عصر اعتبار

انباشت تقاضای مطلق در بازار مسکن

عصر ساختمان- آمار خرید و فروش مسکن در فروردین ماه ۱۳۹۷ حاکی از آن است بعد از دو سال که شرایط پیش‌رونق مسکن فراهم شده بود، مجددا معاملات به سطح سال ۱۳۹۴ رسیده است.

انباشت تقاضای مطلق در بازار مسکن
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، فروردین 1393 تعداد 7221 مورد خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده بود. فروردین ماه 1394 معاملات شهر تهران به 4915 مورد رسید که 31.9 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش یافت. در فروردین 1395 اما این نزول قطع شد که تعداد خرید و فروش 5918 مورد بود و شاهد افزایش 20.4 درصدی معاملات نسبت به سال 1394 بودیم. در فروردین 1396 نیز با این‌که تا حدودی از سرعت  سقوط خرید و فروش کاسته شده بود و 5384 مورد معامله انجام شد، کاهش 8.5 درصدی خرید و فروش نسبت به سال 1395 به ثبت رسید. فروردین 1397 نیز 5046 مورد خرید و فروش مسکن انجام شد که حاکی از افت 6.3 درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل بود.

  همان‌طور که آمار نشان می‌دهد بازار مسکن بعد از سال 1393 در محدوده  5000 معامله باقی مانده و اثر افزایش تدریجی معاملات که از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده بود از بین رفته است. حتی رشد یکباره قیمت  مسکن در سه ماهه سوم سال گذشته رکود این بخش را نسبت به دو سال قبل عمیق‌تر کرد.

  رکود خرید و فروش در حالی رقم خورده که آمارهای ساخت و ساز نیز چندان امیدوار کننده نیست. اگر میانگین نیاز به یک میلیون واحد مسکونی که طرح جامع مسکن به آن تاکید دارد را ملاک قرار دهیم هم اکنون ساخت و ساز حدود یک سوم این رقم است.

  لذا بخش مسکن با پارادوکسهایی مواجه شده است؛ از یک طرف قیمتها رشد کرده و از طرف دیگر توان تقاضای مصرفی به قیمتها نمی رسد. از یک سو با توجه به بازدهی پایین این بخش، ساخت و ساز در رکود قرار دارد و از سوی دیگر با توجه به حدود 600 تا 700 هزار ازدواج سالیانه، تقاضای مطلق روز به روز انباشته می شود؛ تقاضای مطلقی که توان خرید ندارد و به اجبار به سمت بازار اجاره بها حرکت می کند. لذا پیش بینی می شود در سال جاری با توجه به افزایش قیمت ارز، نرخ رشد اجاره بها نسبت به سال قبل افزایش پیدا کند. این در حالی است که بر اساس آمار سال 1395 بالغ بر 490 هزار واحد مسکونی در تهران و 2.6 میلیون واحد مسکونی در کل کشور خالی مانده و این در حالی است که خبری از وضع مالیات بر خانه‌های خالی نیست.

  بنابراین گزارش، طبق قانون، وزارت راه و شهرسازی باید تاکنون سامانه ملی اسکان را ایجاد می‌کرد ولی هنوز این اقدام انجام نشده است. 28 فروردین ماه سال جاری حمیدرضا عظیمیان ـ مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به ایسنا گفت: حدود 5 ماه پیش مسوولیت راه‌اندازی سامانه جامع املاک کشور به ما واگذار شده و باید هزینه های آن را بر عهده بگیریم. به تازگی کار را آغاز کرده‌ایم و در حال انتخاب مشاور هستیم. قرار است کلیه اطلاعات برخط املاک کشور در این سامانه ثبت شود که یکی از آن موارد، موضوع خانه‌های خالی است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
  آرشیو