

  مکارم ادامه داد: دولت شاه از مردم قم متنفر بود و آنها را در فقر و محرومیت نگاه می‌داشت و آسیب‌های موجود در قم به دلیل سابقه محرومیت‌های قم است اما با توجه مسئولان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه در سالهای اخیر، استان در حال توسعه و بهبودی مطلوبی است.

  مکارم بیان کرد: معماران ایتالیایی با توجه به تحقیقات میدانی خود در جریان آسیب‎های معماری قم قرار گرفتند که امیدواریم با ارائه پیشنهاداتی، متولیان و دست اندرکاران معماری استان را یاری دهند. ما تلاش می کنیم فرصتی را برای ارائه نظرات و دیدگاه‎های افراد خارجی پیرامون معماری اسلامی قم فراهم کنیم تا مدیران و متخصصان از این دیدگاه‎ها استفاده کنند.

  رییس نمایندگی وزارت امور خارجه استان قم خاطرنشان کرد: بررسی معماری اسلامی ایرانی برای گروه‎های خارجی اهمیت دارد و با ریزبینی متخصصیان معماری از کشورهای خارجی می‌توان به دستاوردهای خوبی دست یافت. استفاده از ایده‎ها و نظریات هیات‎های خارجی می‌تواند ‎آسیب‎های موجود در ساخت و ساز و معماری را گوشزد نماید.

  محمدابراهیم ابراهیم فقیه زاده، رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم نیز با بیان اینکه قم نمادی از یک جهان شهر شیعی با معماری اصیل اسلامی و ایرانی است، بر تقویت نگرش دینی و اسلامی در معماری و شهرسازی استان تاکید کرد.

  وی عنوان کرد: خوشبختانه همگرایی خوبی میان دستگاه‌های اجرایی در خصوص معماری اسلامی در استان قم وجود دارد که ظرفیت‌های مهم معماری اسلامی ایرانی را فراهم می‌کند. قم یک جهان شهر شیعی و دینی به شمار می‌رود و معماری اسلامی و ایرانی در این شهر به عنوان ام القرای جهان اسلام دارای اهمیت بسزایی است.

  فقیه زاده با بیان اینکه جهاددانشگاهی واحد استان قم در حوزه معماری و شهرسازی گام‌های ارزشمندی برداشته است، گفت: شهرمقدس قم به عنوان یک مرکز تفکر دینی و شیعی ویژه و خاص به شمار می‌رود که در این راستا نیز همایشی با نام معماری اسلامی و ایرانی برگزار کردیم که در آن الگوهای معماری و شهرسازی تبیین شد.

  وی اظهارکرد: برای اینکه بتوان یک پایه اساسی را در معماری اسلامی و ایرانی داشت لازم است از مباحث تخصصی بهره گرفت که در این عرصه جهاددانشگاهی تنها نگاه به معماری داخل نداشته و معماری اسلامی جهانی را نیز مورد ارزیابی قرار داده است.

  رئیس جهاددانشگاهی واحداستان قم با تاکید بر تقویت نگرش دینی و اسلامی در معماری و شهرسازی استان، تصریح کرد: این نوع نگرش به معماری اسلامی بزرگترین دستاورد و اولویت جهاددانشگاهی در سالهای گذشته بوده است.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۸ ماهنامه
  • شماره ۳۷
  • شماره ۳۶ الکترونیکی
  • کاشی و سرامیک ۲۰۱۸
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
  آرشیو