عصر اعتبار

حرکت شهرداری تهران به سمت شهر هوشمند

عصر ساختمان- امروز یکی از الزامات حرکت به سمت شهر هوشمند را حضور استارت اپ ها یا کسب و کار نوین می دانند که شهرداری تهران بر حمایت از آن ها تاکید دارد.

حرکت شهرداری تهران به سمت شهر هوشمند
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از مهر، یکی از اولویت هایی که شهردار تهران با بسامد بالایی از آن صحبت می کند، بحث حرکت به سمت شهر هوشمند و حمایت از کسب و کار نوین است.

  محمدعلی نجفی در کنفرانس ملی شهر سایبری با اشاره به همین موضوع گفت: امیدواریم با کمک استارت‌آپ‌ها بتوانیم تحولی در شهر تهران از نظر هوشمندسازی‌ ایجاد کنیم.

  تاکید شهردار تهران بر استارت آپ های حوزه حمل و نقل

  وی اضافه کرد: با توجه به عزم ملی برای دستیابی به شهر هوشمند، در برنامه سال 97 از نظر بودجه‌ای پیش‌بینی‌های خوبی خواهد شد و امیدواریم با کمک دانشگاه‌ها، مؤسسات تحقیقات علمی و استارت آپ‌ها بتوانیم تحولی در شهر تهران از نظر هوشمندسازی‌ ایجاد کنیم.

  نجفی در پاسخ به سؤالی درباره مهم‌ترین پروژه‌های موجود در زمینه شهر هوشمند، گفت: یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها هوشمند کردن حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران است. البته در گذشته کارهایی در این زمینه صورت گرفته اما می‌دانید که حمل‌ونقل ما به نحو واقعی هوشمند نیست.

  وی موضوع آموزش‌های شهروندی را یکی دیگر از محورهای پروژه‌های شهری هوشمند عنوان کرد و گفت: برای جلب مشارکت شهروندان حتما باید آنها را آموزش داده و علاقه‌مند کنیم.

  ما ناچار به حرکت به سمت شهر هوشمند هستیم

  محمد فرجود مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران نیز در نخستین نشست خبری خود به نقش استارت آپ ها در شهر هوشمند و جایگاه شهرداری تهران دراین حوزه گفت: مسیر ظهور استارت آپ ها و حرکت آن ها، مسیر پرشتابی است و آن ها از الزامات شهر هوشمند هستند. در این میان نقش شهرداری ها قطعا باید حمایتی باشد.

  وی تاکید کرد: حضور این استارت آپ ها برای شهر هوشمند جدی و حیاتی است. ما ناچار به حرکت سمت به شهر هوشمند هستیم، این موضوع از اولویت های ماست و باید تعامل مناسب در این زمینه داشته باشیم؛ از بخش دولتی یعنی معاونت علمی و فناوری و وزارت ارتباطات و... تعامل نزدیک در این موضوع ایجاد کردیم و برآیند تعاملات حل مشکلات شهری خواهد شد.

  فرجود ادامه داد: این موضوع به طور ویژه و شفاف در شهرداری در دور جدید جا افتاده است. خود شهردار بسیار به موضوع ورود کرده است و در زمینه کمک به این استارت آپ ها و حمایت و هم چنین سوق دهی بدون دخالت در جزئیات تاکید ویژه دارد.

  وی تصریح کرد: ما تاکنون با بسیاری از استارت آپ ها نشست داشتیم و با خیلی از مدیران کارآفرین آن ها صحبت کردیم و بویژه از ایده ها استفاده می کنیم.

  مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران تاکید کرد ما مشکلات مشترکی داریم و یکی از اولویت های ما هم بحث اشتغال شهری است که این استارت آپ ها خیلی می توانند در این حوزه به ما کمک کنند.

  فرجود در ادامه گفت: سیاست دخالت حداقلی، بسیار کلیدی است. آن چه به زندگی شهروندان و مدیریت شهری برمی گردد شهرداری باید با نگاه تعامل ورود کند. غیر از شهرداری بقیه نهادها هم باید برای تسهیل موضوع ورود کنند.

  فرجود افزود: به عنوان مثال ما به 45 استارت آپ در حوزه حمل و نقل مجوز دادیم که برخی از آن ها مانند الوپیک در جذب نیرو و کاهش ترافیک بسیار موفق بوده اند.

  ظرفیت بالای اشتغال و رفع مشکل بیکاری

  یک کارآفرین هم  با اشاره به ضرورت حرکت به سمت کسب و کار نوین گفت: یکی از این شرکت های نوین در زمینه حمل و نقل قرار است قرار است در 24 و 25 اسفند و در مدت دو روز 20 هزار نفر را دعوت به کار کند. این یعنی ظرفیت بالایی برای اشغال که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

  مهدی نائبی با بیان اینکه برخی شرکت های نوپا در حوزه حمل و نقل روزانه در تهران بین 50 تا 100 هزار سفر را انجام می‌دهند گفت: این پتانسیلی است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت. کشور ما با مشکل بیکاری رو به روست و با حمایت از این استارت آپ ها می توان هم به کاهش ترافیک، هم نظم شهری، حرکت به سمت شهر هوشمند، شهر سالم و اشتغال کمک کرد.

  این کارآفرین توضیح داد: به عنوان مثال پیک های موتوری پیش از این برای دریافت سفارش و تحویل آن مسیر رفت و برگشت را طی می کردند اما اکنون با ایجاد استارت آپ های جدید شما در هر نقطه تهران که باشید می توانید یک پیک را در 50 یا 100 متری خود در اختیار بگیرید  و این بسیاری از اهدافی که شهردار جدید تهران بر آن تمرکز کرده را برآورده می سازد.

  این کارآفرین در خاتمه گفت : ما در شهر هوشمند به کاهش آلودگی، کاهش ترافیک، شهر سبز، حفظ محیط زیست و ... نیاز داریم و برای رسیدن به این مهم لازم است ظرفیت های مناسب را برای حضور استارت آپ ها در محیط شهری فراهم کنیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو