عصر اعتبار

تایید شورا بر تصویب لیست املاک و تهاتر در شهرداری

عصر ساختمان- رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران بااشاره به بررسی نامه فرمانداری در مورد اعتراض هیات تطبیق به مصوبه بودجه سال ٩٧، گفت: فرمانداری تهران هیچ دلیل قانونی برای اعتراض به مصوبه شورا درخصوص الزام شهرداری تهران به ارائه لیست املاک و اراضی شهر تهران به شورا ارائه نکرده است.

تایید شورا بر تصویب لیست املاک و تهاتر در شهرداری
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، محمدسالاری امروز در جلسه شورای شهر تهران و در جریان بررسی نامه فرمانداری در مورد اعتراض هیات تطبیق به مصوبه بودجه سال٩٧، گفت: پیشنهادی الحاقی به بند ج تبصره 20 لایحه بودجه 97 شهرداری تهران از سوی تعدادی از اعضای شورای شهر تهران مطرح شد و به تصویب اعضای شورای شهر رسید مبنی بر اینکه شهرداری تهران مکلف است لیست املاک و اراضی شهر را که قصد فروش یا تهاتر آن را دارد جهت تایید به شورا ارائه دهد.

  وی در خصوص دلیل اصرار شورا به این مصوبه اظهار داشت: باتوجه به اینکه آیین نامه معاملاتی سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران به تایید شورا نرسیده و از طرفی به موجب اختیاراتی که شهرداری دارد حتی دادستانی و قوه قضاییه هم نتوانستند به موضوع واگذاری املاک به اشخاص حقیقی و حقوقی که در دوره مدیریت شهری گذشته صورت گرفت ورود پیدا کنند.

  سالاری ادامه داد: به موجب قانون شوراها، تاییدفروش، مقاطعه، اجاره و استیجاره که بنام شهر وشهرداری صورت می گیرد می بایست به تصویب شورای شهرها برسد و ما به موجب وظیفه ای که داشتیم تصمیم گرفتیم تا شهرداری تهران یکبار لیست املاک و اراضی را که قصد فروش یا تهاتر آن ها را دارد جهت تصویب به شورای شهر ارائه دهد.

  وی افزود: ماده 80 قانون انتخابات شوراها می گوید درصورتی که مصوبات شورا با قوانین و مقررات کشور مغایر باشد یا خارج از حدود وظایف اختیارات شورا باشد، فرمانداری می‌تواند با ذکر مورد و استدلال اعتراض خود را به اطلاع شورا برساند. اما در اعتراض فرمانداری هیچ استدلال و ذکر موردی مبنی بر مغایرت این مصوبه با قانون نیاورده است و صرفا ذکر شده روند درآمدزایی شهرداری را کند می کند.

  وی افزود:‌اساسا کمیسیون تطبیق چنین وظیفه ای ندارد و این وظیفه شوراست و هدف ما کند کردن روند درآمدزایی نیست بلکه هدف ما شفاف سازی است.

  سالاری با اشاره به اینکه شهرداری تهران به موجب اختیاراتی که دارد می تواند تمام املاک و اراضی شهرداری تهران را بفروشد، بیان کرد: بحث ما این است که شهرداری یکبار لیست املاک و اراضی را که قصد فروش دارد به منظور بررسی به شورا بیاورد تا شاهد فروش املاک و اراضی ارزشمند شهر نباشیم.

  وی افزود: هدف ما قفل کردن شهرداری تهران نیست بلکه این مصوبه جلوی رانت و فاسد را می گیرد و موجب شفاف سازی می شود لذا تقاضای ابقای مصوبه شورا را داریم.

   در نهایتا با رای اعضای شورای شهر تهران پیشنهاد ابقای مصوبه مذکور  به تصویب رسید که براساس آن شهرداری تهران مکلف است لیست املاک و اراضی شهر را که قصد فروش یا تهاتر آن را دارد جهت تایید به شورا ارائه دهد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
  آرشیو