عصر اعتبار

صدور هفت هزار و ۸۰۰ پروانه ساخت در تهران تا پایان دی ماه

عصر ساختمان- مدیر کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه حدود ۷ هزار و ۸۰۰ پروانه ساخت در شهر تهران صادر شده است.

صدور هفت هزار و ۸۰۰ پروانه ساخت در تهران تا پایان دی ماه
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، محمد ابراهیم دادسرشت با بیان اینکه از نظر زمانی سال های 91 و 92 نقطه عطفی در صدور پروانه ساخت به شمار می رود، اظهار کرد: علت صدور بی سابقه پروانه ساخت در بازه زمانی مذکور تبدیل طرح تفصیلی قدیم به جدید بود، در واقع برای آن دسته از مالکان که در طرح قدیم درخواست پروانه کرده بودند سال های 91 و 92 آخرین مهلت دریافت پروانه بود و برای مابقی متقاضیان نیز طرح جدید فرصت مناسبی محسوب می شد، به همین دلیل در این دو سال حدود 60 هزار پروانه ساخت صادر شد. 

  مدیر کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران با اشاره به رابطه میان صدور پروانه ساخت با میزان درآمدهای شهرداری تهران گفت: همواره 8 تا 9 هزار میلیارد تومان از درآمد شهرداری از بخش های مربوط به مباحث شهرسازی تامین می شد، البته به دنبال رشد چشمگیر صدور پروانه در فاصله سال های 91 و 92 شهرداری تهران درآمد بیشتری در این زمینه کسب کرد و به همین دلیل شاهد پیشرفت در اجرای پروژه های عمرانی بودیم.

  دادسرشت با بیان اینکه در سال های 91 و 92 بیش از 50 درصد از درآمدهای شهرداری تهران از محل درآمد صدور پروانه های ساخت تامین شد، عنوان کرد: این در حالی است که پیش از سال 91 و پس از سال 92 به شکل معمول تعداد پروانه های صادر شده در هر سال معادل 11 تا 13 هزار پروانه بوده است.

  وی با اشاره به اینکه در سه سال اخیر به طور متوسط سالانه 10 هزار پروانه ساخت در تهران صادر شده است، تاکید کرد: در شرایط فعلی با توجه به نرخ رشد 20 درصدی عوارض نسبت به سال های گذشته، حدود 40 تا 42 درصد از درآمدهای شهرداری از محل صدور پروانه های ساخت تامین می شود. 

  به گفته مدیر کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه حدود 7 هزار و 800 پروانه ساخت صادر شده است که پیش بینی می شود با وجود رشد 5 درصدی، این تعداد تا پایان سال از مرز 10 هزار پروانه عبور کند.

  دادسرشت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در سال 96 شاهد رشد 40 درصدی قیمت آپارتمان در تهران به ویژه در مناطق 2 و 5 بوده ایم، گفت: باید توجه داشت خانه هایی که امروز در حال فروش و بهره برداری هستند در سال 91 و 92 و بعد از آن پروانه ساخت گرفته اند، بنابراین در سال آینده با کمبود ساختمان های نوساز و قابل بهره برداری مواجه خواهیم شد و این موضوع افزایش صدور پروانه های ساخت را در سال های آینده به همراه خواهد داشت.

  وی به اقدامات شهرداری تهران در راستای تشویق شهروندان به ساخت مسکن پرداخت و عنوان کرد: از ابتدای بهمن ماه طرح تخفیف 33 درصدی عوارض نقدی ساخت را در نظر گرفته ایم که این طرح تا پایان اسفندماه ادامه خواهد داشت. پیش بینی ما این است که با اجرای این طرح در فروردین و اردیبهشت ماه سال آینده با رشد بیش از 10 درصد در صدور پروانه ساخت مواجه شویم.

  مدیر کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران همچنین به موضوع کاهش زمان صدور پروانه در 5 سال اخیر اشاره کرد و گفت: پیش از سال 91 زمان صدور پروانه در سیستم "پام" کنترل می شد که یکی از مشکلات این سامانه عدم کنترل دقیق زمان درخواست تا صدور پروانه بود.

  دادسرشت با بیان اینکه زمان صدور پروانه ساخت یکی از معیارهای مهم توسعه یافتگی از سوی بانک جهانی محسوب می شود و به 3 فاکتور مهم روند کار از سوی شهرداری، مالک و دفاتر خدمات الکترونیکی بستگی دارد، اذعان کرد: به منظور کاهش زمان مکانیزه کردن سیستم گزارش گیری را در دستور کار قرار دادیم، ضمن اینکه با حذف بخش هایی از روند صدور پروانه که به کاربران مربوط بود توانستیم زمان کوتاه تری را برای صدور پروانه به دست آوریم. 

  وی افزود: در گذشته رتبه ما در صدور پروانه ساختمان حدود 147 بود اما امروز در رتبه 29 قرار داریم. به عبارت دیگر، پیش از ابلاغ طرح تفصیلی جدید در سال ٩١ مدت زمان صدور پروانه ٢4۰ روز بود که این مدت زمان به تدریج کاهش یافت و به 5٣ روز رسید.

  مدیر کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه گفت: در مجموع اگر بتوانیم در سال 97 بخش تایید نقشه را که به واسطه نبود طراحان حرفه ای مشکلاتی پیش روی ما گذاشته است، مرتفع کنیم امکان ارتقا رتبه و کاهش زمان صدور پروانه به حدود 4۰ روز محقق خواهد شد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۶ روز پیش
  آرشیو