عصر اعتبار

رونمایی از سامانه حساب شهروندی تا پایان سال ۹۶

عصر ساختمان- مدیرعامل سازمان فناوری، اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از راه‌اندازی سامانه حساب شهروندی برای ارائه خدمات ویژه به شهروندان تا پایان سال جاری خبر داد.

رونمایی از سامانه حساب شهروندی تا پایان سال ۹۶
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از تسنیم، محمد فرجود در نشست خبری خود اظهار کرد: در حال حاضر اکثر شهرهای دنیا در حال حرکت به سمت شهرهای هوشمند هستند و در این مسیر با شتاب حرکت می‌کنند.

  وی تصریح کرد: تا سال 2008 میزان جمعیت شهری و جمعیت غیرشهری مساوی بوده که بعد از آن میزان جمعیت شهری به صورت تصاعدی افزایش چشمگیری را پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2040 نسبت جمعیت شهری نسبت به جمعیت غیرشهری 65 به 35 شود.

  مدیرعامل سازمان فناوری، اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران ادامه داد: طبق آخرین آمار هر هفته بالغ بر یک میلیون و 300 هزار نفر به جمعیت شهری در دنیا افزوده می‌شود و این در حالی است که شهر تهران نیز با جمعیت حدود 10 میلیون نفر به یک ابرشهر تبدیل شده است.

  فرجود گفت: در حال حاضر شهرها به دنبال تدوین راهکارهایی برای رفتن به سمت شهر هوشمند هستند و این موضوع در تهران نیز در دستور کار مدیریت جدید شهری قرار گرفته است و این در حالی است که در گذشته نیز بسترهایی برای حرکت به سوی شهر هوشمند پیش‌بینی شده است اما کافی نبوده است.

  وی با بیان این جمله که شهر هوشمند صرفا به عنوان یک شهر فناوری نیست، گفت: تعاریف زیادی برای شهر هوشمند است و در واقع شهری هوشمند است که موضوعاتی اجتماعی، اقتصادی مباحث درآمدهای پایدار در آن مورد توجه قرار بگیرد. ضمن اینکه شهر هوشمند نیست علاوه بر موضوعات اشاره شده به موضوعات دیگری توجه می‌کند و از آن جمله به موضوعاتی از جمله محیط زیست، حمل و نقل اشاره کرد.

  مدیرعامل سازمان فناوری، اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران افزود: در دوره جدید مدیریت شهری و با تاکید شهردار تهران بسترهای لازم برای هوشمندسازی شهر تهران فراهم شده و این موضوع به عنوان یک فعالیت جدی در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته است.

  فرجود بیان کرد: در چندماه گذشته فعالیت‌هایی در شهرداری تهران طی شده است که عمدتا ناظر به نهادسازی و ایجاد زیرساخت‌های اولیه برای حرکت به سمت شهر هوشمند بوده است و طی ماهها زیرساخت‌هایی در حوزه ICT ایجاد شده است که از آن جمله می‌توان به نظام جامع آماری شهر تهران که مبنای جمع‌آوری داده‌هاست اشاره کرد.

  مدیرعامل سازمان فناوری، اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران افزود: شورای راهبردی تهران هوشمند نیز وظیفه سیاست‌گذاری در حوزه هوشمندسازی شهر را برعهده دارد تشکیل شده است و دبیرخانه آن نیز فعالیت خود را آغاز کرده است.

  فرجود با اشاره به برگزاری نخستین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند 2018 بیان کرد: این همایش 2 روزه در روزهای 13 و 14 اسفندماه با حضور مهمانان داخلی و خارجی در محل همایش برج میلاد برگزار خواهد شد که تا به امروز بالغ بر 1500 نفر جهت حضور در این همایش ثبت‌نام کرده‌اند.

  وی با اشاره به سخنرانان این همایش بیان کرد: آذری جهرمی وزیر ارتباطات، ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین محمدعلی نجفی شهردار تهران از سخنرانان این مراسم خواهند بود.

  مدیرعامل سازمان فناوری، اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران ادامه داد: چالش‌های شهر تهران کم نیستند که از آن جمله می‌توان به مواردی از جمله مشکلات در حوزه حمل و نقل، ترافیک، آلودگی هوا، بحران‌های شهری و مواردی در حوزه فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد.

  وی در ادامه نشست با اشاره به محورهای در نظر گرفته شده در همایش شهر هوشمند بیان کرد: محورهایی از جمله اقتصاد هوشمند،‌ مردم هوشمند، شفافیت  واطلاع‌رسانی به شهروندان، حکمرانی هوشمند، جابه‌جایی هوشمند، محیط زیست هوشمند و زندگی هوشمند از مواردی است که در این همایش مورد توجه قرار خواهد داشت.

  مدیرعامل سازمان فناوری، اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران همچنین از تدوین سند شهر هوشمند خبر داد و گفت: این سند به زودی تهیه و تدوین خواهد شد. در حاشیه برگزاری نخستین همایش شهر هوشمند تفاهمنامه‌هایی با سرمایه‌گذاران برای توسعه سرویس‌های شهری منطبق خواهد شد.

  وی از راه‌اندازی سامانه حساب شهروندی خبر داد و گفت: بنا داریم تا پایان سال این سامانه را برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان راه‌اندازی و رونمایی کنیم.

  مدیرعامل سازمان فناوری، اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در خصوص اقدامات در نظر گرفته شده در سامانه حساب شهروندی گفت: با راه‌اندازی این سامانه شهروندان می‌توانند بسیاری از خدمات را در حوزه پرداخت‌های نقدی به شهرداری از طریق این سامانه انجام دهند که از آن جمله می‌توان به ورود به طرح ترافیک و خرید بلیط اشاره کرد.

  فرجود با تاکید بر اینکه ما بنا داریم مدیریت سنتی به سمت مدیریت هوشمند و نوین حرکت کنیم، بیان کرد: در گذشته نیز اقدامات خوبی در حوزه زیرساخت‌ها برای رفتن به سمت شهر هوشمند انجام شده است که این اقدامات باید با سرعت بیشتری انجام بپذیرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو