عصر اعتبار

بازار وارد مرحله‌ جدیدی از رکود شد

مالکان یکه‌تاز تعیین نرخ در بازار مسکن

عصر ساختمان- اگرچه در ماه‌های ابتدایی سال، همیشه با کاهش تعداد معاملات و نامشخص بودن قیمت‌ها در بازار مسکن مواجه هستیم اما در سال جدید، نوسانات قیمت و تک نرخی شدن دلار مزید برعلت شد تا به گفته‌ بیشتر مشاوران املاک بازار مجددا وارد مرحله‌ جدیدی از رکود شود.

مالکان یکه‌تاز تعیین نرخ در بازار مسکن
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از اقتصادآنلاین، بنابر گزارش میدانی با توجه به کاهش 11درصدی تعداد معاملات مسکن در سطح کشور و 19درصدی در تهران، طی فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، این روزها با مراجعه به دفاتر املاک، شاهد نگرانی مشاوران برای بازگشت به دوران رکود هستیم. به گفته‌ یکی از مشاوران املاک در منطقه نارمک مسکن تا ثابت نشدن نرخ دلار، قیمت مشخصی نداشته و صاحبان املاک هر کدام قیمت را سلیقه‌ای تعیین می‌کنند.

  یکی دیگر از مشاوران املاک در منطقه خیابان کارگر با بیان این‌که معاملات سال جاری نسبت به سال های گذشته کاهش چشمگیری یافته است گفت: با توجه به این که همه ساله در فصل بهار شاهد رکود نسبی بازار بودیم اما در سال جدید تقریبا هیچ معامله‌ خرید و فروش و اجاره ای انجام نشده است.

  به عقیده وی از بهمن ماه که حرکت صعودی دلار شروع شد بازار مسکن را تحت تاثیر قرار داد و تک نرخی شدن ارز تاثیر چندانی بر کاهش قیمت‌ها نداشته است.

  همچنین تعدادی از مشاوران املاک با اشاره به تعیین سلیقه‌ای قیمت املاک تهران توسط مالکان، تاکید کردند: با وجود این‌که به فصل جا‌به‌جایی نزدیک می‌شویم اما مردم توانایی خرید نداشته و معاملات متوقف شده است.

  به گفته یکی دیگر از مشاوران در منطقه شمیرانات، مالکان تا مشخص شدن قیمت واقعی دلار دست نگه داشته اند.

  وی ادامه داد: رونق بازار به این‌که دولت تا چه میزان بتواند دلار 4200 تومانی را تامین کند بستگی دارد و در صورت تامین ارز، قیمت ها کاهش خواهد یافت.

  مشاور املاکی در منطقه میرداماد با بیان اینکه معمولا درماه‌های فروردین و اردیبهشت بازار مسکن رونق چندانی ندارد معتقد است: قیمت مسکن  مانند ماه‌های پایانی سال 96 همچنان گران است و اتفاقات اخیر تاثیر زیادی برافزایش قیمت‌ها نداشته است.

  پیش‌بینی مشاوران املاک از آینده بازار مسکن

  به عقیده بسیاری از مشاوران املاک معمولا قیمت‌ها تا اوایل تابستان به همین منوال بی ثبات است، البته در سال جاری مشخص نبودن بازار ارز نیز بر این وضعیت دامن زده است.

  مشاوران املاک بر این باورند که اجاره بها افزایش 10 تا 12 درصدی خواهد داشت اما ممکن است تعداد معاملات کاهش پیدا کند.

  مشاور دیگری در منطقه مجیدیه تهران هم با اشاره به طبیعی بودن رکود بازار در ابتدای سال گفت: وجود هیجانات در بازار طبیعی است اما با گذشت زمان مالکان متوجه می‌شوند که در تعیین قیمت مختار نبوده بنابراین التهابات فروکش خواهد کرد و بازار به ثباتی نسبی خواهد رسید.

  یکی دیگر از مشاوران املاک در منطقه انقلاب به کاهش نرخ سود بانکی در روزهای گذشته اشاره و اظهار کرد: با توجه به کاهش نرخ سود بانکی هیچ معامله‌ای انجام نشده و تنها مستاجران قراردادهای خود را تمدید کرده‌اند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۸ ساعت پیش
  آرشیو