مدیران خودروعصر اعتبار

از زلزله پایتخت تا توقف خط ۷ مترو

پاییز پر حادثه پایتخت

عصر ساختمان- پاییز امسال برای تیم جدید مدیریت شهری پاییز پر حادثه ای بود از زلزله ای که در اواخر پاییز تهران را لرزاند تا توقف خط ۷ مترو و حاشیه هایی که به دنبال داشت.

پاییز پر حادثه پایتخت
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، پاییز فصلی پر مشغله برای مدیریت شهری است. آغاز سفرهای آموزشی و ترافیک نیمه دوم سال و افزوده شدن بر روزهای آلوده سال. پاییز امسال زلزله ای که در تهران آمد و مردم شب تا صبح را در خیابان ها ماندند. این زلزله 5 ریشتری یادمان انداخت تهران آمادگی چندانی در برابر زلزله ندارد.

       شهردار تهران پس از یک روز پس از زلزله  با اشاره به سپری شدن شبی سخت برای بسیاری از همشهریان تهرانی پس از وقوع زلزله، گفت:  زلزله تهران  دو نکته مثبت داشت؛   یکی اینکه به طور خیلی طبیعی یک مانور عملیاتی برای شهروندان تهرانی بود و شهروندان نشان دادند در کمال خونسردی و با سرعت می توانند خانه های خود را تخلیه کنند و در نقاطی که امنیت بیشتری دارد، مستقر شوند. نکته دوم نیز آن است که این زلزله های کوچک، مقدار زیادی از انرژی زمین و گسل های زلزله را خالی می کند. از این رو از این رو امیدوار هستم با اتفاق افتادن این نوع زلزله های کوچک که تخریبی نیز به همراه ندارند، هیچ گاه با زلزله های بزرگ مواجه نشویم.

  یکی از انتقادهایی که به شهردار تهران درزمان وقوع زلزله بود نبود او در جلسه ستاد بحران بود. نجفی در پاسخ به این انتقادها گفت : از نخستین دقایق وقوع زلزله تاکنون همین‌جا در تهران، در کنار شهروندان و مدیران بحران و شهرداری بودم و هستم اما حجم انبوه کارها مانع از آن شد که اعلام حضور کنم.

  یکی از اخبار مهم این فصل آغاز به کار کمیته شفافیت شورا بود. این خبر را سخنگوی شورای شهر در نشست خبری روزهای یکشنبه خود داد. او با اشاره به تشکیل کمیته شفافیت و شهر هوشمند ذیل کمیسیون برنامه و بودجه با ریاست بهاره آروین، گفت: شفافیت همواره یکی از شعارهای محوری اعضای شورای شهر بوده است که با تشکیل این کمیته در شورا سعی داریم که با استفاده از IT شفافیت را نهادینه کنیم.

  وی با بیان اینکه شفافیت در گردش اطلاعات، دسترسی آزاد به اطلاعات و ... از اهداف تشکیل این کمیته بوده است، گفت: در نظر داریم که شهروندان در جریان موضوعات مختلف قرار گیرند.

    «شهرآفتاب» و «شهروند» فروشی نیستند

  در حالی که مدیریت گذشته شهر تهران قرار بود در مقابل بدهی ها شهر آفتاب و شهروند را به یکی از بانک های خصوصی واگذار کند، معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، گفت: تصمیمی برای فروش شهرآفتاب و شهروند نداریم.

  بخشنامه جدید درخصوص عملکرد شورای معماری مناطق

  دومین بخشنامه مهم شهردار تهران در فصل پاییز صادر شد. پس از بخشنامه توقف صدور هولوگرام دومین بخشنامه در رابطه با شفاف سازی روند صدور پروانه ساختمانی صادر شد. در این بخشنامه آمده است به منظور امکان بررسی درباره توافقات صورت گرفته در شورای معماری تمامی توافقات صورت گرفته از تاریخ یکم فروردین 96 در شوراها مذکور (اعم از سیستمی و غیرسیستمی) طی جدولی حداکثر ظرف مدت 15 روز به معاونت شهرسازی و معماری منعکس شود.

  در جدول مشخصات توافقات، شماره پرونده شهرداری، پلاک ثبتی، مشخصات درخواست، مرحله کاری و آخرین وضعیت پرونده، آخرین مجوز صادره طبقات و مساحت پیشروی طولی و تعداد کسری پارکینگ آمده است.

  اصلاح تبلیغات بدنه اتوبوس ها

  تبلیغات سراسری بدنه اتوبوس ها از شورای چهارم مورد انتقاد برخی از اعضای شورای شهر بود. در شورای پنجم نیز این موضوع پیگیری شد. سر انجام در فصل پاییز دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران از اصلاح تبلیغات بدنه اتوبوس ها خبر داد و گفت: تبلیغات بدنه اتوبوسها حذف نمی شود اما اصلاح خواهد شد.

  محمدعلی کرونی در این رابطه توضیح داد:  در داخل اتوبوس ها فضای بیرونی مشخص است اما در شب که خیابان ها تاریک است مشکل دید وجود دارد و مسافران اذیت می شوند بنابراین قول داده شد در زمان کوتاهی این نوع مشکلات تبلیغات بدنه اتوبوس ها برطرف شود.

  پاسخ به منتقدان انتصابات

  انتصاب های شهردار تهران یکی از موضوعات مورد انتقاد اعضای شورای شهر بود. انتقاد اعضا به استفاده از نیروهای بازنشسته دولتی بود.

  محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران در این رابطه توضیح داد :  براساس قانون، مقام شهردار هم‌تراز وزیر و معاونین وی معادل معاون وزیر بوده و لذا مشکلی برای فعالیت معاونین شهردار وجود ندارد.

  توقف فعالیت های خط 7 مترو

  در این فصل سرانجام فعالیت های خط 7 مترو متوقف شد. مدیر عامل شرکت متروی تهران در این رابطه توضیح داد: سلامت سیستم اولویت اول ما است و تعطیلی خط 7 با هدف تامین امنیت شهروندان صورت گرفت.

  نخستن نشست خبری رسمی شهردار

  محمدعلی نجفی پس از گذشت نزدیک به یک ماه از آغاز فعالیتش در شهرداری تهران نخستین نشست خبری خود را در تالار ایران زمین برگزار کرد. در این نشست شهردار تهران وعده داد به صورت فصلی چنین نشست خبری برگزار کند.

  او در این نشست در خصوص اینکه شهرداری بیش از 68 هزار نیرو دارد که به گفته یکی از اعضای شورای شهر تعداد تقریبی نیروها 125 هزار نفر است، این در حالی است که 16 هزار پست سازمانی در شهرداری داریم و شما نیز قصد تعدیل ندارید، با این نیروهای مازاد چه باید کرد؟ گفت: بر اساس آخرین گزارش معاونت توسعه منابع انسانی که به زودی در اختیار نشریات قرار می گیرد، تعداد نیروهای ما 68 هزار و 136 نفر است.

  وی با بیان اینکه ریشه اختلافات کجاست، گفت: برخی سازمانها را در محاسبات و آمار نمی آورند، مثلا بهشت زهرا حدود 300 پرسنل دارد که در آمارها نیامده یا سازمان ورزش بیش از 300 نفر را از طریق شرکت هادیان شهر استخدام کرده که در آمارهای قبلی نیامده است.

  نجفی افزود: اما عدد 125 هزار نفری که یکی از اعضای شورای شهر گفته مربوط به کسانی است که با پیمانکاران شهرداری قرارداد دارند و در واقع شهرداری حقوق آنها را می پردازد. افرادی مانند کارگران شهرداری و مسئولان نظافت شهری، اگر آنها را نیز به حساب بیاوریم، عدد ما به همان 125 هزار نفر می رسد، اما واقعیت این است که اینها پرسنل نیستند.

  وی با اشاره به نیروهای شهرداری تهران گفت: شهرداری های مشابه حدود 15 هزار نفر نیرو دارند و هیچ شهرداری در دنیا به اندازه تهران نیرو ندارد.

  نجفی با بیان اینکه ما به نیروهای انسانی مان به عنوان سرمایه نگاه می کنیم و قصد تعدیل و اخراج نداریم، گفت: البته نیروهایی که سلیقه ای، فرمایشی یا بی منطق جذب شده باشند کنار گذاشته می شوند.

  وی تاکید کرد: بخشی از نیروها هم در واگذاری های پروژه ها به بخش خصوصی ممکن است همراه با پروژه به دستگاه های خصوصی منتقل شوند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۲۱ روز پیش
    آرشیو