مدیران خودروعصر اعتبار

۱۰ اقدام وزارت راه وشهرسازی در زمینه تامین مالی مسکن

عصر ساختمان- ۱۰ اقدام وزارت راه و شهرسازی در زمینه تامین مالی مسکن منتشر شد.

۱۰ اقدام وزارت راه وشهرسازی در زمینه تامین مالی مسکن
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از وزارت راه و شهرسازی 10 عملکرد مهم این وزارتخانه در حوزه تامین مالی مسکن منتشر کرده که به شرح زیر است:

  1- تکمیل و فروش اقساطی اکثر واحد‌های مسکن مهر با افزایش سقف فردی تسهیلات به 400 میلیون ریال و سقف جمعی تسهیلات به 555 هزار میلیارد ریال بدون یک ریال خط اعتباری جدید و دست‌اندازی به منابع پرقدرت بانک مرکزی، این یعنی تدبیر مالی.

  2- هشت برابر شدن توانایی خرید مسکن تا سقف 1600 میلیون ریال به اتکای سپرده‌های تودیعی مردم و بدون توسل به اضافه برداشت بانکی، این یعنی امید مالی.

  3- تک‌رقمی کردن نرخ سود تسهیلات مسکن بدون اتکا به یارانه مابه‌التفاوت سود از سوی دولت، این یعنی تبحر مالی.

  4- استحصال جریان نقدی از دارایی‌های تسهیلاتی از طریق انتشار اوراق رهنی مسکن (MBS)، این یعنی تخصص مالی.

  5- بسط امکان اعطای تسهیلات خرید و ساخت مسکن (تا حداکثر 80 درصد ارزش سرمایه‌گذاری) به کلیه بانک‌های کشور، این یعنی استراتژی مالی.

  6- راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان برای حمایت از طرف عرضه مسکن، این یعنی راهکار مالی.

  7- ارتقای ظرفیت تسهیلات‌دهی بانک عامل مسکن از طریق افزایش سرمایه دولت در بانک مسکن، این یعنی استحکام مالی.

  8- سپرده‌گذاری بالغ بر 360 هزار نفر خانوار به مبلغ بالغ بر 60 هزار میلیارد ریال طی دو سال در صندوق پس‌انداز مسکن برای بهره‌مندی تدریجی از تسهیلات مسکن، این یعنی پایداری مالی.

  9- شیوه تامین مالی متناسب با اقشار کم‌درآمد، خانه اولی‌ها، ساکنان بافت‌های فرسوده و ارائه بسته حمایتی ویژه از آنان نظیر نرخ سود تسهیلات 6 درصدی، این یعنی عدالت مالی.

  10- راه‌اندازی نخستین شرکت تامین سرمایه تخصصی بخش مسکن برای بهره‌گیری از ظرفیت بازار سرمایه به‌منظور تامین مالی، این یعنی نهادسازی مالی.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی