عصر اعتبار

اثر منفی رشد قیمت مسکن

عصر ساختمان- رشد ۲۶ درصدی قیمت نقطه به نقطه مسکن از یک سو متقاضیان را به سمت بازارهای دیگر سوق داد و از سوی دیگر سرعت رشد معاملات را به صفر رساند.

اثر منفی رشد قیمت مسکن
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، جهش زودهنگام قیمت مسکن، اثر منفی در این بازار ایجاد کرده و متقاضیان به ناچار به سمت واحدهای قدیمی سوق یافته‌اند. در اسفندماه 1396 سهم واحدهای قدیمی ساز از کل معاملات 9.6 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است. از سوی دیگر سرعت رشد معاملات که از آذرماه آغاز شده بود در اسفندماه به صفر رسید.

  بازار مسکن که از نیمه دوم امسال فاز ورود به دوره رونق خود را آغاز کرده بود، متاثر از رشد قیمت ارز، افزایش قیمتهای پیشنهادی از سوی مالکان و افزایش نرخ سود بانکی از 15 به 20 درصد مستعد رکود در رکود شده است.

  قیمت مسکن از ابتدای سال 1396 به کف نزدیک شده بود و به همین دلیل متقاضیان موثر که از تسهیلات تا سقف 160 میلیون تومان استفاده کردند به تدریج وارد بازار مسکن شدند و از نیمه دوم سال 1396 فاز خروج از رکود این بازار آغاز شد اما اثرات بیرونی ذکر شده به سکته بهاری این بازار انجامید.

  نشانه‌های رکود تورمی به تدریج در بازار مسکن ظهور و بروز یافته است. از چهار ماه قبل پیش‌بینی اینکه رشد قبل از موعد قیمت مسکن می تواند به افت معاملات منجر شود در آخرین ماه سال 1396 محقق شد. طبق اعلام بانک مرکزی معاملات در اسفندماه پارسال تنها 0.5 درصد نسبت به ماه مشابه در سال 1395 افزایش یافت؛ در حالی که قیمت 26 درصد رشد نشان داد. این شرایط در حالی رقم خورد که در آذرماه شاهد جهش 50 درصدی معاملات بودیم اما همزمان با این نشانه، قیمت‌های پیشنهادی به طور غافلگیرکننده ای افزایش یافت و به همین دلیل رشد نقطه به نقطه خرید و فروش ملک در شهر تهران روند نزولی به خود گرفت و به ترتیب در ماه‌های دی و بهمن شاهد افزایش 13.5 و 17 درصدی معاملات نسبت به زمان مشابه سال 1395 بودیم. این افت فشار ادامه یافت تا این‌که در اسفندماه و طبق انتظار، سرعت رشد معاملات تقریبا صفر شد.

  در اسفندماه 1396 تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به 12.3 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش اندک 0.5 درصدی را نشان داد. در ماه مورد گزارش همچنین متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی معامله شهر تهران 5 میلیون و 760 هزار تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 26.1 درصد افزایش یافته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو