عصر اعتبار

رشدقیمت علیرغم کاهش معاملات

۸۲هزارمیلیارد ارزش بازار مسکن پایتخت

عصر ساختمان- بر اساس گزارشی که وزارت راه و شهرسازی از وضعیت بازار مسکن در بهمن و اسفند ماه سال گذشته منتشر کرده، تعداد معاملات در هر دو ماه نسبت به دی ماه کاهش، ولی قیمت مسکن رشد داشته است.

۸۲هزارمیلیارد ارزش بازار مسکن پایتخت
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گزارش وضعیت بازار مسکن تهران در دو ماه پایانی سال گذشته (بهمن و اسفند) را منتشر کرد.

  وضعیت بازار مسکن در بهمن 96

  بر اساس این گزارش در بهمن ماه سال گذشته 18 هزار و 692 واحد مسکونی معامله شد که نسبت به دی ماه پارسال 3 درصد کاهش ولی نسبت به بهمن ماه سال 95 معادل 16.7 درصد افزایش داشته است.

  بیشترین تعداد معامله مسکن در منطقه 5 تهران با 2 هزار و 275 فقره معامله بود و کمترین میزان خرید و فروش مسکن نیز در منطقه 19 پایتخت با 110 فقره معامله به ثبت رسید.

  همچنین بیشترین حجم رشد معاملات مسکن در منطقه یک تهران بود که نسبت به بهمن ماه سال قبل از آن حدود 80 درصد (79.8 درصد) رشد داشته است.

  به نظر می رسد با توجه به اینکه بیشترین تعداد خانه های خالی تهران در منطقه یک واقع است، این میزان رشد معاملات مسکن در منطقه یک، سبب بازارپذیر شدن تعدادی از خانه های خالی این منطقه شده است.

  متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه در تهران 5 میلیون و 410 هزار تومان بود که نسبت به دی ماه سال گذشته 5.1 درصد و نسبت به بهمن سال 95 معادل 20.6 درصد افزایش داشته است.

  میانگین قیمت در منطقه یک تهران در بهمن ماه پارسال 11 میلیون و 570 هزار تومان بود که بالاترین قیمت در میان مناطق 22 گانه پایتخت به حساب می آید کمترین رقم در این شاخص را منطقه 18 تهران با متری 2 میلیون و 430 هزار تومان به دست آورد.

  بیشترین رشد قیمت در منطقه 5 با 36.6 درصد افزایش نسبت به بهمن ماه سال 95 رخ داد و کمترین افزایش قیمت در منطقه 20 با رشد 10.8 درصد بود.

  از دیگر رکوردهای منطقه 5 پایتخت در معاملات مسکن بهمن ماه سال گذشته در تهران، اختصاص بیشتریم میزان خرید و فروش مسکن به این منطقه با 13.3 درصد بود.

  از سوی دیگر 49.1 درصد تهرانی ها در بهمن ماه سال قبل واحد زیر 5 سال ساخت خریداری کردند و 9.35 درصد خریداران متمایل به خرید واحدهای مسکونی در فاصله قیمتی 3.5 تا 4 میلیون تومان در هر متر مربع بودند. نزدیک به 15 درصد (14.9) خریداران واحدهای 60 تا 70 متری خریداری کردند.

  وضعیت بازار مسکن در اسفند ماه 96

  بر اساس گزارشی که وزارت راه و شهرسازی از وضعیت بازار مسکن در آخرین ماه سال گذشته در تهران منتشر کرده، قیمت مسکن در پایتخت باز هم رشد داشته و به میانگین هر متر مربع 5 میلیون و 630 هزار تومان رسید. این میزان رشد در مقایسه با بهمن ماه پارسال 4.2 درصد و نسبت به اسفند ماه سال 95 معادل 26 درصد افزایش بوده است.

  همچنین میانگین قیمت هر متر مربع در منطقه یک در این ماه باز هم با رشد مواجه بود و از 11 میلیون و 570 هزار تومان در بهمن ماه به 12 میلیون و 170 هزار تومان در اسفند ماه افزایش یافت.

  همچنین منطقه 5 همچنان در اسفند ماه رکورددار افزایش قیمت نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن (اسفند 95) بود که به رشد بی سابقه 41.2 درصد رسید. کمترین میزان افزایش قیمت در منطقه 18 تهران معادل 10.6 درصد رخ داد.

  بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن، 12 هزار و 557 فقره معامل مسکن در اسفند ماه تهران به وقوع پیوست که نسبت به ماه قبل از آن (بهمن ماه 96) معادل 32.8 درصد کاهش نشان می دهد ولی نسبت به اسفند ماه سال 95 معادل یک درصد افزایش داشته است.

  وضعیت کلی بازار مسکن در سال 96

  در سال گذشته در تهران 184 هزار و 440 واحد مسکونی خرید و فروش شد که نسبت به سال 95 معادل 12 درصد افزایش داشته است.

  همچنین متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران در سال گذشته 4 میلیون و 840 هزار تومان بود که نسبت به سال قبل از آن 10.8 درصد رشد داشته است.

  ارزش کل بازار مسکن ایران در سال 96 رقمی معادل 81 هزار و 760 میلیارد تومان بود که نسبت به سال 95، معادل 27.8 درصد افزایش نشان می دهد.

  مقایسه ارزش بازارهای سرمایه و مسکن در ایران

  عباس آخوندی اعلام کرده بود ارزش خانه های خالی در کشور 250 میلیارد دلار و ارزش کل بازار سرمایه کشور نیز 110 میلیارد دلار است که به این معنی است که ارزش خانه های خالی در ایران دو و نیم برابر ارزش کل شرکت های بورسی است.

  این در حالی است که اگر ارزش بازار مسکن در سال گذشته را با دلار 4 هزار و 200 تومانی بسنجیم، در حدود 19 میلیارد و 500 میلیون تومان است که یک دوازدهم ارزش خانه های خالی و یک ششم بازار سرمایه کشور، سال گذشته در بخش مسکن سرمایه گذاری شد.

  متن کامل گزارش بازار مسکن در ماه های بهمن و اسفند سال گذشته را مشاهده کنید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۸ ساعت پیش
  آرشیو